Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert „Pokolenie '22” w Chorzowie

W sobotę 18 czerwca 2022 spotkajmy się na Polach Marsowych w Parku Śląskim by świętować 100. rocznicę włączenia Śląska w granice II RP! O godzinie 20:00 rozpocznie się muzyczna podróż w czasie i przestrzeni pod tytułem „Pokolenie ’22”. Wstęp wolny! Osoby, które nie będą mogły przybyć, zapraszamy przed ekrany komputerów na transmisję online!

100. rocznica przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski

Lata 1919-1922 to okres w dziejach Polski pełen skomplikowanych procesów odbudowy państwowości i konfliktów zbrojnych, przełomowy także dla Górnego Śląska i jego mieszkańców. Trzy Powstania Śląskie (z których dwa uznawane są za zwycięskie) i Plebiscyt z 1921 roku zmieniły historię regionu i – w konsekwencji – całego kraju. Wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic 20 czerwca 1922 uznano za wydarzenie o tak silnej symbolice, że 7 czerwca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 20 czerwca 2022 po raz pierwszy będziemy obchodzili ogólnopolskie święto upamiętniające bohaterów lat 1919-1922.

Koncert plenerowy „Pokolenie ’22” jest częścią obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Na Polach Marsowych w Parku Śląskim na scenie pojawią się między innymi Stanisław Soyka, Renata Przemyk czy Justyna Święs. Podczas wydarzenia będziemy przypominać okoliczności przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Dokładnie 100 lat temu zaczął się proces przejmowania przyznanych po plebiscycie ziem w granice II RP. Trwał on od 16 czerwca i powitania na moście w Szopienicach, do podpisania Aktu objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej 16 lipca 1922 roku.

plakat koncertu

Koncert plenerowy „Pokolenie ’22” w Chorzowie

Zapraszamy 18 czerwca 2022 o godzinie 20:00 do Parku Śląskiego. Zaplanowano także transmisję wydarzenia na Facebooku i YouTube Biura Programu „Niepodległa”. Na koncercie w Chorzowie pojawią się reprezentujący trzy pokolenia artyści i twórcy o śląskich korzeniach:

 • Stanisław Soyka,
 • Renata Przemyk,
 • Abradab,
 • Józef Skrzek,
 • Justyna Święs,
 • Sebastian Riedel,
 • Grzegorz Płonka,
 • Jakub Skorupa,
 • Baasch,
 • DJ Eprom,
 • Mirosław Neinert.

Towarzyszyć im będą: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Miłosza Wośko, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz zespół muzyczny Miłosza Wośko, który przygotował aranżacje utworów. Za reżyserię koncertu i scenariusz odpowiada Piotr Metz. Partnerami wydarzenia są: Województwo Śląskie, Park Śląski, Instytut Śląski oraz Tauron.

Koncert „Pokolenie ’22” jest częścią obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski i kampanii #ŚląskWspólnaSprawa.

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.