Kontrast
Wielkość czcionki

Złote runo - opera w Teatrze Wielkim w Łodzi

Pierwszy weekend listopada będzie w Łodzi okazją do zobaczenia wyjątkowego spektaklu, który chociaż powstał już kilkadziesiąt lat temu, dopiero niedawno doczekał się premiery.

Wystawienie „Złotego Runa w Teatrze Wielkim w Łodzi było jedną z najbardziej oczekiwanych premier grudnia 2016 roku według jednego z najważniejszych magazynów branży teatralnej na świecie „Opera Magazine”.

balet Teatru Wielkiego w Łodzi, fot. Joanna Miklaszewska

balet Teatru Wielkiego w Łodzi, fot. Joanna Miklaszewska

Łódzkie przedstawienie jest pierwszą realizacją na deskach teatru tej powstałej w 1938 roku opery. Ze względu na ówczesną sytuację polityczną i gospodarczą dzieło nie zostało wówczas wystawione, później zaś uznano je za zaginione. Po długich poszukiwaniach rękopis odnaleziony został w Bibliotece Narodowej w Paryżu i przygotowany do wystawienia przez Teatr Nowy w Łodzi we współpracy z TANSMAN FESTIVAL.

Valentyna Batrak, Tomu Kawai, Agnieszka Bajorek, fot. Joanna Miklaszewska

Valentyna Batrak, Tomu Kawai, Agnieszka Bajorek, fot. Joanna Miklaszewska

Opera składa się z trzech aktów i nawiązuje do mitu o wyprawie Argonautów, mającej na celu odnalezienie złotego runa cudownego baranka. Pełna zaskakujących zwrotów akcji i niespotykanych rozwiązań opera komiczna mimo swej niezwykłej formy i tematyki jest wciąż aktualna. Opowiadana historia dzieje się w Cocagnii (Kraju Szczęśliwości), który na pierwszy rzut oka może wydać się miejscem idealnym. Mieszkańcy nie muszą pracować, ponieważ cały kraj utrzymuje się z corocznego strzyżenia złotej wełny Jana Wełny. Sielanka wydaje się trwać w najlepsze. Jednak wraz z rozwojem akcji wrażenia widza mogą ulec zmianie – na jaw wyjdą wady panującego w Cocagnii porządku, ukażą się również prawdziwe oblicza jego mieszkańców…

scena zbiorowa, fot. Joanna Miklaszewska

scena zbiorowa, fot. Joanna Miklaszewska

Wyjątkowość opery związana jest również z jej twórcami. Aleksander Tansman, łodzianin, który wyjechał do Paryża i stał się jednym z najciekawszych twórców muzycznego neoklasycyzmu, do współpracy przy tworzeniu opery zaprosił swojego przyjaciela, Salvadora de Madariagę – hiszpańskiego dysydenta, profesora Oxfordu, zaangażowanego w tworzenie Unii Europejskiej. Już same informacje biograficzne na temat autorów dzieła pokazują, że „Złote runo musi być operą niezwykłą, i nawet jeśli z pozoru komediową – to tak naprawdę zawierającą poważny przekaz.

Gdzie: Teatr Wielki w Łodzi, Plac Dąbrowskiego
Daty najbliższych spektakli: 04,05.11.2017

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.

logo Teatru Wielkiego w Łodzi