„Miasto a wojna” - debata online w 100. rocznicę odznaczenia miasta Płocka Krzyżem Walecznych
- Data publikacji
- 6 kwietnia 2021
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na debatę online poświęconą sytuacji miast w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Spotkanie „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Debata w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych” odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa.
Miasto a wojna – Płock, Lwów i Białystok
100. rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przypada 10 kwietnia 2021 roku. Odznaczenie nadane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uhonorowało czyny męstwa i odwagi wykazane w boju w sierpniu 1920 roku. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na rozmowę o miastach, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, jaką była wojna polsko-bolszewicka.
Prelegenci podejdą do tematu nie od strony działań militarnych, lecz przez pryzmat życia i postaw mieszkańców, sylwetek lokalnych bohaterów i bohaterek, decyzji władz lokalnych i zachowań ludzi, którzy stanęli przed koniecznością obrony miasta i własnego dobytku przed najeźdźcą. Trzej historycy opowiedzą o trzech miastach, które zmierzyły się z bolszewikami: Płocku, Lwowie i Białymstoku. Ośrodki z Mazowsza, Kresów i Podlasia pozwolą dokonać porównań, ale i poszukać powiązań i podobieństw mimo odległości.
Historycy debatują online
Podczas debaty pt. „Miasto a wojna. Płock, Białystok i Lwów w kontekście wojny polsko-bolszewickiej. Debata w 100. rocznicę odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych” przy stoliku w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich zasiądą wirtualnie: prof. Małgorzata Dajnowicz z Uniwersytetu w Białymstoku, dr Grzegorz Gołębiewski ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Debatę będzie można obejrzeć 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa.
Małgorzata Dajnowicz
Małgorzata Dajnowicz, prof. dr hab., pracuje na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Jest kierownikiem Katedry Historii Kultury i autorką kilku monografii naukowych i ponad 150 artykułów w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Jej zainteresowania naukowe dotyczą historii XIX i XX wieku, historii kobiet, dziejów elit ze szczególnym uwzględnieniem elit Narodowej Demokracji. Została laureatką wielu stypendiów naukowych, m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie), Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Realizowała granty naukowe – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki (dwukrotnie, w tym jako kierownik zespołu naukowego w konkursie OPUS 13) i odbywała staże naukowe i wykłady w wielu ośrodkach zagranicznych (w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Rosji, Norwegii, Kanadzie). Od 2018 r. pełni funkcję Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków.
Grzegorz Gołębiewski
Grzegorz Gołębiewski jest doktorem nauk humanistycznych. W 1996 r. uzyskał doktorat w Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie. Dr Gołębiewski jest płockim historykiem regionalistą, specjalizującym się w historii Płocka i Mazowsza Płockiego w XX wieku, szczególnie okresu międzywojennego. W swoim dorobku naukowym ma kilka pozycji książkowych, ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz ponad 50 recenzji. Aktualnie publikuje m.in na łamach „Notatek Płockich”, ale także w „Płockim Roczniku Historyczno – Archiwalnym”, „Naszych Korzeniach” (wydawanych przez Muzeum Mazowieckie w Płocku). Od 1994 r. był członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, od 2014 r. wiceprezesem TNP, od 2018 r. przewodniczącym Sekcji Historycznej, Komisji Wydawniczej i redaktorem naczelnym kwartalnika „Notatki Płockie”, wydawanych przez TNP. Uhonorowany licznymi medalami i wyróżnieniami jest także nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej w Płocku oraz wykładowcą w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.
Tomasz Kuba Kozłowski
Tomasz Kuba Kozłowski jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa”. Popularyzator wielowątkowego i wielokulturowego dziedzictwa Kresów, autor i współautor wystaw, organizator spotkań, dyskusji, promocji książek i wieczorów autorskich, projekcji filmowych, pokazów, wykładów dla dorosłych, warsztatów dla dzieci i młodzieży poświęconych Kresom. Autor 157 oryginalnych prezentacji multimedialnych z cyklu „Opowieści z Kresów”, których premierowe pokazy odbywają się od czerwca 2007 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie a także ponad 70 innych prezentacji poświęconych dziedzictwu ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autor i współautor kilkunastu wystaw historycznych. Od 2011 roku prowadzi profil „Świat Kresów” w Facebooku.
Debatę będzie można obejrzeć 8 kwietnia br. o godz. 18.00 na profilu Facebook oraz kanale YouTube Niepodległa. Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych.