Kontrast
Wielkość czcionki

"Pieśń mocy" - serial o Hymnie Narodowym

Są takie pieśni, które mają szczególną moc – jedną z nich jest Mazurek Dąbrowskiego. O polskim Hymnie Narodowym opowiada czteroodcinkowy serial „Pieśń Mocy. Kiedy My Żyjemy”. Każdy odcinek odnosi się do jednej ze zwrotek polskiego hymnu i jest podróżą w czasie. Premiera kolejnych odcinków odbędzie się codziennie, od 1 do 4 maja 2023, o 10:45 na TVP HD. Zapraszamy przed ekrany!

plansza z portretem wybickiego i cytatem są pieśni które mają niezwykłą moc

Kadr z serialu „Pieśń mocy”

Cztery odcinki – cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego

Lekka i zabawna narracja prowadzi widza przez mniej znane fakty z polskiej historii. Prowadzący (w tej roli Krzysztof Unrug), na co dzień ordynans Józefa Wybickiego, współuczestniczy w różnych wydarzeniach historycznych odwiedzając w swoich podróżach pierwszych Słowian, walcząc pod Grunwaldem, peregrynując z polskimi odkrywcami przez wszystkie kontynenty. Na swojej drodze spotyka bardziej i mniej znane postaci, od naczelnika Józefa Piłsudskiego po polarnika Henryka Arctowskiego. Wszystko zaś łączy się w opowieść o budowaniu wspólnoty.

Nie brakuje odniesień do współczesności. W produkcji spotkamy licznych gości i ekspertów, między innymi prof. Jerzego Bralczyka, Jerzego Lemańskiego, Natalię Partykę czy złotą drużynę polskich rugbystek. W dniach 1-4 maja 2023 o 10:45 zapraszamy przed ekrany TVP HD. Odcinki będzie można zobaczyć także na antenach:

  • TVP Kultura: 01.05.2023 o 18:15; 02.05.2023 o 13:35; 03.05.2023 o 17:30; 04.05.2023 o 13:35.
  • TVP Polonia: 02.05.2023 o 6:15; 02.05.2023 o 17:20; 03.05.2023 o 16:30; 05.05.2023 o 23:30.
  • TVP Historia: 02.05.2023 o 16:25; 03.05.2023 o 13:20; 04.05.2023 o 15:15; 05.05.2023 o 16:30.

Odcinek I – Pieśń mocy. Kiedy my żyjemy

Przenosimy się do Reggio Emilia we Włoszech w roku 1797 – tu rozpoczyna się filmowa przygoda. W karczmie na tyłach ratusza Józef Wybicki spotyka się z Janem Henrykiem Dąbrowskim. To spotkanie zaowocuje napisaniem „Pieśni legionów”, która prawie sto lat później stanie się oficjalnym hymnem Polski. W odcinku poznajemy historię innych pieśni hymnicznych, odwiedzamy pierwszych Słowian, walczymy pod Grunwaldem i dowiadujemy się mało znanych faktów z młodości autora słów hymnu. Dowiadujemy się też jaka jest różnica między mazurem a mazurkiem.

wnętrze gospody z XVIII wieku, na pierwszym planie dwie tańczące par, w tle mężczyzna pisze coś przy stole

Kadr z serialu „Pieśń mocy”

Odcinek II – Pieśń mocy. Marsz, marsz

Los tułaczy to nieodłączna część naszej historii. Nieudane powstania, rozbiory, okupacja – to wszystko sprawiało, że nasi rodacy ruszali w świat. Jednak to w ten sposób świat zyskał wielu znanych naukowców, podróżników, wynalazców. Odbędziemy podróż z rodakami, którzy choć w ojczyźnie bywają zapomniani, to dziś są bohaterami w miejscach, do których przyszło im emigrować. Będziemy szukać złota w Chile z Ignacym Domeyką, eksplorować Australię z Pawłem Strzeleckim, budować kolej w Andach z Ernestem Malinowskim, marznąć na Antarktydzie z Henrykiem Arctowskim i… jeść sushi z braćmi Piłsudskimi w Japonii.

3 mężczyźni w dżungli z lornetkami

Kadr z serialu „Pieśń mocy”

Odcinek III – Pieśń mocy. Jak zwyciężać mamy

W tym odcinku zapoznamy się z dumą polskiego oręża czyli jazdą konną. Poznamy jak przez wieki się zmieniała i dlaczego była najlepsza na świecie. Z husarią rozniesiemy liczniejsze odziały wroga, a z legionami i Józefem Wybickim wyzwolimy Poznań i Wielkopolskę. Zdobędziemy też złoto z polskimi mistrzyniami Europy w Rugby 7, a których szybkość i taktykę można przyrównać tylko do naszej kawalerii, oraz stoczymy pojedynek z czterokrotną złotą paraolimpijką Natalią Partyką w tenisie stołowym, której szybkość i sprawność we władaniu rakietką przypomina z kolei dokonania Wołodyjowskiego. Wszystko po to, by usłyszeć polski hymn na pełnym stadionie.

6 ułanów na koniach

Kadr z serialu „Pieśń mocy”

Odcinek IV – Pieśń mocy. Nasi biją w tarabany

W ostatnim odcinku odpowiemy na pytanie czym był i czemu służył taraban. Profesor Bralczyk wyjaśni kto tak naprawdę płakał w słowach Mazurka Dąbrowskiego – Basia czy jej ojciec? Poznamy historię polskiego radia, dzięki któremu cała Polska mogła usłyszeć w 1927 roku Mazurka Dąbrowskiego, właśnie wybranego na oficjalny hymn Polski. Dowiemy się również jakie jeszcze pieśni kandydowały do tego zaszczytnego miana i dlaczego wybrano właśnie Mazurka.

mężczyzna w koszuli, w tle ekrany z tytułem warszawiacy śpiewają niezakazane piosenki

Kadr z serialu „Pieśń mocy”

Serial jest produkcją Biura „Niepodległa”. Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.