Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość”
- Data publikacji
- 11 sierpnia 2017
Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość” to słowno-muzyczne widowisko opowiadające historię walk jakie toczyły się na ziemi łódzkiej jesienią 1914 roku. Zgodnie z założeniami twórców wydarzenie ma być połączeniem spektaklu i koncertu z aktem modlitewnym.
Premiera odbędzie się 15 sierpnia na dziedzińcu Instytutu Europejskiego w Łodzi. Jego monumentalna architektura oraz rosnące tam drzewa służyć będą za elementy scenografii, wzbogacone dodatkowo o multimedialne projekcje fotografii i filmów z epoki. Występujących w widowisku artystów wspierać będzie grupa rekonstrukcyjna, której członkowie wystąpią w rolach żołnierzy armii rosyjskiej i pruskiej.
Mianem „Operacji Łódzkiej” określana jest jedna z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Jej wyjątkowość związana była z zastosowanymi wówczas po raz pierwszy rozwiązaniami technicznymi (m.in. użyte przez Rosjan samochody opancerzone uzbrojone w karabiny czy zaopatrzony w działa pociąg pancerny), ale przede wszystkim – istotne było jej znaczenie strategiczne. W opinii wielu historyków „Operacja Łódzka” przyczyniła się do zmiany losów świata. Groźba niemieckiej przegranej pod Łodzią sprawiła, że zostały tam oddelegowane kolejne siły, które miały początkowo wesprzeć atak na Paryż – ściągnięcie ich do udziału w walkach na ziemi łódzkiej przyczyniło się więc do zatrzymania całego frontu zachodniego. Reżyserowane przez Remigiusza Cabana wydarzenie jest upamiętnieniem poświęcenia poległych wówczas żołnierzy.
Spektakl, realizowany przez Fundację „Polska się upomni” we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, objęty został patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017” i środków MON.
Premiera: 15 sierpnia 2017 r.
Miejsce: Instytut Europejski w Łodzi, ul. Piotrkowska 262/264
Czas: godz. 20.30
Wstęp wolny