Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą

Koncert „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” ma w szczególny sposób uczcić kolejną, 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada w Katowicach Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod dyr. Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonają utwory tradycyjne i współczesne, a osią widowiska będą słowa wielowymiarowe, których znaczenie jest kwintesencją mądrego życia mądrego człowieka.

Słowa takie jak dom, matka, przyszłość, wolność, życie, nadzieja, ojczyzna, miłość czy tradycja odwołują się do esencji naszego istnienia, do naszych morale, do naszej historii, do ludzkich emocji i do codziennej egzystencji. „Słowa, które znaczą” zostaną rozwinięte w repertuarze koncertu, który zawiera uniwersalne, ponadczasowe treści oraz muzykę, która powstała zarówno przed wiekami, jak i współcześnie.

sala koncertowa

Dwuczęściowy koncert przypomni wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe – w klasycznych aranżacjach symfonicznych. Pomiędzy utworami znajdą się krótkie trailery animowane, personifikujące poszczególne hasła. W tle trailerów wybrzmiewać będą utwory najwybitniejszych polskich poetów, o treściach adekwatnych do przekazu filmu.

Słowa ożywione muzyką

Widowisko otworzy „Pieśń kronika” w wykonaniu grupy Gospel Rain. Następnie każde z piętnastu wybranych przez organizatorów słów zostanie zobrazowane piosenką w zupełnie nowej aranżacji. „Dom” i „przyszłość” reprezentować będą utwory „Tylko dom” i „Tylko do jutra”, oba do muzyki Fryderyka Chopina ze słowami Justyny Holm, a zaśpiewają Lora Szafran i Kasia Stankiewicz. Natalia Szroeder, Małgorzata Ostrowska i Małgorzata Walewska zobrazują pojęcie „człowiek” wykonaniem piosenki zespołu Dżem „Do kołyski”, napisanej przez Macieja Balcara. Sam autor także wystąpi podczas koncertu, interpretując między innymi słowo „historia” w utworze „Opowiedzcie wiatry”. „Miłość” pojawi się w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej, śpiewającej piosenkę „Miłość, miłość” Krzysztofa Zalewskiego. Kultową piosenkę Włodzimierza Korcza i Wojciecha Młynarskiego „Och, życie kocham cię nad życie”, znaną przede wszystkim z brawurowego wykonania Edyty Geppert, zaśpiewa Natalia Sikora. O „wolności” w aranżacji przepięknego utworu Marka Grechuty opowiedzą Skubas i Maciej Balcar oraz Gospel Rain. Nie zabraknie akcentów śląskich – Małgorzata Walewska wykona m.in. ludową pieśń „Kajze mi się podzioł mój synocek miły”. O „ojczyźnie” opowie wykonanie pieśni „Znasz-li ten kraj” Adama Mickiewicza do muzyki Stanisława Moniuszki, a całość widowiska zamknie wykonanie Mazurka Dąbrowskiego a capella przez grupę Gospel Rain.

Na koncert zapraszamy 10 listopada o godzinie 19.30, a reżyserem widowiska jest Bolesław Pawica.

Darmowe bilety na koncert będą dostępne w NOSPR od piątku 8 listopada od godziny 10. 

Transmisję koncertu będzie można zobaczyć w TVP Kultura (początek o 19.30). Retransmisje 11 listopada w TVP1 o godzinie 23.10 i w TVP Polonia o 15.20 także w Narodowe Święto Niepodległości.