Kontrast
Wielkość czcionki

Lato spotkań w Niepodległa. Miejsce Spotkań - lipiec i sierpień 2023

Rozpoczęły się wakacje 2023! Długie wieczory i piękna pogoda zachęcają mieszkańców i gości stolicy Polski do wyjścia z domu. Bezpłatne zajęcia dla starszych i młodszych przygotowano w Niepodległa. Miejsce Spotkań. Pawilon dawnej herbaciarni w Łazienkach Królewskich zaprasza na „Lato spotkań z Niepodległą”!

plakat wydarzeń kulturalnych w sierpniu 2023 w NMS

 

Warsztaty dla dzieci

 

Gordonki – zajęcia umuzykalniające dla dzieci 0-3 lat

Gordonki to zajęcia umuzykalniające inspirowane metodą E.E. Gordona. Polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka głównie za pomocą śpiewu. Ich celem jest rozwój zdolności muzycznych i kształtowanie języka muzycznego malucha, co wspiera jego wszechstronny rozwój. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat odbywać się będą w każdy czwartek. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, zapisy nie obowiązują.

Kiedy: co czwartek, 6 lipca – 31 sierpnia 2023, godz. 10:00–10:30

Mali policjanci – rodzinne spotkanie z policjantkami i policjantami

„Mali policjanci” to spotkanie z policjantkami i policjantami dla dzieci w wieku szkolnym. W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzą się na czym polega praca policjanta, będą mieć okazję zajrzeć do środka radiowozu i zrobić sobie zdjęcie w prawdziwej policyjnej czapce. Mundurowi przeprowadzą szkolenie ze zgłaszania incydentów pod numerem 112 i przygotują warsztaty o bezpiecznym spędzaniu czasu w wakacje. Na małych miłośników gier i kredek czekać będą kolorowanki i policyjna łamigłówka.

Kiedy: sobota 8 lipca 2023, godz. 11:00–13:00

na zdjęciu stół z rozłożonymi narzędziami, wokół dzieci z rodzicami

Warsztaty konstruktorskie dla dzieci w Niepodległa. Miejsce Spotkań
fot. Jarosław Barański / BN

Mali konstruktorzy – warsztaty stolarskie dla dzieci

Dzieci w wieku 4-7 lat zapraszamy na warsztaty stolarskie „Mali konstruktorzy”. Podczas zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonają drewniane zabawki. Z pomocą prostych narzędzi stolarskich – młotka, gwoździ i papieru ściernego – powstaną samochodziki, zwierzątka czy drewniane kwiatki. Ostatnim etapem pracy będzie ozdobienie ich farbami. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, zapisy nie obowiązują. 

Kiedy: co niedziela, 16 lipca – 6 sierpnia 2023, godz. 11:00–13:00

Mali artyści – kreatywne warsztaty dla dzieci o cyjanotypii

12 sierpnia o 11.00 dzieci w wieku 6 do 10 lat zapraszamy do udziału w kreatywnych warsztatach o cyjanotypii. Wzorem XIX-wiecznej brytyjskiej botaniczki i fotografki Anny Atkins wykonamy cyjanotypowe odbitki roślin. Cyjanotypia to jedną z najstarszych technik fotograficznych pozwalających na uzyskanie obrazów bez aparatu. Wykorzystamy także współczesne zdjęcia. Zachęcamy do przyniesienia własnych, ulubionych negatywów, które chcielibyście zobaczyć w nowej formie. Uczestnicy swoje prace będą mogli wziąć ze sobą do domu, jako miłą pamiątkę lub prezent dla kogoś bliskiego. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe pod adresem .

Kiedy: sobota 12 sierpnia 2023, godz. 11:00–12:30

O Bitwie Warszawskiej – warsztaty dla dzieci z elementami historii

13 sierpnia o 11.00 dzieci w wieku 7-12 lat będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z elementami historii pt. „O Bitwie Warszawskiej”.  Mali uczestnicy wysłuchają opowieści o dzielnych polskich żołnierzach, którzy na grzbietach swoich wierzchowców stanęli na straży niepodległej II RP. Ich szybkość i skuteczność wynikała z bardzo dobrego wyszkolenia. W jaki sposób formacje przygotowywano do działań wojennych? W co był wyposażony jeździec? Co jadł, gdzie spał i jak dbał o swojego wierzchowca? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się w czasie spotkania, a zrekonstruowane przedmioty z epoki pozwolą im lepiej zrozumieć poruszane kwestie. W kreatywnej części zajęć wspólnie wykonają małe modele koni i żołnierzy kawalerii z okresu międzywojennego. Liczba miejsc ograniczona, zapisy nie obowiązują.

Kiedy: niedziela 13 sierpnia 2023, godz. 11:00–12:30

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka – spektakl multimedialny

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego i Biuro „Niepodległa” zapraszają 19 sierpnia 2023 o godz. 16:00 na spektakl multimedialny„Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka”. Jest to oryginalne wydarzenie słowno-muzyczne autorstwa Dominiki Kierpiec-Kontny, wiolonczelistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas spotkania uczestnicy etnograficznego „show” wprowadzeni zostaną w świat tradycji i kultury Górnego Śląska. „Ślōnsko Bajarka” to także interaktywne widowisko, podczas którego odbiorcy będą mieli szansę „chycić szprymy”, czyli nauczyć się śląskich słówek, tradycyjnych pieśni, posłuchać ciekawych historii na temat tradycji Górnego Śląska, a chętni wziąć udział w tańcu i śpiewie.

Kiedy: sobota 19 sierpnia 2023, godz. 16:00–17:30

Kreatywne warsztaty o Warszawie

Dzieci w wieku od 6 do 10 lat zapraszamy do udziału w kreatywnych warsztatach o Warszawie! Uczestnicy zastanowią się jakie są najbardziej znane miejsca na mapie Warszawy, poznają legendy związane ze stolicą, znane osoby, które urodziły się w grodzie nad Wisłą i gwarę warszawską. Na dzieci czekać będą m.in. tematyczne zgadywanki i krzyżówki i małe prace twórcze, jak stworzenie kartki pocztowej. ilość miejsc ograniczona.

Harmonogram warsztatów:

  • 20.08 – Ulubione miejsca
  • 27.08 – Znane Warszawianki i Warszawiacy
  • 03.09 – Legendy miejskie
  • 10.09 – Jak dawniej mówiono w Warszawie?

Kiedy: co niedzielę, 20 sierpnia – 10 września 2023, godz. 11:00–12:30

 

 

Kino, potańcówki i warsztaty dla dorosłych

 

Joga na tarasie – aktywny początek weekendu dla dorosłych i młodzieży

Bezpłatne zajęcia sportowe to idealna propozycja na początek weekendu dla dorosłych i młodzieży! Joga Vinyasa zwana również power/ flow jogą charakteryzuje się dynamicznymi przejściami z pozycji do pozycji. Nie ma ustalonych sekwencji asan, a kluczową rolę odgrywa tu oddech. Na zajęciach odnajdą się zarówno osoby początkujące, jak i te zaawansowane. Trening poprowadzi nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnicy powinni mieć własne maty do jogi, trzeba też pamiętać o kremie z filtrem i odpowiednim nawodnieniu w trakcie ćwiczeń.

Kiedy: w soboty do 5 sierpnia 2023, godz. 10:00–11:00

Dekoracyjny haft sashiko – warsztaty kreatywne dla dorosłych

W trzy środy zapraszamy na kreatywne warsztaty, podczas których uczestnicy poznają japońską sztukę haftu – sashiko. W trakcie spotkań uczestnicy poznają historię japońskiej sztuki naprawiania ubrań, a także wykonają proste wzory inspirowane stylem sashiko. Mile widziane są zarówno osoby z doświadczeniem rękodzielniczym, jak i te, dla których będzie to pierwsze spotkanie z pracami manualnymi. UWAGA! Na zajęcia obowiązują zapisy!

Kiedy: w środy: 12 lipca, 26 lipca i 9 sierpnia 2023, godz. 17:30–20:00

Cykl filmowy „Kino z dreszczykiem” – kino plenerowe

W tym roku na ekranie w ogródku Niepodległa. Miejsce Spotkań zagoszczą kryminalne powojenne produkcje takich reżyserów jak: Juliusz Machulski, Janusz Majewski, Janusz Nasfeter i Stanisław Bareja. W wybrane soboty zapraszamy na wspólną podróż w czasie do Warszawy z lat trzydziestych i sześćdziesiątych XX wieku. Nie zabraknie polskich gwiazd kina – widzowie będą mieli okazję podziwiać Barbarę Brylską, Ewę Krzyżewską, Ewę Szykulską, Zbigniewa Cebulskiego, Jana Pawłowskiego, Wiesława Gołasa i wielu innych! Każde ze spotkań poprzedzi krótkie wprowadzenie Katarzyny Wajdy, przybliżające kontekst i realia filmów tworzonych po II Wojnie Światowej.

Harmonogram:

  • 08.07.2023, 20:45 – Vabank (reż. Juliusz Machulski) 
  • 15.07.2023, 20:45 – Dotknięcie nocy (reż. Stanisław Bareja)
  • 11.08.2023, 20:15 – Zbrodniarz i panna (reż. Janusz Nasfeter) [pokaz przeniesiony z dnia 05.08.2023]
  • 26.08.2023, 20:15 – Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (reż. Janusz Majewski)
ludzie siedzą na leżakach, patrzą na ekran filmowy; zdjęcie po zmroku

Pokazy filmowe w Niepodległa. Miejsce Spotkań
fot. Maciej Suwałowski

Fotografia cyfrowa – warsztaty dla średniozaawansowanych

3 sierpnia, co czwartek, o 17.30 będą rozpoczynać się warsztaty fotografii cyfrowej dla średniozaawansowanych! Poprowadzi je Tomasz Tołłoczko, który po raz pierwszy z fotografią analogową, cyfrową, a także tajnikami pracy w ciemni i programami do obróbki zdjęć, zetknął się już w liceum w Stanach Zjednoczonych. Obecnie nie rozstaje się z aparatem pracując jako profesjonalny fotograf, a także rozwijając swoje pasje i relacje z innymi. Zajęcia są bezpłatne, zapisy nie obowiązują, ilość miejsc jest ograniczona, ale uczestnicy powinni mieć własne aparaty cyfrowe lub lustrzanki i powinny znać podstawy fotografii oraz potrafić obsługiwać własny aparat. Każde spotkanie będzie miało specjalny temat.

Harmonogram warsztatów fotografii cyfrowej:

  • 03.08.2023 – Tożsamość i styl
  • 17.08.2023 – Światło
  • 31.08.2023 – Portret
  • 14.09.2023 – Obiektywy
  • 28.09.2023 – Światło błyskowe i ciągłe
  • 12.10.2023 – Postprodukcja

Potańcówki w ogrodzie Niepodległa. Miejsce Spotkań

W sobotę 22 lipca 2023 odbędzie się Retro potańcówka ze Stylową Orkiestrą Taneczną! W ogródku Niepodległa. Miejsce Spotkań do tańca zagra orkiestra, której specjalnością jest muzyka retro, najpiękniejsze melodie i filmowe przeboje lat 20. i 30. XX wieku! Artyści, niczym wehikułem czasu, zabiorą uczestników do sielankowej epoki, w której królowały tanga, sztajery i foxtroty.

Kiedy: sobota 22 lipca 2023, godz.17:00–19:00

Sobota 12 sierpnia 2023 to z kolei spotkanie z kapelą Nicponie. Na scenie Niepodległa. Miejsce Spotkań ponownie zagości zespół założony przez muzyków i muzykantów, który spakował instrumenty i ruszył na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery, jak i melodie, które są powszechnie znane i lubiane. Potańcówka rozpocznie się o godzinie 17:00.

Kiedy: sobota 12 sierpnia 2023, godz. 17:00–19:00

Śpiewanki patriotyczne z Ferajną z Hoovera 

6 sierpnia 2023 w ogródku pawilonu wraz z Ferajną z Hoovera wspólnie zaśpiewamy pieśni i piosenki patriotyczne! Każdego roku w Niepodległa. Miejsce spotkań wspólnie świętujemy najważniejsze dla polskiej historii rocznice, w tym m.in. wybuch Powstania Warszawskiego czy zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Ferajna z Hoovera to grupa znajomych, która spontanicznie połączyła swoje muzyczne talenty, by oddać hołd warszawskim bohaterom. Przybliżają słuchaczom piosenki powstańcze, okupacyjne, a także utwory patriotyczne czy legionowe.

Kiedy: niedziela 6 sierpnia 2023, godz. 17:00–18:30

Echo Bitwy Warszawskiej – spacery z przewodnikiem

15 sierpnia 2023 o 10.00 i 14.00 rozpoczną się spacery po Warszawie 1920 roku, gdy na przedpolu stolicy Polski rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew świata.  Uczestnicy i uczestniczki wysłuchają opowieści o wydarzeniach roku 1920, niezwykłych postaciach, które swoją postawą wpływały na bieg zdarzeń, a także o mniej znanych budynkach i lokalizacjach, pełniących istotne role w czasie wojny. Spacer odbędzie się z licencjonowanym przewodnikiem po pograniczu dwóch dzielnic: Mokotowa i Śródmieścia Południowego. Start spod warszawskiego Centrum Weterana. Po spacerze zapraszamy do wzięcia udziału w pokazach historycznego filmu 3D „Wiktoria 1920” w Niepodległa. Miejsce Spotkań. Spacery są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy na spacer o 10.00 i na spacer o 14.00.

Kiedy: wtorek 15 sierpnia 2023, godz. 10:00 i 14:00; miejsce zbiórki: Centrum Weterana (ul. Puławska 6A, Warszawa); koniec spaceru w Niepodległa. Miejsce Spotkań

Bezpłatne pokazy filmu VR „Wiktoria 1920”

Wyrusz z nami w wirtualną podróż w czasie! Dzięki technologii Virtual Reality uczestnicy pokazu przeniosą się w sam środek wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Wcielając się w postać jednego z bohaterów towarzyszyć będą grupie podejmującej próbę doręczenia tajemniczego meldunku na Cytadelę. Czy uda im się dostarczyć informacje na czas? Przekonajcie się! Dzięki nowoczesnym technologiom widz znajdzie się w samym środku akcji – ma możliwość wyboru, na co chce skierować wzrok, a dźwięk jest dopasowany i ulega wzmocnieniu lub osłabieniu, w zależności od tego, z której strony dochodzi. Na dwóch stanowiskach będą wyświetlane inne filmy stworzone przez Biuro „Niepodległa” i Koncept Kultura w technologii VR: „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc”, „Kino”, „MS Piłsudski. Podwodna Misja”, „Kartka z powstania”. Uwaga! seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem.

Kiedy: poniedziałek i wtorek 14-15 sierpnia 2023, godz. 10:00–18:00, ostatni pokaz 17:30, z czego 15 sierpnia niedostępne są godziny: od 11:00 do 12:30 oraz od 15:00 do 16:30.

 

 

Warsztaty dla seniorów w Warszawie

 

Dbam o siebie – warsztaty dla seniorów i seniorek z zakresu fizjoterapii i psychoedukacji

„Dbam o siebie” to spotkania z zakresu fizjoterapii i psychoedukacji przeznaczone dla seniorów. 3 lipca 2023 uczestnicy będą mieć okazję do krótkiej konsultacji z fizjoterapeutą, podczas której doradzi on jakie działania można podjąć, by poczuć się lepiej. Tematem będą bóle głowy i jak sobie z nimi radzić za pomocą ćwiczeń i aromaterapii. Z kolei na spotkaniu z psychologiem 17 lipca 2023 będzie można porozmawiać o tym jak można dbać o swoje potrzeby nie ingerując w wolność innych osób oraz jak dać sobie prawo do realizacji swoich pragnień.

Kiedy: poniedziałki 3 i 17 lipca 2023, godz. 11:00–13:00

Bezpieczne transakcje – praktyczne warsztaty bankowe dla seniorów

„Bezpieczne transakcje” to spotkanie z przedstawicielami policji oraz specjalistami ds. cyberbezpieczeństwa bankowego. Zapraszamy serdecznie seniorów i seniorki. Specjaliści skupią się na bezpieczeństwu w sieci. Opowiedzą uczestnikom o zasadach bezpiecznego korzystania z usług internetowych i zdradzą sposoby jak nie dać się oszukać podczas wykonywania transakcji bankowych, zaciągania kredytów i zawierania umów online.

Kiedy: poniedziałek 31 lipca 2023, godz. 11:00–12:00

na pierwszym planie muzycy siedzącu z nutami, przed nimi ludzie tańczący na parkiecie

Potańcówka w Niepodległa. Miejsce Spotkań
fot. Tomek Kaczor / BN

Cyjanotypia – kreatywne warsztaty dla seniorek i seniorów

14 sierpnia o 11.00 seniorki i seniorów zapraszamy do udziału w kreatywnych warsztatach o cyjanotypii. Wzorem XIX-wiecznej brytyjskiej botaniczki i fotografki Anny Atkins wykonają cyjanotypowe odbitki roślin. Prócz świeżych kwiatów będzie można użyć także współczesnych zdjęć czy starych negatywów. To takie zajęcia artystyczne, gdzie nawet zdjęcia rentgenowskie mogą zyskać niecodzienną odsłonę! Uczestnicy swoje prace będą mogli wziąć ze sobą do domu, jako miłą pamiątkę lub prezent dla kogoś bliskiego. Zapisy nie obowiązują, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Kiedy: poniedziałek 14 sierpnia 2023, godz. 11:00–12:30

 

Lato spotkań z Niepodległą

 

Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym). Wszystkie zajęcia organizowane w pawilonie kulturalnym są bezpłatne. Organizatorzy zapewniają potrzebne materiały. Jeżeli na zajęcia obowiązują zapisy, jest to wskazane w wydarzeniu na Facebooku na profilu Niepodległa. Miejsce spotkań.

pawilon z neonem niepodległa. miejsce spotkań

fot. Tomasz Tołłoczko / BN

Wydarzenia organizowane w pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań odbywają się dzięki współpracy Biura „Niepodległa” oraz Muzeum Łazienki Królewskie.