Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej z Niepodległą!
- Data publikacji
- 10 sierpnia 2023
Biuro „Niepodległa” radośnie upamiętnia 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej! Z okazji 103. rocznicy polskiego zwycięstwa przygotowano wiele wydarzeń, które zapraszają do wspólnego świętowania jednej z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach świata. Wystawa, pokazy VR, spacery, warsztaty czekają na mieszkańców i gości w stolicy i w podwarszawskich miejscowościach.
Spacery i warsztaty w Niepodległa. Miejsce Spotkań
W Niepodległa. Miejsce Spotkań (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4) do wspólnego świętowania zaproszono starszych i młodszych! Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Po dokładniejsze informacje zapraszamy na profil Fb „Niepodległa. Miejsce Spotkań”. Przygotowano:
- O Bitwie Warszawskiej – warsztaty dla dzieci z elementami historii
13 sierpnia 2023 o godzinie 11.00 dla dzieci w wieku szkolnym odbędą się warsztatach z elementami historii pt. „O Bitwie Warszawskiej”. Młodzi uczestnicy wysłuchają opowieści o dzielnych polskich żołnierzach, którzy na grzbietach swoich wierzchowców stanęli na straży niepodległej II RP. Ich szybkość i skuteczność wynikała z bardzo dobrego wyszkolenia. W jaki sposób formacje przygotowywano do działań wojennych? W co był wyposażony jeździec? Co jadł, gdzie spał i jak dbał o swojego wierzchowca? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się w czasie spotkania, a opowieść ubogacą zrekonstruowane przedmioty z epoki. W kreatywnej części zajęć wspólnie wykonają małe modele koni i żołnierzy kawalerii z okresu międzywojennego. Aby zapisać dziecko na warsztaty należy wysłać zgłoszenie z imieniem i nazwiskiem dziecka na adres: .
- Echo Bitwy Warszawskiej – spacer z przewodnikiem
15 sierpnia 2023 o 10.00 i o 14.00 pod Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (Puławska 6a, Warszawa) rozpocznie się spacer z licencjonowanym przewodnikiem po pograniczu dwóch dzielnic: Mokotowa i Śródmieścia Południowego. Uczestnicy wysłuchają opowieści o wydarzeniach z 1920 r., niezwykłych postaciach, które swoją patriotyczną postawą wpływały na bieg zdarzeń, ale też o mniej znanych budynkach i lokalizacjach, pełniących istotne role w czasie, kiedy na przedpolach Warszawy rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew w historii Europy – Bitwa Warszawska. Spacer zakończy się w Niepodległa. Miejsce Spotkań, gdzie na uczestników czekają bezpłatne pokazy filmu VR „Wiktoria 1920”.
Uwaga! Obowiązują zapisy
- 10:00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej/
- 14:00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej1/
Pokazy filmu VR „Wiktora 1920” na 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Film Wiktoria 1920 opowiada o decydujących dniach sierpnia 1920 roku. Dzięki technologii Virtual Reality widzowie przenoszą się w sam środek wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Wcielając się w postać jednego z bohaterów podejmą próbę doręczenia tajemniczego meldunku na Cytadelę. Czy uda im się dostarczyć informacje na czas? Przekonać się będzie można dzięki pokazom zorganizowanym w:
- pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4) 14 i 15 sierpnia od 10.00 do 18.00;
- galerii „Okno na kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17), otwarta od poniedziałku do niedzieli od 11.00 do 19.00;
- Radzyminie (podczas Pikniku Historycznego na lądowisku papieskim przy cmentarzu, adres Muzeum: al. Jana Pawła II 64) od 14.00 do 20.00
„OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku” – wystawa w Ossowie
Wystawa „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku” zostanie uroczyście otwarta 12 sierpnia o godzinie 11.00 w przestrzeni przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie. Ekspozytory swoją formą nawiązują do motywu wstęgi, która symbolizuje napływanie ochotników, którzy pochodzili z różnych części Polski, a nawet świata, różnili się wiekiem, płcią, wykształceniem, statusem społecznym, poglądami politycznymi, ale zjednoczyli się we wspólnym celu – obronie niepodległości Polski.
Wystawę przygotowano także w wersji do pobrania, jako materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Pliki dostępne są na niepodlegla.gov.pl.
„Bolszewika goń” – koncert w Teatrze Palladium
15 sierpnia 2023 o godzinie 18.00 Biuro „Niepodległa” wraz z Fundacją „Universitatis Varsoviensis” zapraszają na koncert pt. „Bolszewika goń!” w warszawskim teatrze Palladium. W repertuarze znajdą się tradycyjne pieśni patriotyczne. Na scenie wystąpią Marek Piekarczyk, Dariusz Maleo Malejonek, Dominika Świątek, Norbert Smoła Smoliński, Kasia Malejonek, Sylwester Domański, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski. O oprawę muzyczną zadba „Big Band” pod kierownictwem Artura Grudzińskiego. Wstęp na koncert jest wolny.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ w Ossowie i Czerwińsku nad Wisłą
Iskry Niepodległej, mobilne naczepy ekspozycyjne, które prezentują Polki i Polaków zmieniających świat, także będą dostępne w rocznicowy weekend na Mazowszu! Spektakl, którego narratorem jest cyfrowy byt, opowie o różnych polach na których Polacy zdobywali osiągnięcia. Wiedzę rozwija aplikacja z biogramami: oprócz sylwetek Ojców Niepodległości, warto wspomnieć o postaciach genialnych wynalazców i inżynierów, którzy służyli w wojsku, jak Tadeusz Tański, który w 1920 roku skonstruował pierwszy polski samochód pancerny Ford FT-B i wysłał go na front, Rudolf Gundlach (później konstruktor broni pancernej) czy Eugeniusz Kwiatkowki (który później zaangażowany był w budowę portu w Gdyni). Oprócz nich, w Warszawie działały postacie zajmujące się przeciwdziałaniem skutkom wojny jak epidemiolożka Stanisławy Adamowiczowa i lekarz Ludwik Hirszfeld, którzy w 1920 roku pracowali w Warszawie nad opanowaniem rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych w obliczu nadchodzącego frontu i napływu osób uciekających przed wojną albo Władysław Tryliński, inżynier komunikacji, twórca słynnej kostki trylinki, który jako dyrektor Robót Publicznych województwa warszawskiego i mierzył się z odbudową zniszczonej infrastruktury. Nie brakuje także ochotników: pierwsza polska mistrzyni olimpijska Halina Konopacka w obliczu zbliżających się do stolicy wojsk bolszewickich, ukończyła kurs pielęgniarski, wybitny archeolog Kazimierz Michałowski wstąpił do wojska, a Zygmunt Puławski, który później stanie się twórcą serii polskich myśliwców zgłosił się ochotniczo do batalionu harcerskiego.
Pokazy na Mazowszu odbędą się:
- w Ossowie – od 12 do 15 sierpnia 2023, m.in. w ramach powiatowych obchodów upamiętniających Bitwę Warszawską
- w Czerwińsku nad Wisłą – od 13 do 15 sierpnia 2023, Parking przed Urzędem Miasta
Oprócz tego wiele wydarzeń jest organizowanych w ramach programów dotacyjnych Biura”Niepodległa”. Zapraszamy do zapoznania się z nimi w zakładce „Wydarzenia„