Kontrast
Wielkość czcionki

Ogród Pendereckiego - rusza nowy projekt

Instytut Adama Mickiewicza, chcąc uhonorować Krzysztofa Pendereckiego, tworzy wirtualny ogród jego imienia. „Penderecki’s Garden” w pełni rozkwitnie w dniu urodzin kompozytora – 23 listopada.

„Ogród to jedna z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego – tym projektem składamy mu hołd jako kompozytorowi i wielkiemu humaniście. To nie będzie kolejna baza wiedzy. PendereckisGarden.pl ma być wirtualną przestrzenią spędzania czasu wolnego, w której odwiedzający Ogród nie tylko poszerzą swoją wiedzę o polskim kompozytorze, ale też będą mogli zagrać w muzyczne memory, skomponować własny mini-utwór, czy – siedząc pod wirtualnym drzewem – posłuchać koncertu muzyki na żywo” – mówi Barbara Schabowska, p.o. dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

zdjęcie Krzystofa Pendereckiego w ogrodzie

fot. Instytut Adama Mickiewicza

W Ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego będziemy mogli zapoznać się z twórczością kompozytora i jego spuścizną. Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza. Nowe krótkie utwory – dźwiękowe, wizualne i audiowizualne – pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia. Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej.

Udział w projekcie potwierdzili związani z Pendereckim polscy muzycy, wśród nich m.in. Skalpel, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Paweł Romańczuk, Hania Rani, czy Robert Piotrowicz.  Ogród Pendereckiego od promowany jest przez dźwiękową grą typu memory, w której internauta łączy w pary fragmenty utworów Mistrza. Zapowiedź Ogrodu Pendereckiego dostępna jest na stronie https://pendereckisgarden.pl/.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.