Kontrast
Wielkość czcionki

Mamy niepodległą! - wyślij kartkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości!

Już po raz ósmy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości! Choć akcję planowano Od 7 do 15 listopada, pandemia wymusiła zmiany – została ona przeniesiona na pierwszy możliwy termin po ponownym otwarciu instytucji kultury. W wybranych miastach Polski, będzie wtedy można pobrać bezpłatne pocztówki przygotowane specjalnie z okazji Święta Niepodległości. Oprócz tradycyjnej papierowej pocztówki będzie także możliwość elektronicznego nadania kartki z domu. Po więcej szczegółów zapraszamy do kanałów social media Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Akcja „Mamy Niepodległą!”

„Mamy Niepodległą!” to ogólnopolska akcja społeczna skierowana do wszystkich, bez względu na wiek, czy poglądy i zainteresowania. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, muzeum wraz z partnerami akcji zachęca do radosnego świętowania uwalniającego pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr. To także promocja nowoczesnego patriotyzmu. Wyrazy pamięci i pozdrowienia poprzez kartkę pocztową nabierają szczególnie symbolicznego znaczenia w 2020 roku. Papierową pocztówkę można odebrać w jednym z kilkudziesięciu miejsc w Polsce, dokładne adresy są dostępne na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego. Kartka jest bezpłatna a nadrukowany znaczek ważny aż do 31 marca 2021 roku na terytorium Polski. Wysłanie takiej kartki nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty pocztowej.

Jest także opcja nadania pocztówki z własnego domu. Więcej szczegółów i potrzebne linki dostępne są na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego.

baner z wizyalizacjami 3 kartek, logo i hasłem akcji i na dole paskiem logo

Artyści kartki tworzą, ludzie listy piszą

Do współpracy przy każdej edycji akcji „Mamy niepodległą!” zapraszanych jest trzech znanych i lubianych artystów. Prezentowane były już projekty m.in. Papcia Chmiela, Henryka Sawki, Andrzeja Pągowskiego, Józefa Wilkonia, Andrzeja Heidricha i wielu innych wybitnych artystów. W tym roku dołączyli do nich: Rafał Olbiński, Anna Glik i Ewa Podleś.

  • Rafał Olbiński – z wykształcenia architekt, z wyboru malarz. Niezwykle popularny i ceniony na świecie polski surrealista. Autor metaforycznych prac, również plakatów operowych, a także twórca scenografii przedstawienia operowego. Wykładał w znamienitych szkołach wyższych. Laureat ponad 150 nagród, w tym wielu prestiżowych jak międzynarodowy Oscar za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu (1994 rok). Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak renomowanych instytucji, jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak. Autor wykorzystanego do pocztówki projektu z kobietą trzymającą naręcze kwiatów przekształcających się w gołębie.
  • Anna Glik – krakowska artystka, która wybrała Internet jako środek komunikacji z odbiorcą. W jej pracach często pojawiają się zdekonstruowane elementy, takie jak sylwetka człowieka, architektura i motywy zaczerpnięte z natury. Kolaże wyróżnia oszczędny dobór elementów, które są wielokrotnie zmieniane i skalowane. Jest autorką kolaży m.in. dla luksusowego francuskiego domu mody oraz ogólnoświatowej sieci hoteli premium. Jej prace były publikowane jako ilustracje artykułów w wielu popularnych magazynach, także w uważanym za najważniejsze w świecie mody, kobiecym czasopiśmie.
  • Ewa Podleś – ilustratorka książek, autorka szat graficznych i ilustracji do najróżniejszych projektów dedykowanych dzieciom: gry planszowe, ebooki i aplikacje mobilne. Artystka publikowała także w czasopismach, w tym w kultowym „Świerszczyku”. Inicjatorka powstania darmowej książki dla najmłodszych „Masz tę moc!” na temat koronawirusa. Autorka pocztówki przedstawiającej dzieci jadące na rowerze.

Serdecznie zapraszamy do dzielenia się pozdrowieniami!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.