Kontrast
Wielkość czcionki

Polska - Hiszpania. Mecz towarzyski z okazji obchodów 100-lecia piłki ręcznej w Polsce

W Kaliszu dziś ma miejsce wielkie święto piłki ręcznej. O godzinie 17:00 w Hali Sportowo-Widowiskowej Arena Kalisz reprezentacja Polski zmierzy się towarzysko z aktualnymi Mistrzami Europy, Hiszpanami! Jest to element obchodów 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. „Niepodległa” także będzie gorąco kibicować.

plakat meczu Polska-Hiszpania

Źródło: zprp.pl

Kalisz, a właściwie jego dzielnica Szczypiorno, jest kolebką polskiej piłki ręcznej. Pierwsze mecze rozgrywali żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich, którzy w wyniku odmowy złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec zostali internowani w tamtejszym obozie. Kiedy w 1918 roku Batalion Pograniczny zdobył koszary w Szczypiornie gra zaczęła się rozpowszechniać i to właśnie ten rok uznaje się za symboliczne narodziny dyscypliny w Polsce. W 1928 roku rozpoczął prace Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Dziś młody zespół biało-czerwonych, budowany pod kierunkiem Piotra Przybeckiego, kontynuuje dumne tradycje.

Mecz towarzyski będzie stać na najwyższym sportowym poziomie, bowiem Hiszpanii to panujący Mistrzowie Europy. Nasza reprezentacja liczy na gorący doping polskich kibiców. „Niepodległa” dołącza się do niego. Logo programu umieszczone będzie na boisku i na otaczających powierzchniach reklamowych. Ale to nie jedyny akcent niepodległościowy.

brązowa rzeźba dwóch szczypiornistów sprzed stu lat, u jej stub siedzi starszy pan rzeźbiarz, w tle kaliska arena

Pomnik „Piłkarze Ręczni” z autorem, Zbigniewem Wojkowskim
Zdjęcie ze strony zprp.pl

Przed meczem, przed kaliską areną, zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający 100-lecie powstania piłki ręcznej. Przedstawia on dwóch dobrze zbudowanych sportowców naturalnej wielkości w strojach sprzed 100 lat. Jeden z nich w ręce trzyma piłkę, drugi próbuje mu ją zabrać. Rzeźba „Piłkarze ręczni” wykonana jest z brązu i waży ok. 800 kg. Jej autorem jest Zbigniew Wojkowski znany z innych prac o tematyce sportowej, jak statuetka „Kulomiota” dla Tomasza Majewskiego, czy rzeźba plenerową „Zapaśnicy”, eksponowana obecnie przed siedzibą PKOl.

Przed nami wielkie sportowe emocje i wspaniałe widowisko godne jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Kibicujmy naszym!