Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada - Poznaj szczegóły!
- Data publikacji
- 10 listopada 2020
Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada dzięki relacji online Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie dostępny dla wszystkich. Na stronie niepodlegla.gov.pl/festiwal każdy będzie mógł dołączyć do wyjątkowego koncertu z udziałem gwiazd polskiej muzyki.
Na scenie pojawi się plejada gwiazd: Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. Do tego masa materiałów dla dzieci, w tym koncerty – Orkiestra Mamy Śpiewamy, Kukaj Kukawko i czytanie bajek przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego! A na koniec, znów dla starszych, prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadzi Janusz Prusinowski.
Wersja z audiodeskrypcją i w polskim języku migowym:
HARMONOGRAM:
11 Listopada 2020
12:00-12:03 HYMN POLSKI w ramach akcji NIEPODLEGŁA DO HYMNU
12:03-12:10 STUDIO ULICA
12:10-13:00 – STUDIO KONCERT – ENEJ „A Skiela Wy?” (Z udziałem: Zazula Vocal Group, Szymon Chyc-Magdzin, Witold i Cezary Kuczyńscy, Dziecięcy Zespół Ludowy „Koderki”)
13:00-13:05 – STUDIO ULICA
13:05-13:30 – SCENA DLA DZIECI – czytanie 2 bajek
- „Boję się” Małgorzata Musierowicz – czyta Agnieszka Więdłocha
- „Wyścigi” Grzegorz Kasdepke – czyta Antoni Pawlicki
13:30-13:35 – STUDIO ULICA
13:35-14:35 – STUDIO KONCERT – PAWEŁ DOMAGAŁA
14:35-14:40 – STUDIO ULICA
14:40-15:10 – SCENA DLA DZIECI – czytanie 2 bajek
- „Moje – nie moje” Liliana Bardijewska – czyta Maciej Zakościelny
- „Bajka o ślimaku Kacperku” – Małgorzata Strzałkowska – czyta Piotr Cyrwus
15:10-15:20 – STUDIO ULICA
15:20–16:25 – STUDIO KONCERT – ANIA DĄBROWSKA
16:25-16:30 – STUDIO ULICA
16:30-17:20 – KONCERT DLA DZIECI – ORKIESTRA MAMY ŚPIEWAMY „Koncert Rodzinny”
17:20-17:25 – STUDIO ULICA
17:25-18:15 – STUDIO KONCERT – ORGANEK
18:15-18:20 – STUDIO ULICA
18:20-19:00 – KONCERT DLA DZIECI – KUKAJ KUKAWKO „Zakukajcie Razem z Nami!”
19:00-19:05 – STUDIO ULICA
19:05-20:00 – STUDIO KONCERT – MIUOSH
20:00-20:05 – STUDIO ULICA
20:05-21:55 – PRYWATKA NIEPODLEGŁA: SCENA TAŃCÓW POLSKICH – prowadzi Janusz Prusinowski
21:55 – 22:00 STUDIO ULICA
Całość prowadzić będzie dwóch prowadzących, którzy będą nadawać relację z 5 specjalnie wybranych miejsc na Krakowskim Przedmieściu, by przypomnieć atmosferę poprzednich festiwali.
Dzięki relacji online do wydarzenia dołączyć może każdy, nie tylko warszawiak! W celu zapewnienia jak najszerszej widowni, Festiwal prezentowany będzie online m.in. na stronie niepodlegla.gov.pl,interia.pl oraz 23 serwisach regionalnych grupy Polska Press.
Impreza będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami – zapewniamy tłumacza migowego oraz audiodeskrypcję.
Całość Festiwalu od początku istnienia realizowana była na jednej z najważniejszych ulic Warszawy, a także Polski – Krakowskim Przedmieściu – fragmencie Traktu Królewskiego. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.
W tym roku ze względu na obecną sytuację związaną z COVID-19 wszystkie nasze wydarzenia odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego i będą realizowane w studiu a następnie transmitowane za pośrednictwem internetu, bez udziału publiczności, po to by ludzie będący w domach mogli wspólnie świętować dzień niepodległości i uczestniczyć w naszym corocznym festiwalu.
Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu prowadzony będzie przez dwóch prowadzących – Ulę Kaczyńską i Tomasza Tylickiego, którzy będą nadawać relację z 5 specjalnie wybranych miejsc na Krakowskim Przedmieściu – to Hotel Bristol, Hotel Europejski, Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych i Plac przy Pomniku Kopernika.
Tegoroczne atrakcje naszego Festiwalu to występy największych polskich gwiazd, program dziecięcy oparty o polską kulturę oraz najpiękniejsze tańce polskie.
1. STUDIO KONCERT
Koncertem otwierającym część muzyczną, będzie koncert zespołu Enej „A Skiela Wy?” („sSkąd pochodzimy?”), w którym zespół połączy swoje siły z ludowymi zespołami z różnych regionów Polski. Ponadto w tym roku na scenie muzycznej pokażemy znane, kultowe polskie zespoły, szczególnie istotne dla rodzimego rynku muzycznego. Zaprezentujemy koncerty: Miuosha, Organka, Pawła Domagały, Ani Dąbrowskiej.
2. SCENA DLA DZIECI
Będzie to scena dedykowana dzieciom ale też całym rodzinom. Chcemy dotrzeć do dzieci z informacją o historii Polski, polskiej muzyki i polskiej literatury, w sposób dostosowany do percepcji małego odbiorcy. Tego dnia zaprezentujemy wyjątkowe czytanie czterech polskich bajek wykonane przez znakomitych polskich aktorów. Czytać będą: Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki. Dodatkowo zaplanowaliśmy dwa koncerty – wystąpią Orkiestra Mamy Śpiewamy i Zespół Kukaj Kukawko. Pokażemy, że o historii naszej polskiej kultury można rozmawiać w bardzo ciekawy sposób, już od najmłodszych lat.
3. STUDIO ULICA
Zapowiedzi i relacje z wydarzeń w ramach Festiwalu, nagrane przez dwóch prowadzących z 5 specjalnie wybranych miejsc na Krakowskim Przedmieściu. Prowadzący będą na bieżąco informować widzów o zaplanowanych atrakcjach, zapraszać na kolejne wydarzenia oraz prowadzić rozmowy z osobami na ulicy.
4. PRYWATKA NIEPODLEGŁA: SCENA TAŃCÓW POLSKICH
Zaprezentowany zostanie wyjątkowy pokaz polskich tańców ludowych, który poprowadzi Janusz Prusinowski oraz zaproszeni przez niego wybitni, polscy muzycy i śpiewacy ludowi. Tańce, które w tym roku zaprezentujemy są tak zwanymi tańcami solistycznymi, dającymi możliwość samodzielnego tańca bez konieczności posiadania partnera. Będą to – wiwat, chodzony i siustany .
SCENOGRAFIA
Scenografia nawiąże do charakterystycznych miejsc Krakowskiego Przedmieścia.
Każdy z koncertów będzie zagrany w innej przestrzeni scenograficznej. Wydrukowane fragmenty scenografii będą nawiązywały do konkretnych miejsc znajdujących się na Krakowskim Przedmieściu – Hotelu Bristol, Kordegardy, pomnika Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego, pomnika Józefa Poniatowskiego.
Dzięki spójnej koncepcji plastycznej, widz będzie miał pewność, że wszystkie działania odbywają się w ramach jednego wydarzenia.
Zapraszamy na koncert już 11 listopada o 12!