Kontrast
Wielkość czcionki

O widowisku „Santo Subito”, symbolach w nim ukrytych i domu Jana Pawła II

Widowisko „Santo Subito – Prorok naszych czasów” to wyjątkowy koncert, który w poniedziałek 18 maja zagości w internecie, telewizorach i radioodbiornikach. Wydarzenie ma na celu uczczenie setnej rocznicy urodzin chyba najbardziej znanego Polaka na świecie – Jana Pawła II. Scenariusz skupił się nie na życiorysie Karola Wojtyły, lecz na jego dziedzictwie, z którego wciąż można czerpać. Oprócz pięknych utworów i wspaniałej oprawy wizualnej nie zabraknie symbolicznych odniesień.

Nowy dom Jana Pawła II

Życiorys Karola Wojtyły jest praktycznie wszystkim dość dobrze znany. Historie o rodzinnych Wadowicach, najlepszych kremówkach, wycieczkach kajakowych z młodzieżą i późniejszych przełomowych wydarzeniach w Watykanie często powracają w mediach i szkolnym nauczaniu. Jednak podczas tego urodzinowego widowiska pochylono się nad tym, co było dla Jana Pawła II najważniejsze – co chciał przekazać wspólnocie świata. Przypomniane zostaną wezwania: pokoju, wolności, jedności, dialogu z innymi religiami, solidarności, świętości i życia. Każde z nich będzie oparte o słowa Papieża Polaka, które zarejestrowano w materiałach archiwalnych.

budynek sanktuarium JP II, na pierwszym planie kamera, dalej w centrum pomnik JPII, a dalej II mnisi przed budynkiem

Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Widowisko zostało zrealizowane w bardzo wyjątkowym miejscu. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kardynał Dziwisz określił jako nowy dom świętego, w którym może przyjmować ludzi z całego świata. W stulecie urodzin świętego jest to chyba najlepsze miejsce, w którym może toczyć się opowieść o postawionych przez niego wyzwaniach dla ludzkości i poszukiwaniu drogowskazów życia.

Mozaiki pełne symboli

Wystrój sanktuarium tworzą przepiękne mozaiki. Pokazują one sceny biblijne, które dla Jana Pawła II były bardzo ważne i które często powracały w nauczaniu Ojca Świętego. Stworzyła je grupa artystów z Centrum Badawczego Ezio Aletti Papieskiego Instytutu Wschodniego pod kierunkiem Ojca Marko Ivana Rupnika. Poszczególne mozaiki posłużyły jako tło dla występujących artystów. Podczas widowiska te dzieła sztuki ożyją dzięki umiejętnym efektom świetlnym – woda w falach popłynie, języki ognia będą się skrzyć, a ryby wyskoczą nad powierzchnię zbiornika.

wnętrze sanktuarium podczas występów z widocznymi mozaikiami

Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Mozaiki zawierają w sobie bardzo wiele odniesień symbolicznych. Bardzo ważna jest w nich na przykład rola barw. Kolor niebieski symbolizuje wszystko to, co jest ludzkie. Stało się to inspiracją dla solistek – prawie wszystkie wystąpią w odcieniach błękitu i granatu. Czerwień, która symbolizuje z kolei wszystko co boskie, jest obecna w mozaikach i będzie dostrzegalna w tle, za artystami. Widowisko nagrywano w różnych przestrzeniach Sanktuarium, dzięki czemu widzowie poznają sceny przedstawione także w mniejszych kaplicach.

Widowisko w czasach koronawirusa

Podczas przygotowań do koncertu bardzo ważne było zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. Z pomocą przyszły nowoczesne technologie. Członkowie chóru, jak i muzycy orkiestry, występowali we własnych domach. Aby włączyć ich w przestrzeń widowiska, między kolumnami zamontowano specjalny ekran, na którym będą wyświetlani. Część solistów także nagrała się na tzw. green screenie i włączono ich w przestrzeń sanktuarium dzięki umiejętnej edycji nagrania. To znacznie ograniczyło ilość osób obecnych w sanktuarium – pojawiło się tam tylko kilku wykonawców i skromny zespół. Cała ekipa techniczna była odpowiednio wyposażona w maseczki lub przyłbice.

operator kamery przed swoim pulpitem w rękawiczkach i z maseczką na twarzy

Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Do trudnej sytuacji w Polsce nawiązuje też poniekąd treść widowiska. Podczas pierwszej pieśni padają słowa „Od powietrza, głodu ognia i wojny wybaw nas Panie”, a całość kończy specjalne błogosławieństwo. W sanktuarium znajduje się wiele pamiątek po świętym, które posiadają status relikwii. Ampułkę z krwią, sutannę z zamachu majowego i krzyż przed którym modlił się podczas swojej ostatniej drogi krzyżowej będzie można zobaczyć podczas widowiska. Ojciec Święty będzie obecny nie tylko duchowo, ale i fizycznie.

Dziedzictwo Jana Pawła II

Dziedzictwo Jana Pawła II jest dziedzictwem uniwersalnym, a wyzwania stawiane przez niego i przypomniane w tym widowisku może podjąć każdy człowiek. Tak, jak ludzie są różni, tak dobrano specjalnie utwory. Psalm śpiewany po hebrajsku będzie przed piosenką rockową. Utwory, które są w kościołach od setek lat, wybrzmią obok tych zupełnie nowych. Tę mieszankę w spójną całość łączą mozaikowe tła występów. Muzyka i wypowiadane słowa, choć utrzymane w duchu katolickim, odnoszą się do uniwersalnych wartości, ważnych dla każdego człowieka.

syrygent na scenie, w tle telebim z innymi wykonawcami

Zdjęcia z realizacji widowiska Santo Subito z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Jan Paweł II nazywany był papieżem podróżującym. Podczas swoich pielgrzymek nauczał w wielu krajach i językach i dążył do dialogu z innymi wyznaniami – przekracza widzialne i niewidzialne granice. Podczas widowiska nie zabraknie tego. Wykonanie „Barki” zabierze widzów w podróż po Polsce i poza jej granice, do USA czy Niemiec. Siostry z Comunicadoras Eucharistica stworzą niezwykły polsko-kolumbijski zespół z braćmi Golec. Do tego wybrzmią hymny Światowych Dni Młodzieży, inicjatywy Jana Pawła II zbierającej miliony młodych na spotkaniach od 1986 roku. Ta światowa wspólnota jest dziedzictwem pontyfikatu papieża.

plakat wydarzenia

W Liście Ojca Świętego Jana Pawła II „Do moich Braci i Sióstr – ludzi w podeszłym wieku” można przeczytać: „Człowiek poddany jest czasowi: rodzi się i przemija w czasie. Dzień narodzin staje się pierwszą datą jego życia, a dzień śmierci ostatnią: alfa i omega, początek i koniec jego ziemskiego bytowania (…) Chociaż życie ludzkie jest poddane rygorom czasu, Chrystus otwiera przed nim horyzont nieśmiertelności”. Choć Papież Polak przekroczył linię horyzontu, jego dziedzictwo pozostało na ziemi, a nauczanie wciąż jest aktualne. Zapraszamy do wysłuchania koncertu z sanktuarium i pochylenia się nad jego przesłaniem.