Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Sandomierzu - „Kartka z Powstania” w rocznicę 1 sierpnia 1944

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura przestrzeń, popularyzująca historię Polski poprzez umożliwienie widzom stania się częścią opowieści za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Interaktywne widowisko w technologii VR już 26 lipca pojawi się w Sandomierzu.

W ramach projektu Fundacja pokaże m.in. wielokrotnie nagradzany film w technologii VR „Kartka z Powstania”, który przenosi widza do Warszawy w 1944 roku i pozwala spojrzeć w oczy walecznym powstańcom. Ten element Teatru nabierze szczególnego znaczenia właśnie w Sandomierzu, jako że ostatnim dniem pokazów będzie 1 sierpnia – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

„Kartka z Powstania” 

Inspiracją dla tej filmowej opowieść w technologii VR stał się kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”, który otrzymał od córki kartkę z modlitwą gdy wychodził, by walczyć w powstaniu. 

kadr z filmu, przedstawiający powstańca z bronią

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Produkcja widowiska trwała 2 lata, a zastosowana technika wywołuje u odbiorcy wrażenia uczestnictwa w oglądanych wydarzeniach. Widz ma słuchawki na głowie, a na oczach specjalne gogle – jest żołnierzem powstańczego oddziału, przebywającym w kanale. Po wyjściu znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

kadr z filmu przedstawiający powstańca wychodzącego z kanału

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

„MS Piłsudski – ukryta historia”

Drugim ważnym elementem Wirtualnego Teatru Historii jest widowisko poświęcone legendarnemu transatlantykowi MS Piłsudski. Dzięki zdobyczom technologii widzowie będą mogli przenieść się na pokład tej wyjątkowej jednostki. Zasiadając w jednym z 15 obrotowych foteli, po powitaniu przez ubraną w tematyczne stroje załogę, uczestnicy widowiska wyposażeni zostają w najnowsze urządzenia VR oraz słuchawki i początkowo znajdują się w sali kinowej, oglądając fragment archiwalnej kroniki poświęconej transatlantykowi. Wtedy zaczyna się zabawa – nieoczekiwanie widzowie dzięki wirtualnej rzeczywistości lądują na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz. To tylko jedna z postaci, które można spotkać podczas tej wirtualnej podróży – występują także m.in. marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy też Thomas Woodrow Wilson. Ważną częścią widowiska jest historia rozwoju Gdyni i zaślubin Polski z morzem. W tej części opowieści spotykamy m.in. Józefa Hallera czy inżyniera Yadeusza Wendę. Dzięki archiwalnym zdjęciom i staraniom grafików transatlantyk można obejrzeć od środka i od zewnątrz, z każdej dostępnej strony. W widowisko wplecione są także archiwalne filmy. Podróż przez lata starań o powrót Polski nie tylko na mapy świata, ale i do jego świadomości, kończy się we współczesności w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, gdzie widzowie mogą bez ruszania się z fotela obejrzeć gabloty z oryginalnymi przedmiotami ze statku i zamknąć kompozycyjną klamrę tej wyjątkowej opowieści.

Niezwykle istotnym elementem projektu jest interaktywna platforma poświęcona transatlantykowi, która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pasjonują się polską marinistyczną historią i pragną dowiedzieć się więcej o legendarnym statku. Obejrzeć można m.in. odtworzony przez grafików model statku w technologii 3D, który internauci mogą dowolnie obracać, a także zajrzeć do wnętrz. Platforma zawiera ponad 700 archiwaliów związanych z samym transatlantykiem i z II Rzeczpospolitą. Wszystko to okraszone jest efektami specjalnymi, tworząc pasjonującą historię, która może wciągnąć na wiele wieczorów. 

Zdjęcie promocyjne Wirtualnego Teatru "Niepodległa" - kilka osób siedzących w goglach do VR z napisem MS Piłsudski

Projekt zyskał już uznanie zagranicznej widowni – w ramach programu „Kulturalne Pomosty”, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, gościł już m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy też w Japonii. W październiku 2018 roku zaprezentowany został przedpremierowo na Filmteractive Festival, gdzie zdobył Market Award, a także przepustkę na kwietniowe targi MIPTV w Cannes. Wirtualny teatr jest mobilny, podróżuje w formie kopuły sferycznej o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Teraz dostępny będzie dla publiczności w Sandomierzu na dziedzińcu zamku.

Wszystkie seanse są bezpłatne. Na miejscu czuwają edukatorzy. By obejrzeć VR wystarczy przyjść do kopuły, ale by mieć pewność, że gogle będą wolne, można utworzyć rezerwację:

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób cierpiących na epilepsję i kłopoty z błędnikiem!