Kontrast
Wielkość czcionki

Darmowe zajęcia online dla szkół od Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Jak narysować Marszałka w komiksie? Co to jest „bostonka”? Czy obrazy też mogą toczyć wojnę? Na te pytania – i wiele więcej! – odpowiedzi będzie można znaleźć podczas zajęć on-line prowadzonych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum zaprasza do zgłaszania się nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie zajęcia są darmowe.

Lekcje muzealne w domu

Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprasza nauczycieli do korzystania z oferty darmowych zajęć on-line. Programy przygotowano dla uczniów w wieku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do szkoły średniej. Na lekcjach, realizowanych na platformie Zoom, przybliżana jest wiedza o postaci Marszałka i jego epoce, ale także nie brakuje okazji do zabawy, tworzenia i dyskusji przy wykorzystaniu różnorodnych aplikacji i narzędzi on-line. Na najmłodszych czeka film animowany „Mieszkańcy spod Jedenastki”. Klasy 4-6 mogą nauczyć się tworzyć komiksy lub stać się historycznymi detektywami poszukującymi informacji ze stuletnich źródeł. Klasy 7-8 spotkają się z „bostonką”, czyli maszyną drukarską, która była niezbędna dla konspiracyjnej taktyki działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Szkoły ponadgimnazjalne mogą z kolei zmierzyć się z tematem walki słowem i tajnymi drukami – od konspiratorów z PPS-u do „Solidarności”.

prosty wykres pokazujący proces zapisów na zajęcia online

Lekcje o Bitwie Warszawskiej

Z okazji obchodów wydarzeń z roku 1920 powstał specjalny program związany ze stuleciem Bitwy Warszawskiej – z młodszymi uczniami edukatorzy rozmawiają o tym, dlaczego 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego i czym zajmują się żołnierze w czasach pokoju. Ze starszymi można zastanowić się nad różnorodnymi losami ludzi zaangażowanych w wojnę oraz jak można je odczytać z zabytków, dokumentów i zdjęć.

Pełna oferta zajęć oraz folder lekcji w wersji on-line znajdują się na stronie muzeum. Lekcje są prowadzone przez edukatorki muzealne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00, można je rezerwować mailowo, pisząc na adres lub telefonicznie pod numerem 22 77 88 000.  

Zajęcia online sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.