Kontrast
Wielkość czcionki

„Matejko - obrazy polskiej duszy” - Koncert dla Niepodległej 2023

Jak co roku, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się Koncert dla Niepodległej. Widowisko zatytułowane „Matejko – obrazy polskiej duszy” poświęcone jest patronowi 2023 roku. Obrazy mistrza malarstwa połączone z wyjątkowymi utworami z polskiej historii będzie można obejrzeć w TVP 1 11 listopada 2023 o 17:30.

Koncert dla Niepodległej 2023

Koncert zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości poświęcony jest Janowi Matejce, wybranemu przez Senat RP patronowi roku 2023. Osią dramaturgiczną widowiska będą obrazy mistrza, które ukazują pełną skrajnych emocji historię Polski. Spektakularna scenografia wyświetlana będzie na pięciu ekranach. Obrazy Jana Matejki zostaną dynamicznie przetworzone i ożywione, połączone i dopasowane do nastroju i emocji danego utworu.

Repertuar koncertu zbudowany jest głównie z polskich rockowych piosenek, w których przejawia się idea wolności. Ze sceny Teatru Polskiego wybrzmią m.in. takie utwory jak „Niepokonani” czy „Tak tak to ja”. Wystąpią znakomici artyści: Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Drapała, Anna Józefina Lubieniecka, Janusz Radek, Natalia Sikora, Stanisław Soyka, Bastarda, Affabre Concinui. Oprawę muzyczną zapewni Kukla Band, a kierownictwo muzyczne objął Zygmunt Kukla.

baner wydarzenia

„Matejko – obrazy polskiej duszy” w Święto Niepodległości

Senat RP ustanowił rok 2023 Rokiem Jana Matejki uchwałą z dnia 16 listopada 2022 r. Upamiętnia on 185. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci wybitnego malarza, a jednocześnie stanowi docenienie twórczości, działalności publicznej i patriotycznej artysty.  Jana Matejkę rozsławiły obrazy historyczne przedstawiające wydarzenia z historii ojczyzny i portrety władców Polski malowane w czasach zaborów. Jak sam mówił: „Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku, oddzielać sztuki od miłości ojczyzny nie wolno”. Choć on sam nie doczekał niepodległej Polski, do dziś na jego obrazach w szkolnych podręcznikach wychowują się kolejne pokolenia Polek i Polaków. Podczas Koncertu dla Niepodległej 2023 „Matejko – obrazy polskiej duszy” zobaczyć będzie można m.in. „Rejtana”, „Batorego pod Pskowem”, „Bitwę pod Grunwaldem” czy „Konstytucję 3 maja”.

Koncert dla Niepodległej organizowany jest przez Biuro „Niepodległa” od 2017 roku. „Powrócim pełni sławy” był koncertem inaugurującym działania związane z  obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne edycje poświęcone były ważnym wydarzeniom i postaciom z historii Polski. Po największym Koncercie dla Niepodległej  w 2018 roku, który odbył się na Stadionie Narodowym, edycja 2019 „Słowa, które znaczą” zagościła w sali NOSPR. W 2020 roku, w 160. rocznicę urodzin Ojca Niepodległości powstało widowisko „Kulka / Paderewski / Kulka”, a odsłona 2021 połączyła utwory Chopina, Norwida i Niemena. W zeszłym roku motywem przewodnim koncertu zatytułowanego „…oczy duszy mojej” był Rok Romantyzmu Polskiego.

Retransmisję Koncertu dla Niepodległej 2023 „Matejko – obrazy polskiej duszy” zaplanowano w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2023 o godzinie 17:30 na antenie TVP 1. Zapraszamy wszystkich przed telewizory. Świętujmy razem!