Święto Wiosny/ Krzesany
- Data publikacji
- 31 października 2017
Już wkrótce w łódzkim Teatrze Wielkim oglądać będzie można wyjątkowy spektakl baletowy przygotowany przez światowej sławy choreografów, o tematyce bliskiej polskiemu duchowi.
Prezentowany przez Teatr Wielki w Łodzi spektakl będący zestawieniem „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego z „Krzesanym” Wojciecha Kilara stanowi połączenie niezwykle trafne, a dzięki temu – absolutnie wyjątkowe. Prezentuje dwa wielkie dzieła, olbrzymie osiągnięcia kompozytorskie, w sprawiedliwej proporcji: jedno pochodzi z repertuaru światowego, drugie – polskiego. Największym sukcesem tej realizacji jest zaaranżowanie jej w taki sposób, że prezentowane dzieła nie konkurują za sobą, a trafnie korespondują. Oba odnoszą się do ludowych wierzeń: „Święto Wiosny” inspirowane jest wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi, „Krzesany” natomiast – niepowtarzalnym klimatem polskiego folkloru góralskiego. Pomysł na zestawienie ze sobą tych dwóch kompozycji wynikać może z tego, że – co nie wszyscy wiedzą – „Krzesany„ niejednokrotnie określany bywał mianem polskiego odpowiednika „Święta Wiosny”.
Tym, co dodatkowo w pewien przenośny sposób łączy te dwa dzieła, jest ich początkowy negatywny odbiór. Do historii baletu przeszła burzliwa prapremiera „Święta wiosny” w 1913 roku, kiedy to w Théâtre des Champs Élysées doszło do swego rodzaju kulturowej rewolucji. Pierwsze publiczne wykonanie „Krzesanego” podczas Warszawskiej Jesieni 1977 roku nie wywołało skandalu, ale też – nie wzbudziło pozytywnych emocji. Dopiero po czasie obie te realizacje doczekały się uznania ze strony szerszej publiczności.
Na sukces spektaklu składa się tutaj również współpraca wyjątkowych choreografów. Mowa tu o Marthcie Graham – jednej z najważniejszych postaci światowego baletu, której nazwiskiem po raz pierwszy firmowana będzie realizacja przygotowywana w tej części Europy, oraz Henryku Konwińskim – kontynuatorze baletowych tradycji polskiego tańca. Zderzenie dwóch tak silnych osobowości, dwóch wizji baletu, sprawia, że pojawiają się zupełnie nieoczekiwane, zaskakujące wrażenia, znaczenia i sensy.
Gdzie: Teatr Wielki w Łodzi, Plac Dąbrowskiego
Daty najbliższego spektaklu: 17.11.2017
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.