Kontrast
Wielkość czcionki

"Polski splot" - znamy daty 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dwa wrześniowe weekendy – 7-8 i 14-15 – informację przekazał Narodowy Instytut Dziedzictwa, polski koordynator przedsięwzięcia. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem przewodnim „Polski splot”.

Temat tegorocznej edycji można czytać zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. Nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków, którzy splatali kraj z trzech funkcjonujących w różnych administracjach części, symbolizuje proces jednoczenia i budowy. Ma pomóc pokazać, jak odradzało się państwo i jego instytucje po okresie niewoli. To także symbolika na poziomie użytkowym – kraj tworzyli przecież od podstaw architekci i urbaniści, którzy splatali mapę Polski odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta i budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie. Odwołujemy się także dosłownie do tradycji tkactwa, krawiectwa, zakładów włókienniczych czy kwestii nawiązujących do tematu mody polskiej.

Wydarzenia odzwierciedlające ideę przewodnią EDD będą przybliżały ich uczestnikom historię kształtowania się granic Polski po 1918 roku, prezentując sylwetki osób, które zaangażowały się w proces budowania i utrwalania naszej państwowości. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.