Kontrast
Wielkość czcionki

Opolskie drogi do wolności - portal historyczny o Powstaniach Śląskich

Na interaktywną opowieść o powstaniach śląskich zaprasza Instytut Śląski w Opolu. Na stronie opolskiedrogidowolnosci.pl przygotowano mapy, wspomnienia i biogramy osób, które zaangażowały się w przyłączenie Śląska w granice II Rzeczpospolitej. Portal powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 roku.

Opolskie drogi do wolności – historyczny portal internetowy

Najczęściej kojarzoną z powstaniami śląskimi postacią jest ojciec niepodległości Wojciech Korfanty. Jednak opowieść o tym, jak Śląsk znalazł się w granicach II Rzeczpospolitej jest o wiele bogatsza. W roku świętowania 100-lecia III Powstania Śląskiego warto przypominać o wydarzeniach, faktach i bohaterach wydarzeń z początków lata 1921 roku.

W portalu umieszczono kilka zakładek, które systematyzują wiedzę i pozwalają łatwo wyszukać interesujące czytelnika informacje. Na interaktywnej mapie można znaleźć miejsca największych bitew i porównać je z wynikami plebiscytów czy zasięgami kolejnych powstań. Oś czasu prowadzi chronologicznie przez wydarzenia od 25 października 1918, gdy poseł Wojciech Korfanty w Reichstagu wygłosił zażądał oddania odzyskującej niepodległość Rzeczpospolitej wszystkich ziem zamieszkiwanych przez Polaków, aż po 20 października 1921, gdy Rada Ambasadorów przy Radzie Ligi Narodów zatwierdziła podział Górnego Śląska. Historię w punktach rozwija opowieść w zakładce Droga Śląska Do Polski. Sekcja biogramy zawiera życiorysy dowódców powstań i postaci, które stały się symbolami. Możliwość zobaczenia ulic śląskich miejscowości sprzed 100 lat zapewniają archiwalne fotografie w Galerii. Całość ze współczesnością łączą filmiki, w których historycy opowiadają o powstaniach, wskazując na różne aspekty tych wydarzeń.

III Powstanie Śląskie – 03.05.1921–05.07.1921

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Miało na celu poprawienie niekorzystnych zapisów o podziale Śląska po plebiscycie z marca 1921 roku. Rozpoczęła je akcja oddziałów „Wawelberga” wysadzenia mostów kolejowych, co odcięło Niemców od szybkiego przybycia posiłków. III Powstanie było największym ze śląskich zrywów w XX wieku. W historii zapisały się duże bitwy: o Górę Świętej Anny, Kędzierzyn i pod Olzą. W wyniku działań wojskowych powstańcy opanowali większość terytorium zakreślonego tzw. Linią Korfantego. Ostatecznie Polska zamiast 1/6 otrzymała 1/3 spornego terytorium, 50% zakładów hutniczych i 76% kopalń węgla. Uroczyste objęcie części Górnego Śląska przez Polskę nastąpiło 16 lipca 1922 r.

Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2020 r. ustanowiła rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich w hołdzie Powstańcom. Już od marca organizowane były obchody 100. rocznicy plebiscytu i wybuchu III Powstania Śląskiego. Były mappingi, koncerty, debaty, wystawy i powstańcza lokomotywa. Portal opolskiedrogidowolnosci.pl Instytutu Śląskiego to kolejna inicjatywa, która przypomina o tych wydarzeniach.

banner wydarzenia

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej – ten dwudziesty pierwszy roczek”.