Kontrast
Wielkość czcionki

Pamiętnik z trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wyruszył w trasę 2022! Multimedialna wystawa eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP podróżuje po polskich drogach. Zaplanowano 40 przystanków. Trasa rozpoczęła się w kwietniu, zakończyła w październiku. Na tej stronie Biuro Programu „Niepodległa” prezentuje pamiętnik z podróży 2022. Więcej przystanków można znaleźć w pamiętniku z roku 2021.

Łomianki: 13-15 października 2022

Ostatni przystanek Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2022 roku! Na parkingu przy ul. Warszawskiej WTH ugościły Łomianki. Ta podwarszawska miejscowość w II RP zyskała połączenie kolejowe, pojawiała się także np. w przewodnikach kajakowych po Wiśle (a kajaki były jednym ze sportów ukochanych przez mieszkańców stolicy II RP). Mobilne centrum edukacji ma za sobą 40 3-dniowych wizyt w polskich miastach i miasteczkach i tysiące kilometrów po polskich drogach. Dziękujemy wszystkim organizatorom, osobom zaangażowanym i przede wszystkim gościom, którzy zechcieli odwiedzić nasze progi. 

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Łomiankach.
Fot. Materiały własne BPN

Węgrów: 10-12 października 2022

W mazowieckim Węgrowie przystanek Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” miał miejsce na Rynku Mariackim, przed Bazyliką. Pogoda i goście dopisali. We wnętrzach naczep ekspozycyjnych historia pierwszych lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w naczepie łączy się z ekranami interaktywnymi, holoboxami, namiotami z fotobudką i kinem VR. Przed nami ostatni przystanek!

samochód Wirtualnego Teatru Historii obok budynku katedry

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Węgrowie.
Fot. Materiały własne BPN

Ostrołęka: 7-9 października 2022

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” mowa jest m.in. o odbudowie niepodległej Polski ze zniszczeń wojennych. Ostrołęka w II Rzeczpospolitej podnosiła się z gruzów pozostałych po I wojnie światowej i kolejnych konfliktach. Specjalnie przystosowany tir z naczepą ekspozycyjną czekał na gości przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w piękny październikowy weekend.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Ostrołęce.
Fot. Materiały własne BPN

Bielsk Podlaski: 4-6 października 2022

Bielsk Podlaski był wielokulturowym, w którym jeszcze przed 11 listopada 1918, na fali entuzjazmu, organizowano polskie instytucje, spółdzielczość czy szkolnictwo. To procesy charakterystyczne dla wielu polskich miejscowości, które łączą lokalne mikrohistorie w makrohistorię odbudowy polskiej państwowości i o których między innymi opowiada ekspozycja Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Mobilne centrum edukacji czekało na gości na placu przy Ratuszu.

samochód Wirtualnego Teatru Historii obok budynku ratusza

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Bielsku Podlaskim.
Fot. Materiały własne BPN

Chełm: 24-26 września 2022

Parking przy Chełmskiej Bibliotece Publicznej w ostatni wrześniowy weekend gościł Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Opowieść o historii Polski międzywojnia jest do dziś widoczna w tkance miejskiej. Dzięki gigantycznej inwestycji związanej z planami przeniesienia dyrekcji kolejowej powstały nowe szkoły, ulice, kolonie mieszkalne, wodociągi czy system kanalizacji, a Chełm stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym. To był już drugi przystanek w województwie lubelskim!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle budynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Chełmie.
Fot. Materiały własne BPN

Tomaszów Lubelski: 21-23 września 2022

Lokalna gazeta samorządowa „Ziemia Tomaszowska”, która ukazywała się przez cały okres międzywojenny, swój pierwszy numer wydała 3 maja 1922 roku. Czytając jej strony można poznać nie tylko decyzje Sejmiku Powiatowego, ale także informacje o bolączkach miasta, nowych inicjatywach i tutejszym życiu kulturalnym.  Tę wiedzę łatwo było gościom Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” odnieść do ekranów interaktywnych opowiadających o roli prasy i wyzwaniach pierwszych lat po I wojnie światowej. Na parkingu przy Tomaszowskim Domu Kultury mobilne centrum edukacji odwiedzali zarówno starsi jak i młodsi.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle budynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Tomaszowie Lubelskim.
Fot. Materiały własne BPN

Przemyśl: 18-20 września 2022

Listopad 1918 był w Przemyślu dramatyczny. Polscy żołnierze i młodzi ludzie, nazwani później Orlętami Przemyskimi, bronili miasta przed zajęciem podczas wojny polsko-ukraińskiej o Galicję Wschodnią. O tym i innych konfliktach, które doprowadziły do uformowania granic II Rzeczpospolitej mogli dowiedzieć się zwiedzający Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który stanął na Rynku Starego Miasta w Przemyślu w wrześniowy weekend. Miasto, które obecnie jest także na liście polskich Pomników Historii, było w międzywojniu siedzibą dowództwa, która miała pod sobą około 1/10 powierzchni ówczesnej Polski!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle zabudowy rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Przemyślu.
Fot. Materiały własne BPN

Sanok: 15-17 września 2022

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w 2022 roku pojawiło się stanowisko interaktywne z filmem animowanym poświęconym postaci Ignacego Łukasiewicza, patrona roku 2022. Okolice Krosna i Sanoka są z kolei jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie! Goście, którzy we wrześniu odwiedzili multimedialne centrum edukacji na Rynku, mogli zobaczyć jak ich lokalna historia łączy się z wielką historią odzyskania przez Polskę niepodległości i że pierwsze lata odbudowy ojczyzny to także historia genialnych wynalazków i postępu technologicznego.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle zabudowy rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Sanoku.
Fot. Materiały własne BPN

Jasło: 12-14 września 2022

Jasło już 11 listopada 1918 roku na budynku Starostwa Powiatowego zawiesiło godło niepodległej Rzeczpospolitej w miejsce austriackiego orła. O wyzwaniach, które stanęły przed Polakami w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości mogli przekonać się goście zwiedzający wystawę w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa”. Przystanek – pierwszy w województwie podkarpackim – na jasielskim Rynku Miejskim przyciągnął wielu gości.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle zabudowy rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Jaśle.
Fot. Materiały własne BPN

Piwniczna-Zdrój: 9-11 września 2022

„Miasteczko otoczone jest dokoła malowniczym wieńcem gór o znacznej wysokości zwłaszcza od strony zachodniej i północnej […]. Słoneczna otwarta ku południowi dolina Popradu otoczona od północy wysokiemi górami pokrytemi gęstym płaszczem borów jodłowych i świerkowych z mieszaniną buka. Z tych względów klimat Piwnicznej jest bardzo łagodny […]. Doskonałe miejsce wypoczynkowe dla osób przepracowanych, wyczerpanych nerwowo i rekonwalescentów” – tak walory karpackiego uzdrowiska zachwalał przewodnik z 1935 roku. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zaparkował w miasteczku biegowym, a z uroków okolicznych tras skorzystali miłośnicy ruchu i goście centrum edukacji. Mogli się w nim dowiedzieć że sport był jednym z elementów spajającym polskie społeczności jeszcze przed odzyskaniem niepodległości!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle wzgórz

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Piwnicznej-Zdroju.
Fot. Materiały własne BPN

Łosice: 29-31 sierpnia 2022

Gdy dobiegał koniec formowania się granic II Rzeczpospolitej po pierwszej wojnie światowej przeprowadzono spis ludności. 30 września 1921 roku mazowieckie Łosice liczyły 3888 mieszkańców i 346 budynków. Obecnie liczba mieszkańców jest niemal dwukrotnie większa! Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął przy Urzędzie Miasta i Gminy i był otwarty dla gości w ostatnie dni sierpnia. Zwiedzający mogli poznawać nie tylko historię frontu wojny polsko-bolszewickiej, której ślady mogą znaleźć w swojej okolicy, ale także wynalazków, kultury i wydarzeń z innych regionów odbudowującej się niepodległej Polski.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Łosicach.
Fot. Materiały własne BPN

Radzyń Podlaski: 26-28 sierpnia 2022

Tym razem Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wjechał do województwa lubelskiego, wprost na pałacowe progi. W Radzyniu Podlaskim, przed Pałacem Potockich, czekał na gości, którzy zechcieliby poznawać historię pierwszych lat Polskiej niepodległości w XX wieku i gorącego lata 1920 roku. Ta jedna z najpiękniejszych rokokowych rezydencji w Polsce w sierpniu 1920 roku służyła jako kwatera dowództwa Frontu Środkowego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Nowoczesne technologie stanęły niemal na wyciągnięcie ręki od murów noszących ślady wojskowej historii.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu, w tle budynek pałacu z wieżyczką

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Radzyniu Podlaskim.
Fot. Materiały własne BPN

Starachowice: 23-25 sierpnia 2022

Pierwszy przystanek w województwie świętokrzyskim przypadł w Starachowicach. Miejscowość ta, będąca częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego, w dwudziestoleciu międzywojennym stały się ważnym ośrodkiem rozwoju przemysłu zbrojeniowego, co dało impuls dla kolejnych inwestycji budowlanych: osiedli przyzakładowych, kolonii urzędniczych, willi i gmachów publicznych. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął w industrialnym otoczeniu Muzeum Przyrody i Techniki.

widok na samochód wirtualnego teatru historii niepodległa z góry, na pierwszym planie wieże muzeum techniki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Starachowicach.
Fot. Materiały własne BPN

Radomsko: 20-22 sierpnia 2022

Od 1935 roku podróżnych przyjeżdżających do Radomska koleją wita dworzec kolejowy z elegancką kolumnadą. Między innymi o roli kolei i problemach z unifikacją systemów pozostawionych przez trzech różnych zaborców opowiada wystawa we wnętrzu multimedialnego centrum edukacyjnego. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” czekał na gości na parkingu przed Starostwem Powiatowym. Następny przystanek – Starachowice!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu, w tle budynek urzędu w formie 4-piętrowego bloku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Radomsku.
Fot. Materiały własne BPN

Tczew: 14-16 sierpnia 2022

W Tczewie w 1920 roku powstała pierwsza polska Szkoła Morska – szkolili się tu pierwsi młodzi marynarze II Rzeczpospolitej. Miasto położone nad Wisłą w międzywojniu było portem, gdzie początkowo przeładowywano towary, a potem dzięki parostatkom docierali tu turyści z Warszawy, Puław czy Sandomierza. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął na Bulwarach Wiślanych, niedaleko słynnego mostu. Goście, którzy odwiedzili go w Święto Wojska Polskiego mogli poznać historię nie tylko wojny polsko-bolszewickiej, ale także „Błękitnej Armii”, która pod wodzą gen. Hallera w 1920 wkroczyła na Pomorze, by dokonać zaślubin Polski z Morzem. Tczew był pierwszym przystankiem w województwie pomorskim.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu, w tle wał nad wisłą i za nim widoczny fragment mostu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Tczewie.
Fot. Materiały własne BPN

Frombork: 11-13 sierpnia 2022

Po 1918 roku Frombork znalazł się w granicach Prus Wschodnich. W latach 30. XX wieku Polacy urządzali do niego wycieczki (wtedy zagraniczne). Na zamku we Fromborku oglądano rękopisy bajek biskupa Krasickiego, doceniano też urok Katedry. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, 100 lat później, stanął niedaleko historycznego wzgórza, by opowiadać historię m.in. Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu 1920 roku i lokalnych bohaterów, którzy agitowali za Polską. Przystanek we Fromborku był pierwszym w województwie warmińsko-mazurskim.

samochód Wirtualnego Teatru Historii

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” we Fromborku.
Fot. Materiały własne BPN

Ciechanów: 8-10 sierpnia 2022

Ciechanów był miejscem walk podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Na gości w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” czeka historia tego konfliktu na interaktywnym ekranie oraz film VR „Wiktoria 1920” prezentowany na fotelu we wnętrzu naczepy. Na kilka dni przed 102. rocznicą historycznego zwycięstwa mieszkańcy Ciechnowa mogli przypomnieć sobie lokalną historię i bohaterów podczas spaceru.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle parkingu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Ciechanowie.
Fot. Materiały własne BPN

Stryków: 5-7 sierpnia 2022

W województwie łódzkim Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagościł już trzeci raz. W Strykowie, na placu Waleriana Łukasińskiego, stanęła naczepa ekspozycyjna oraz dwa namioty: z fotobudką i kinem VR. Sto lat wcześniej miasto rozwijało się w różnych rzemiosłach: szewstwie, krawiectwie, garbarstwie, działały też zakłady jak przędzalnia, fabryka tekstylna, cegielnia i wytwórnia papy. Ekspozycję o pierwszych latach II RP można było zwiedzać od 5 do 7 sierpnia 2022.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle drzew iglastych

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Strykowie.
Fot. Materiały własne BPN

Brzesko: 28-30 lipca 2022

Brzesko to czwarty przystanek w województwie małopolskim! Na Placu Kazimierza Wielkiego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” czekał na zwiedzających na koniec lipca. Goście mogli odkrywać początki II Rzeczpospolitej i porównać poznawaną historię z opowieściami o losach swoich przodków, którzy z Brzeska wyruszali na fronty wojen o granice niepodległej Polski. Teraz mobilne centrum edukacji rusza na północ.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle pierzei kmieniczek rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Brzesku.
Fot. Materiały własne BPN

Bochnia: 25-27 lipca 2022

W międzywojennej Bochni kwitło życie kulturalne. Miasto, w przewodnikach opisywane jako słynące z kopalni soli, miało liczne stowarzyszenia społeczno-kulturalno-oświatowe i do dziś można oglądać tam (po renowacji) pomnik „Poległym za wolność 1914-1920” odsłonięty w 1935 roku! O legionistach w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” można dowiedzieć się więcej na stanowisku holograficznym poświęconym odznakom legionowym. Mobilne centrum edukacji, które rozstawiono na Rynku, przyciągnęło wielu gości.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle pierzei kmieniczek rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Bochni.
Fot. Materiały własne BPN

Zakopane: 22-24 lipca 2022

Zakopane szczyci się tym, że było niepodległe jeszcze przed 11 listopada 1918! Już 13 października ogłoszono rezolucję o suwerenności, a na czele Rzeczpospolitej Zakopiańskiej stanął znany literat Stefan Żeromski. 16 listopada weszło w granice II Rzeczpospolitej, ale pozostało stolicą sportów zimowych. Niezwykłe walory klimatyczne i bliskość Tatr spowodowały, że w Zakopanem kwitło polskie życie artystyczne i kulturalne, już w dwudziestoleciu przyciągając rzesze wybitnych twórców kultury, ciekawych turystów i spragnionych odkryć naukowców. O wielu z nich można przeczytać na wystawie we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Między 22 a 24 lipca 2022 czekał on na zwiedzających na parkingu przed wejściem do Doliny Chochołowskiej.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle drewnianej chaty i drzew iglastych

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Zakopanem.
Fot. Materiały własne BPN

Chrzanów: 19-21 lipca 2022

Chrzanów zapisał się w historii II Rzeczpospolitej głównie ze względu na „Fablok” – Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce S.A. Tabor i maszyny kolejowe, które zjeżdżały z linii produkcyjnej, przewoziły później ludzi z całej Polski i Europy. Najsłynniejszym zbudowanym modelem była aerodynamiczna Luxtorpeda! O tym, jak ważną rolę pełniła kolej w scalaniu ziem Polskich goście mogli dowiedzieć się na wystawie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tym razem mobilne centrum edukacji rozstawiło się na Placu 1000-lecia.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle kina

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Chrzanowie.
Fot. Materiały własne BPN

Nysa: 8-10 lipca 2022

Hala Nysa to lokalna świątynia sportu. Jako, że na ekspozycji prezentowanej w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” też są odniesienia do ważnych postaci polskiego sportu, było to połączenie doskonałe! Mobilne centrum edukacji zapraszało gości do odwiedzin w piękny, lipcowy weekend.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle hali sportowej, przed nim tor gokartowy z opon

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Nysie.
Fot. Materiały własne BPN

Brzeg: 5-7 lipca 2022

Tym razem Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagościł w Brzegu, przed arkadami brzeskiego ratusza. Jest to pierwszy przystanek w województwie opolskim. Klimatyczny Rynek stał się przestrzenią, w której odwiedzający mogli poznawać historię II Rzeczpospolitej. Młodsi i starsi, dzięki nowoczesnym technologiom zanurzyli się w polską historię. Następny przystanek – Nysa!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle ozdobnego ratusza

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Brzegu.
Fot. Materiały własne BPN

Bielawa: 2-4 lipca 2022

Bielawa to już trzeci przystanek w województwie dolnośląskim! Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” rozstawił się na Placu Wolności. Goście mobilnego centrum edukacji mogli na wystawie porównać, jak zmieniały się miasta pierwszych lat II RP z widokami z historii swojej miejscowości, która w granice Polski weszła po II wojnie światowej. Pogoda dopisała, więc weekendowy spacer połączony ze zwiedzaniem sprawdziły się doskonale!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle budynków

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Bielawie.
Fot. Materiały własne BPN

Bogatynia: 29 czerwca – 1 lipca 2022

Bogatynia, słynąca z wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej, w okresie międzywojennym znajdowała się w granicach niemieckich. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” rozpoczął lipiec przy bogatyńskim Stadionie Miejskim. Widzowie kina VR i goście mobilnego centrum edukacji mogli stanąć twarzą w twarz z hologramem Józefa Piłsudskiego, tenisistką Jadwigą Jędrzejowską i aktorem Aleksandrem Żabczyńskim. Czekało na nich też wiele ciekawostek historycznych o pierwszych latach niepodległej II Rzeczpospolitej.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na tle drzew

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Bogatyni.
Fot. Materiały własne BPN

Małomice: 26-28 czerwca 2022

Małomice to pierwszy przystanek w województwie lubuskim. Na placu przed ratuszem goście mogli poznawać historię pierwszych lat niepodległej II Rzeczpospolitej. W namiotach czekały fotobudka oraz gogle VR z produkcjami Biura Programu „Niepodległa”. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” ruszy teraz na południe, do Bogatyni.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu przed ratuszem, po prawej stronie ulica

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Małomicach.
Fot. Materiały własne BPN

Polkowice: 23-25 czerwca 2022

Dolnośląskie Polkowice przywitały Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” upalnie. Na placu przed Wiatrakiem Polkowickim – zabytkiem z XIX wieku – rozstawiło się mobilne centrum edukacji wraz z dwoma namiotami i czekało na zwiedzających. Następy przystanek – Małomice!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu przed wiatrakiem

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Polkowicach.
Fot. Materiały własne BPN

Gryfino: 12-14 czerwca 2022

W Gryfinie Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął na Placu Księcia Barnima I, przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie. Pogoda i frekwencja dopisały! Wystawę zwiedzali uczniowie i dorośli, młodsi i starsi, poznając historię procesów i przemian w społeczeństwie i polskiej kulturze zaraz  po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To już drugi przystanek w województwie zachodniopomorskim.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu przed kościołem

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Gryfinie.
Fot. Materiały własne BPN

Pyrzyce: 9-11 czerwca 2022

Pyrzyce w województwie zachodniopomorskim zapewniły Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa” zmienną pogodę. Mimo to wielu gości zawitało w jego progi! Doceniali oni nowoczesne technologie, które zostały wykorzystane do opowiedzenia historii pierwszych lat II Rzeczpospolitej. Do następnego przystanku jeszcze 30 kilometrów!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na parkingu, w tle stare mury Pyrzyc

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pyrzycach.
Fot. Materiały własne BPN

Obrzycko: 6-8 czerwca 2022

Wielkopolskie Obrzycko to malownicza miejscowość nad Wartą. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” z mobilnym centrum edukacji i dwoma namiotami rozstawił się na Rynku. W styczniu 1919 roku, z tego samego rynku, na front północny Powstania Wielkopolskiego wyruszył uformowany oddział. Historia miejsca utworzyła most do teraźniejszości i nowoczesnych technologii, które wspominają te wydarzenia sprzed stu lat i przyciągnęła wielu gości!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na rynku wyłożonym kamieniami, w tle budynki pierzei

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Obrzycku.
Fot. Materiały własne BPN

Mogilno: 3-5 czerwca 2022

Drugi przystanek Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w województwie kujawsko-pomorskim przypadł w Mogilnie. W 1918 roku mieszkańcy przystąpili do zrywu powstańczego, którego celem było przyłączenie Wielkopolski i Kujaw do odradzającego się po zaborach państwa polskiego, czyli do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Także ten fragment historii znalazł się na multimedialnych ekranach mobilnego centrum edukacji w strefie „Siła Historii”. Następny przystanek – Obrzycko!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu w Mogilnie. W tle placu drzewa.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Mogilnie.
Fot. Materiały własne BPN

Włocławek: 31 maja – 2 czerwca 2022

W okresie międzywojennym Włocławek był jednym z 20 największych miast pod względem liczby ludności w całej Polsce. W sierpniu 1920 roku na przedpolach miejscowości stoczono bitwę nazwaną przez historyków Obroną Włocławka. Więcej o wojnie polsko-bolszewickiej mieszkańcy i turyści mogli dowiedzieć się więcej we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, który na przełomie maja i czerwca rozstawił się na Skwerze przy Placu Wolności. Portal bitwa1920.gov.pl na ekranie dotykowym i film VR „Wiktoria 1920” w strefie „Siła Innowacji” cieszyły się dużą popularnością!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu we Włocławku, za nim pierzeja z bloków, obok stoi pomnik poświęcony żołnierzom polskim

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” we Włocławku.
Fot. Materiały własne BPN

Konin: 28-30 maja 2022

Spacerując po klimatycznych uliczkach Konina istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotka się międzywojenny dom, kapliczkę, kino czy most. Historia przeplata się z nowoczesnością, tak jak w Muzeum Okręgowym w Koninie przed którym Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” miał przystanek. Po raz pierwszy w 2022 roku mobilne centrum edukacji odwiedziło województwo wielkopolskie. Inwestycje II RP tam do dziś służą mieszkańcom i turystom – np. żeglarze i kajakarze doceniają Kanał Ślesiński, nad którym prace rozpoczęto w latach 30. XX wieku!

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu w Koninie przed białym budynkiem Muzeum Okręgowego

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Koninie.
Fot. Materiały własne BPN

Pszczyna: 13-15 maja 2022

W Pszczynie Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył się na Noc Muzeów! Na Rynku, tuż obok sceny, do wejścia ustawiały się kolejki. Frekwencja była rekordowo wysoka – dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się nas odwiedzić! Czy wiecie, że gdyby mobilne centrum edukacji podróżowało po śląskich drogach 100 lat temu, to między trzema ostatnimi przystankami musiałoby przekroczyć granicę państwa? Choć te trzy miasta łączy wspólna historia powstań i plebiscytu, każde z nich oferuje nieco inną perspektywę. Fascynujące losy lokalnych bohaterów są dostępne w strefie „Siła Przemiany” Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

samochód Wirtualnego Teatru Historii na placu w Pszczynie, w tle budynki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pszczynie.
Fot. Materiały własne BPN

Tychy: 10-12 maja 2022

Tychy były dla Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” bardzo gościnne – na Placu Baczyńskiego padł rekord frekwencji! Niemal dokładnie 100 lat po tym, jak Józef Piłsudski odwiedzał Tychy po włączeniu Górnego Śląska w granice II Rzeczpospolitej, mieszkańcy i goście w mobilnym centrum edukacji mieli okazję poznawać lokalną historię powstań śląskich i plebiscytu i to, jak zmieniła ona kształt całej odrodzonej Polski. Następny przystanek – Pszczyna!

samochód Wirtualnego Teatru Historii w Tychach, w tle budynki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Tychach.
Fot. Materiały własne BPN

Gliwice: 7-9 maja 2022

Gliwice 100 lat temu były areną powstań śląskich i plebiscytu z 1921 roku, który zadecydował o podziale Śląska pomiędzy II Rzeczpospolitą i Niemcy. Ten fragment historii znalazł się także na ekranach we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Mobilne centrum edukacji rozstawiło się przed Areną Gliwice. Zwiedzający mogli dotrzeć piechotą, komunikacją miejską, a nawet rowerami!

samochód Wirtualnego Teatru Historii w Działoszynie, w tle Arena Gliwice

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Gliwicach.
Fot. Materiały własne BPN

Działoszyn: 4-6 maja 2022

Działoszyn w województwie łódzkim to malownicza miejscowość, która w międzywojniu zyskała m.in. nowy most na Warcie, utwardzoną drogę, połączenie kolejowe i szkołę. Do dziś można tam zobaczyć takie zabytki jak dróżniczówka PKP i dworzec z 1927 roku, tartak na rzece Warcie z ok. 1922 roku czy ruiny wapiennika (pieca do produkcji wapna palonego). W takiej okolicy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który opowiada o lokalnych bohaterach i zmianach pierwszych lat II Rzeczpospolitej, wpasował się doskonale. Pogoda i publiczność dopisały.

samochód Wirtualnego Teatru Historii w Działoszynie, w tle budynek i plac zabaw

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Działoszynie.
Fot. Materiały własne BPN

Płock: 1-3 maja 2022

Majówkę Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” spędził w Płocku. Mazowiecki przystanek przyciągnął uwagę mieszkańców, gości i mediów, a pogoda dopisała. Płock to miasto, które może pochwalić się swoją międzywojenną historią – 10 kwietnia 1921 roku Józef Piłsudski odznaczył całe miasto Krzyżem Walecznych „w uznaniu bohaterstwa wykazanego przez ludność cywilną miasta Płocka w dniach 18-go i 19-go sierpnia 1920 r., podczas najazdu bolszewików”. Płocczanie we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogli odnaleźć swoich lokalnych bohaterów. Przystanek wsparł komunikacyjnie Mecenas Projektu: PKN ORLEN. Teraz mobilne centrum edukacji rusza na południe.

samochód Wirtualnego Teatru Historii przed Teatrem Dramatycznym w Płocku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Płocku.
Fot. Materiały własne BPN

Skierniewice: 28-30 kwietnia 2022

Skierniewicki Rynek i towarzystwo profesora Pieniążka – to idealny przepis na ostatnie dni kwietnia. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył swoje podwoje w mieście, które w okresie międzywojennym szybko się rozwijało i w którym otwierano kolejne fabryki. Piękna pogoda przyciągnęła zwiedzających, a szkolne klasy skorzystały z okazji przeżycia niezwykłej lekcji historii.  Drugi przystanek przyniósł odwiedziny w województwie łódzkim!

samochód Wirtualnego Teatru

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Skierniewicach.
Fot. Materiały własne BPN

Raszyn: 22-24 kwietnia 2022

Inauguracja trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2022 roku miała miejsce w Raszynie. Na placu przed Austerią mobilne centrum edukacji czekało na gości. Podczas oficjalnego otwarcia w obecności prasy oficjalnie przemawiali m.in.: Wojciech Kirejczyk, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”; Andrzej Zaręba, Wójt Gminy Raszyn; Mariusz Smolicha, Dyrektor Centrum Kultury Raszyn. W przemówieniach nawiązywali do roli historii lokalnych społeczności w kształtowaniu wielkiej historii. Wystawę odwiedziły klasy szkolne, mieszkańcy i ich goście – przyciągnęła setki zwiedzających!

dyrektor kirejczyk przy mikrofonie przemawia przed rozłożonym mobilnym centrum edukacji

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Raszynie, 22.04.2022.
Na inauguracji trasy 2022 przemawia Dyrektor BPN, Wojciech Kirejczyk.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Więcej informacji o Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” jak i trasa 2022 dostępne są w zakładce Niepodległa w trasie. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem zasad korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” oraz Fotobudki.

Projekt dofinansowano z Budżetu Państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN.

plakat z datami trasy 2022, napisem "szukaj nas w całej polsce" i sylwetką legionisty