Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko Śląsk” w Warszawie

Od 21 czerwca 2022 w stolicy można oglądać niezwykłą śląską wystawę! „Dla Ciebie, Polsko Śląsk” – ekspozycja plenerowa stworzona przez Muzeum Śląskie w Katowicach stoi na dziedzińcu Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie. Jest częścią obchodów 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Wstęp bezpłatny!

Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko Śląsk” – Kamienie milowe w dziejach Śląska

100. rocznica włączenia ziem Górnego Śląska do Polski to okazja do przedstawienia wciąż stosunkowo mało znanej historii tego regionu. Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko Śląsk”, przygotowana przez Muzeum Śląskie w Katowicach, ma na celu zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń, kamieni milowych w dziejach Śląska, od średniowiecza po XX wiek i funkcjonowanie w II Rzeczypospolitej Polskiej. Kluczowe momenty w historii na planszach przeplatają się z ciekawostkami dotyczącymi kultury i historii regionu.

Ekspozycja nie tylko rozjaśnia burzliwe losy Śląska, ale też skłania odbiorcę do refleksji nad tym, jak zrozumienie przeszłości jest ważne dla poznania teraźniejszości mieszkańców śląskiej ziemi. To oni, utrzymując niezmiennie swą tożsamość i kulturę, ponad sto lat temu włączyli się w walki, których skutkiem było włączenie Górnego Śląska w granice II RP.

baner wydarzenia

Śląsk w granicach Polski po 1922 roku

Historia Górnego Śląska zaprezentowana na wystawie „Dla Ciebie, Polsko Śląsk” pokazuje też związki regionu z innymi polskimi ziemiami. Mimo wielowiekowej odrębności państwowej Polski i Śląska pozostały one silne – widoczne są zwłaszcza w kulturze, języku i religii. Równocześnie na Górnym Śląsku wykształciły się własne tradycje czy gwary, które są pielęgnowane także przez współczesnych Górnoślązaków.

Powrót części ziem Górnego Śląska wraz z ziemią cieszyńską do Polski w 1922 roku wzbogacił Rzeczpospolitą. Mimo przyłączenia do Polski, region zachował pewną odrębność i większy zakres samorządności dzięki Statutowi Organicznemu – ustawie o randze konstytucyjnej, uchwalonej przez Sejm Rzeczpospolitej w 1920 roku dla przyszłego województwa śląskiego. Województwo to było najmniejszym spośród wszystkich w II RP, jednak przynosiło skarbowi państwa największe wpływy (choć odprowadzało do Warszawy jedynie część swoich dochodów).

 Wystawę „Dla Ciebie, Polsko Śląsk” można oglądać na dziedzińcu Pałacu pod Blachą (tuż obok Zamku Królewskiego, od strony Al. Solidarności) do 16 lipca 2022. Wstęp wolny – zapraszamy!

logotypi instytucji zaangażowanych w wystawę