Pamiętnik z trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022
- Data publikacji
- 26 kwietnia 2022
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wyruszył w trasę 2022! Multimedialna wystawa eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP podróżuje po polskich drogach. Zaplanowano 40 przystanków! Trasa rozpoczęła się w kwietniu, a zakończy się w październiku. Na tej stronie Biuro Programu „Niepodległa” prezentuje pamiętnik z podróży.
Pszczyna: 13-15 maja 2022
W Pszczynie Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył się na Noc Muzeów! Na Rynku, tuż obok sceny, do wejścia ustawiały się kolejki. Frekwencja była rekordowo wysoka – dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się nas odwiedzić! Czy wiecie, że gdyby mobilne centrum edukacji podróżowało po śląskich drogach 100 lat temu, to między trzema ostatnimi przystankami musiałoby przekroczyć granicę państwa? Choć te trzy miasta łączy wspólna historia powstań i plebiscytu, każde z nich oferuje nieco inną perspektywę. Fascynujące losy lokalnych bohaterów są dostępne w strefie „Siła Przemiany” Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.
Tychy: 10-12 maja 2022
Tychy były dla Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” bardzo gościnne – na Placu Baczyńskiego padł rekord frekwencji! Niemal dokładnie 100 lat po tym, jak Józef Piłsudski odwiedzał Tychy po włączeniu Górnego Śląska w granice II Rzeczpospolitej, mieszkańcy i goście w mobilnym centrum edukacji mieli okazję poznawać lokalną historię powstań śląskich i plebiscytu i to, jak zmieniła ona kształt całej odrodzonej Polski. Następny przystanek – Pszczyna!
Gliwice: 7-9 maja 2022
Gliwice 100 lat temu były areną powstań śląskich i plebiscytu z 1921 roku, który zadecydował o podziale Śląska pomiędzy II Rzeczpospolitą i Niemcy. Ten fragment historii znalazł się także na ekranach we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Mobilne centrum edukacji rozstawiło się przed Areną Gliwice. Zwiedzający mogli dotrzeć piechotą, komunikacją miejską, a nawet rowerami!
Działoszyn: 4-6 maja 2022
Działoszyn w województwie łódzkim to malownicza miejscowość, która w międzywojniu zyskała m.in. nowy most na Warcie, utwardzoną drogę, połączenie kolejowe i szkołę. Do dziś można tam zobaczyć takie zabytki jak dróżniczówka PKP i dworzec z 1927 roku, tartak na rzece Warcie z ok. 1922 roku czy ruiny wapiennika (pieca do produkcji wapna palonego). W takiej okolicy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który opowiada o lokalnych bohaterach i zmianach pierwszych lat II Rzeczpospolitej, wpasował się doskonale. Pogoda i publiczność dopisały.
Płock: 1-3 maja 2022
Majówkę Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” spędził w Płocku. Mazowiecki przystanek przyciągnął uwagę mieszkańców, gości i mediów, a pogoda dopisała. Płock to miasto, które może pochwalić się swoją międzywojenną historią – 10 kwietnia 1921 roku Józef Piłsudski odznaczył całe miasto Krzyżem Walecznych „w uznaniu bohaterstwa wykazanego przez ludność cywilną miasta Płocka w dniach 18-go i 19-go sierpnia 1920 r., podczas najazdu bolszewików”. Płocczanie we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogli odnaleźć swoich lokalnych bohaterów. Przystanek wsparł komunikacyjnie Mecenas Projektu: PKN ORLEN. Teraz mobilne centrum edukacji rusza na południe.
Skierniewice: 28-30 kwietnia 2022
Skierniewicki Rynek i towarzystwo profesora Pieniążka – to idealny przepis na ostatnie dni kwietnia. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył swoje podwoje w mieście, które w okresie międzywojennym szybko się rozwijało i w którym otwierano kolejne fabryki. Piękna pogoda przyciągnęła zwiedzających, a szkolne klasy skorzystały z okazji przeżycia niezwykłej lekcji historii. Drugi przystanek przyniósł odwiedziny w województwie łódzkim!
Raszyn: 22-24 kwietnia 2022
Inauguracja trasy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2022 roku miała miejsce w Raszynie. Na placu przed Austerią mobilne centrum edukacji czekało na gości. Podczas oficjalnego otwarcia w obecności prasy oficjalnie przemawiali m.in.: Wojciech Kirejczyk, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”; Andrzej Zaręba, Wójt Gminy Raszyn; Mariusz Smolicha, Dyrektor Centrum Kultury Raszyn. W przemówieniach nawiązywali do roli historii lokalnych społeczności w kształtowaniu wielkiej historii. Wystawę odwiedziły klasy szkolne, mieszkańcy i ich goście – przyciągnęła setki zwiedzających!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Raszynie, 22.04.2022.
Na inauguracji trasy 2022 przemawia Dyrektor BPN, Wojciech Kirejczyk.
Fot. T. Tołłoczko / BPN
Więcej informacji o Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” jak i trasa 2022 dostępne są w zakładce Niepodległa w trasie. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem zasad korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” oraz Fotobudki.
Projekt dofinansowano z Budżetu Państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN.