Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert Trio Arama Chaczaturiana w hołdzie przyjaźni polsko-ormiańskiej

29 kwietnia odbędzie się wyjątkowy koncert. W Łazienkach Królewskich rozbrzmi muzyka w wykonaniu TRIO Arama Chaczaturiana. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, w hołdzie wielowiekowej przyjaźni polsko-ormiańskiej.

W zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii wystąpi trio fortepianowe w składzie: Armine Grigoryan (fortepian), Karen Shahgaldyan (skrzypce) i Karen Kocharyan (wiolonczela). W programie będzie można usłyszeć utwory skomponowane przez Arama Khachaturiana, Arno Babadjanyana, Alexeya Shora i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Przeważać będą dzieła, które powstawały u stóp góry Ararat.

Trio, które wystąpi, zostało założone w 1999 roku, a w 2008 roku przyjęło imię Arama Khachaturiana, jednego z najwybitniejszych ormiańskich kompozytorów. Fragmenty jego twórczości są szeroko rozpoznawalne na całym świecie. Trio ma w swoim dorobku występy w wielu krajach, niejednokrotnie na najważniejszych scenach i festiwalach.

trójka wykonawców przy fortepianie, odbijają się w wypolerowanej pokrywie instrumentu

PROGRAM KONCERTU:

I CZĘŚĆ

  • Felix Mendelssohn-Bartholdy – Trio Fortepianowe Nr 1 d-moll
  • Alexey Shor – 7 krótkich utworów na trio fortepianowe

II CZĘŚĆ

  • Arno Babadjanyan – Trio fortepianowe fis-moll
  • Aram Khachaturian – Walc z suity „Maskarada” (na trio fortepianowe w aranżacji Av.Pivazyana)
  • Aram Khachaturian – Fragmenty z baletu „Gayaneh” (na trio fortepianowe w aranżacji Av. Pivazyana)
  • Aram Khachaturian – Adagio z baletu „Spartacus” (na trio fortepianowe w aranżacji Av. Pivazyana)
  • Aram Khachaturian – Taniec z szablami z baletu „Gayaneh” (na trio fortepianowe w aranżacji Rubena Asatryana)

Koncert organizowany jest przez Fundację Polsko-Ormiańską, Biuro Programu „Niepodległa”, Muzeum Łazienki Królewskie i Europejską Fundację Wspierania Kultury pod Patronatem Honorowym Ambasady Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej.