Kontrast
Wielkość czcionki

ISKRY NIEPODLEGŁEJ w trasie - szukajcie nas w całej Polsce!

ISKRY NIEPODLEGŁEJ podróżują po Polsce! Mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” prezentuje Polki i Polaków, którzy zmieniali świat. Naczepy ekspozycyjne dostępne będą bezpłatnie w 100 miejscowościach w całej Polsce. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.

samochód iskier niepodległej z flagami na parkingu przed budynkiem

Premiera projektu ISKRY NIEPODLEGŁEJ, 27.02.2023.
Fot. R. Kudyba / BN

Nowoczesny spektakl podróżujący – ISKRY NIEPODLEGŁEJ

W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie działające na zmysły. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Organizatorzy mają nadzieję, że wychodząc ze spektaklu każdy będzie mógł poczuć, że niezależnie od swoich talentów, może stać się ISKRĄ NIEPODLEGŁEJ i zmieniać świat wokół siebie.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu dziś wpływają na nasze życie. Dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano oryginalną muzykę, a razem tworzą one spójny spektakl. Narratorem prowadzącym odbiorców drogą polskich dokonań jest wykreowany cyfrowy byt. Podczas tworzenia spektaklu wykorzystano także nowoczesne narzędzia, jak mobilny ekran transparentny czy obrazy wykreowane przez sztuczną inteligencję.

wnętrze iskier niepodległej

Wnętrze naczepy ISKRY NIEPODLEGŁEJ.
fot. T. Tołłoczko / BN

ISKRY NIEPODLEGŁEJ made in Poland

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia i przygotowano pasującą do nich narrację. O wielomiesięcznym procesie powstawania ISKIER NIEPODLEGŁEJ opowiada film:

iskryniepodleglej.pl – o projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ

Wraz z premierą naczep ekspozycyjnych 27 lutego 2023 roku uruchomiono stronę internetową iskryniepodleglej.pl. Witryna pozwala poznać więcej informacji o projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ. Na aktualnej mapie zaznaczone są przystanki projektowe, a z każdej miejscowości, która została odwiedzona, publikowane jest pamiątkowe zdjęcie. Trasę można także śledzić w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ bazuje na współpracy Biura „Niepodległa” z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami kultury lub NGO. Na stronie iskryniepodleglej.pl można znaleźć informacje kontaktowe dla instytucji zainteresowanych zaproszeniem spektaklu do siebie lub mających pytania do pokazów. Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie trasa na 2023 rok jest już zamknięta.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ dla szkół – materiały do przeprowadzenia lekcji

Spektakl ISKRY NIEPODLEGŁEJ zabiera widza w podróż przez niezwykłe życiorysy, przełomowe wynalazki i wydarzenia ważne dla Rzeczypospolitej i całego świata. Można go wykorzystywać w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych. Dla nauczycieli Biuro „Niepodległa” we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało materiał „Iskry Niepodległej” z klasą. Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek. Pomoże on przygotować klasę do spektaklu, by jak najpełniej przeżyła to doświadczenie, a także wskazuje, co zrobić, aby treść pokazu wykorzystać w procesach edukacyjnym i wychowawczym. Obejrzenie pokazu wspiera kształcenie postaw, pomaga budować świadomość własnego potencjału do zmieniania rzeczywistości, niezależnie od posiadanych talentów czy predyspozycji. 

Po spektaklu z kolei przygotowaliśmy propozycję zabaw ruchowych, które skutecznie rozładują emocje po pokazie, pomogą uczniom i uczennicom w budowaniu relacji z rówieśnikami oraz rozwiną w nich umiejętność współpracy. Taka forma zajęć wspiera również proces uczenia się i stymuluje wyobraźnię – połączenie konkretnej informacji z ruchem, gestem lub czynnością utrwala zdobytą wiedzę. Przewodnik Zabawy ruchowe do przeprowadzenia po spektaklu „Iskry Niepodległej” jest dostępny do pobrania. Jedną z propozycji jest przygotowanie filmu metodą piksilacji, do którego instrukcję zaprezentowano w poniższym filmiku:

Gotowe filmiki mogą Państwo przesłać na adres .

Ostatnie narzędzie to zestaw ikon skojarzeń, który pomoże w dostrzeżeniu i nazwaniu powiązań między poszczególnymi postaciami, a także w zapamiętaniu ważnych elementów ich biografii. Narzędzia można użyć do tworzenia map myśli, a także jako bazy do gry kooperacyjnej. Sprawdzi się w pracy z całą klasą lub w grupach. W przewodniku Ikony Skojarzeń znajdują się instrukcje pracy z narzędziem. Z kolei elementy graficzne można pobrać w Formacie A3.

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej”

W ramach rozwinięcia działań edukacyjnych, Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają do udziału w Wirtualnym Festiwalu „Iskier Niepodległej”. W jego trakcie uczniowie rozwiązywać będą zadania związane z tematyką spektaklu. Nie jest to jednak turniej wiedzy, lecz okazja do wspólnej zabawy – pracy twórczej, ćwiczenia umiejętności szybkiego wyszukiwania, weryfikowania i przetwarzania informacji, rozwijania kompetencji działania w grupie. Wspólnie rozwiązując łamigłówki lub realizując minidziałania twórcze, uczennice i uczniowie będą mieli okazję w nietypowy sposób wrócić do treści zawartych w pokazie „Iskry Niepodległej”.

Festiwal ma formułę on-line. Przez ok. 3 godziny na specjalnej stronie internetowej pojawiają się kolejne zadania do realizacji. Należy je wykonać i przesłać w wyznaczonym czasie. Zadania realizuje się w drużynach 4-8 osobowych. Festiwal odbędzie się 10 listopada 2023 w godzinach 10:00-13:00. Szkoły mogą zadeklarować chęć uczestnictwa w festiwalu za pomocą formularza: Wirtualny festiwal „Iskier Niepodległej” | Rejestracja (ceo.org.pl). Zapraszamy – zapisy już ruszyły!

Aplikacja ISKRY NIEPODLEGŁEJ z rozszerzoną rzeczywistością

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie ISKRY NIEPODLEGŁEJ lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

na kartce z biletem nałożona warsztwa rozszerzonej rzeczywistości z żyrafą, rowerem i mapą Afryki

Aplikacja do bezpłatnego pobrania ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Winda, Audiodeskrypcja i tłumaczenie na Polski Język Migowy

ISKRY NIEPODLEGŁEJ posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier.

naczepa iskry niepodległej, na środku mężczyzna obsługujący windę, na platformie której znajduje się osoba na wózku inwalidzkim

Winda dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.
Fot. BN

Naukowcy, podróżnicy, sportowcy, twórcy kultury – Polki i Polacy, którzy zmieniali świat

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to projekt podróżujący, który dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania. W projekcie przypomniano historie ponad stu wybitnych postaci. Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej. Można ją pobrać na swój telefon lub skorzystać z ekranów zamontowanych w naczepie. W głównej opowieści spektaklu prezentowani są m.in.:

 • Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.
 • Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.
 • Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.
 • Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.
 • Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne.
 • Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.

W widowisku wypowiadają się także podróżnik Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku, himalaista Krzysztof Wielicki i dr Lidia Tańska z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW.

wnętrze iskier niepodległej - pokaz filmu

Wnętrze naczepy ISKRY NIEPODLEGŁEJ.
fot. T. Tołłoczko / BN

Puchar, medale, chwytaki – wyjątkowe eksponaty

Oprócz cyfrowego spektaklu, dla widzów przygotowano wybór niezwykle ciekawych eksponatów, które dopełniają multimedialną opowieść. Ze względu na fakt, że są dwie naczepy ISKRY NIEPODLEGŁEJ, w zależności od przystanku, zestaw może być nieco inny. W gablotach umieszczono:

 1. Puchar Narodów w skokach narciarskich za sezon 2016/17 (za zwycięstwo reprezentacji Polski skoczków narciarskich w klasyfikacji generalnej) lub Puchar za 3. miejsce w Konkursie Drużynowym w Planicy, rok 2017 (który 25 marca 2017 roku wywalczyła drużyna w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch). Eksponaty prezentowane są dzięki uprzejmości Polskiego Związku Narciarskiego
 2. Złoty medal olimpijski Haliny Konopackiej, rok 1928 (pierwsze złoto olimpijskie w historii dla Polski zdobyła Halina Konopacka w rzucie dyskiem podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Replika medalu prezentowana dzięki uprzejmości Polskiego Komitetu Olimpijskiego) lub złoty medal Mistrzostw Europy Tomasza Majewskiego, rok 2010 (medal zdobyty przez Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Barcelonie w 2010 roku. Eksponat prezentowany dzięki uprzejmości p. Tomasza Majewskiego)
 3. Order Orła Białego (najwyższy order Rzeczypospolitej, nadawany za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej). Eksponat prezentowany dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP
 4. Order Wojenny Virtuti Militari (najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne czyny wojenne połączone z ofiarnością i odwagą). Eksponat prezentowany dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP
 5. Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika (prezentowany model kamizelki kuloodpornej w technologii opracowanej w 1901 roku przez Jana Szczepanika na podstawie pomysłu Kazimierza Żeglenia. Eksponat powstał w wyniku prac badawczych w celu odtworzenia struktury materiału kuloodpornego prowadzonych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego w Łodzi).
 6. Chwytak ADRexp (chwytak antropomorficzny do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej). Eksponat prezentowany dzięki uprzejmości PIAP Space sp. z o.o.)

Eksponaty są częścią pokazów ISKRY NIEPODLEGŁEJ. Dokładniej przyjrzeć się im można po zakończeniu spektaklu.

wnętrze iskier niepodległej

Wnętrze naczepy ISKRY NIEPODLEGŁEJ.
fot. T. Tołłoczko / BN

ISKRY NIEPODLEGŁEJ podróżują po Polsce

ISKRY NIEPODLEGŁEJ miały swoją premierę 27 lutego 2023 roku w Warszawie, obok Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl. Podczas każdego przystanku pokazy zwykle trwają 2-3 dni, zazwyczaj w godzinach 10:00-18:00, a ostatni dzień w godzinach 10:00-16:00. Wszystkich gości obowiązuje Regulamin zwiedzania naczep ISKRY NIEPODLEGŁEJ.

Pierwszy przystanek ISKIER NIEPODLEGŁEJ to Przemyśl, 2-4 marca 2023. Film poniżej pokazuje reakcje gości w różnym wieku, którzy zdecydowali się odwiedzić naczepy:

Ogólnopolska trasa mobilnego widowiska edukacyjnego ISKRY NIEPODLEGŁEJ:

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu ISKRY NIEPODLEGŁEJ był ORLEN. Trasę wspierała Fundacja ORLEN.

plakat wydarzenia