Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej 13-16 VIII 2020

W dniach 13-16 sierpnia instytucje kultury łączą siły by wspólnie upamiętnić stulecie Bitwy Warszawskiej. Pod wspólnych hasłem #Wiktoria1920 czeka nas m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielkie widowisko multimedialne na PGE Narodowy, premiera filmu VR pt. „Wiktoria 1920” oraz narodowe dokumentowanie pamiątek Cudu nad Wisłą.

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej odbywają się w szczególnych okolicznościach. Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia dotyczące zgromadzeń, wiele działań musiało zostać zaplanowanych od nowa, w formule wirtualnej i z mniejszym udziałem lub bez udziału publiczności. Zapewniamy jednak, że każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału we wspólnym radosnym świętowaniu, a dociekliwi będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o wydarzeniach sprzed stu lat. Jak podkreślił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński nowa sytuacja „otwiera jednak możliwości zaangażowania w obchody znacznie większej liczby Polaków, którzy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach za pośrednictwem telewizji czy Internetu i wziąć udział m.in. w dokumentowaniu  pamiątek Bitwy Warszawskiej”.

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Symboliczny wymiar będzie miało otwarcie 14 sierpnia 2020 r., Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To ważny element realizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowoczesnej sieci muzeów, której zwieńczeniem będzie Muzeum Historii Polski. Misją Muzeum jest wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a także upowszechnianie w społeczeństwie, szczególnie wśród młodego pokolenia, wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości – dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce oraz szacunku dla polskich tradycji.

„Fotorelacje. Wojna 1920”

Od 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wystawę reporterską „Fotorelacje. Wojna 1920”. Wojna polsko-bolszewicka pokazana zostanie na niej zarówno w zdjęciach zawodowych fotoreporterów, jak amatorów. Paradoksalnie, choć fotografowało wielu i byli wśród nich zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, artyści i żołnierze, to fotograficzne zapisy tych lat nie są powszechnie znane i tylko dla nielicznych stanowią rozpoznawalny punkt odniesienia. Wśród fotograficznych relacji z działań wojennych znajdziemy zdjęcia propagandowe, wykonywane z założeniem i zamiarem publikacji w prasie, i prywatne, pierwotnie nieprzeznaczone do oglądania poza gronem rodziny i przyjaciół. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Film VR – 360 stopni 3D „Wiktoria 1920”

Biuro Programu „Niepodległa” planuje w wyjątkowy sposób upamiętnić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej poprzez stworzenie filmu w technologii Cinematic VR – 360 stopni 3D „Wiktoria 1920”. Jego premiera odbędzię się 14 sierpnia. Przy pomocy najnowszych możliwości techniki przeniesiemy widzów filmu w sam środek akcji: po założeniu gogli VR (lub uruchomieniu własnego smartfona i umieszczeniu go w cardboardzie) to właśnie widz stanie się głównym bohaterem filmu – kurierem przewożącym meldunek z frontu do polskiego sztabu. Podczas kręcenia filmu kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, 360 stopni, dzięki czemu widz ma możliwość wyboru na co chce skierować swoją uwagę. Dotąd kręcenie tego typu filmów fabularnych należy do rzadkości – głównie ze względu na fakt, że jest to trudniejsze realizacyjnie, zwłaszcza filmów historycznych.

Bohaterowie filmu "Wiktoria 1920"
Bohaterowie filmu „Wiktoria 1920” – od lewej: Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski), Jan Węgielski (Dariusz Pieróg), Pola Lewicka (Róża Klekotko) oraz Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg). Fot. C. Pomykało.

Koncerty specjalne

W Pałacu Ujazdowskim Centrum Sztuki Współczesnej 14 sierpnia organizuje specjalny koncert w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Tego samego dnia Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizuje koncert galowy w Teatrze Polskim.

15 sierpnia o 18 w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  im. Jana Olszewskiego odbędzie się koncert Polskiego Chóru Kameralnego pod batutą Jana Łukaszewskiego. Usłyszymy m.in. takie utwory jak „Bogurodzica”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko” oraz utwory: Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Krzesimira Dębskiego. Organizatorami koncertu są Muzeum II Wojny Światowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Również 15 sierpnia Instytut Muzyki i Tańca w związku ze stuleciem Bitwy Warszawskiej przygotowuje Koncert Jazzowy w 3 częściach. Koncert będzie się odbywał na dziedzińcu MKiDN w Warszawie. 

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej – 15 sierpnia

Obchody 15 sierpnia rozpoczną się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W samo południe zaplanowana jest uroczysta odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieczorem na PGE Narodowym rozpocznie się widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom” organizowane przez PL 2012+, Biuro Programu „Niepodległa” oraz Telewizję Polską. Szczegóły dotyczące możliwości udziału widowni w koncercie oraz transmisji i retransmisji wkrótce pojawią się na naszej stronie internetowej.

Na zakończenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej – 16 sierpnia – Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Telewizją Polską zaplanowały premierę filmu „Wojna Światów”.

16 sierpnia nastąpi też zamknięcie wystawy poświęconej Cudowi nad Wisłą w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Instalacja  Janusza Bałdygi przełamana będzie emisją materiału  filmowego o starciu z bolszewikami, którzy uciekają przed wojskiem polskim. Kuratorami wystawy są Paweł Sosnowski i  Katarzyna Haber, wydarzenie organizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury.

Ossów 2020 – Program obchodów

Program obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Ossowie rozpoczyna się 13 sierpnia mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. w Wołominie w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Po niej, o 19 rozpocznie się koncert „W duchu Niepodległej” inaugurujący obchody w powiecie wołomińskim. W wydarzeniu weźmie udział Zespół Koncertowy i soliści Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Krzysztofa Procajło.

Na 14 sierpnia zaplanowano mszę świętą polową przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie oraz uroczystości przy Samorządowej Instytucji Kultury w Gminie Wołomin, Ossów (ul. Matarewicza 148). O 21 odbędzie się uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym ks. Skorupkę.

W sobotę 15 sierpnia poranne uroczystości rozpoczną się modlitwą i złożeniem kwiatów przy krzyżu upamiętniającym ks. Skorupkę. Na 9.30 przewidziano uroczystą mszę świętą na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie, celebrowana przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. O 11.15 odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.

W samo południe rozpocznie się piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Gminie Wołomin, Ossów (ul. Matarewicza 148) oraz Piknik wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej na polu corocznej rekonstrukcji. Wydarzenie zakończy koncert Mateusza Ziółki.

Inne projekty #Wiktoria1920

W sierpniu w Teatrze Kamienica odbędzie się dwuaktowa inscenizacja dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 r. Poruszać będzie tematy związane z tymi wydarzeniami, które dotychczas nie spotkały się z adaptacją sceniczną. Spektakl będzie miał formę dwuczęściowej audycji radiowo-teatralnej. W wersji filmowej, wzbogaconej o multimedia będzie dostępna w internecie we wrześniu.

Park Dzieje w Murowanej Goślinie zaprasza od 27 sierpnia do 5 września na cykl widowisk plenerowych. Tegoroczna edycja widowiska historycznego „Orzeł i Krzyż – Wielkie Zwycięstwa” nawiązuje m.in. do Cudu nad Wisłą.

Niezmienne zachęcamy do wzięcia udziału także w pozostałych inicjatywach przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. Szczególnie polecamy specjalny serwis stworzony przez BPN i Polskie Radio – www.bitwa1920.gov.pl. To interaktywny portal, który w nowoczesny sposób, przy wsparciu multimediów pokazuje przyczyny, przebieg i skutki wojny polsko-bolszewickiej.

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów także przygotował materiały dla osób, które chcą zgłębić wiedzę o tych czasach. Dociekliwych zachęcamy do przeczytania artykułów: Bolszewicki sztandar. Trofeum z Bitwy Warszawskiej ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Z gimnazjum do wojska. Ochotnicy w Wojsku Polskim 1918–1920, Na ratunek rannym żołnierzom. Mobilizacja służb medycznych podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Bolszewicka bandera spod Czarnobyla. Trofeum Polskiej Marynarki Wojennej z 1920 roku w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Pomogą przy lekcjach e-learningowych przygotowywanych przez NIMOZ.

Do 31 sierpnia czekamy na Wasze opowiadania w ramach konkursu literackiego 1920. Chcących poszerzyć wiedzę o Bitwie Warszawskiej zachęcamy do zapoznania się z projektem „1920 – Zapiski z czasów wojny” – to wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej, w ramach którego co tydzień, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane są materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. W zakładce „O niepodległej” można pobrać wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”, która powstała we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycja składa się z 20 plansz. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy – można ją wykorzystać na użytek własny, ale też na potrzeby instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół czy organizacji pozarządowych.