Kontrast
Wielkość czcionki

#ŚląskWspólnaSprawa – 100. rocznica przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski

W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wspólnego świętowania w ramach kampanii „Śląsk. Wspólna Sprawa”!  Dziesiątki wydarzeń, konferencje naukowe, wystawy i programy edukacyjne  w całej Polsce, jak i te organizowane na Śląsku, przypomną kolejne rocznice związane z włączaniem ziem w granice II Rzeczpospolitej po trzech powstaniach śląskich i plebiscycie. Świętujmy razem!

Kampania #ŚląskWspólnaSprawa

20 czerwca 1922 r. wojska polskie wkroczyły do Katowic, zaś 16 lipca 1922 r. podpisany został Akt Włączenia Ziem Śląskich do Rzeczypospolitej Polskiej. Te wydarzenia były jednymi z ostatnich w kształtowaniu się granic II Rzeczpospolitej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kampania społeczna #ŚląskWspólnaSprawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” przypomina, jak ważne dla Polski było odzyskanie ziem śląskich i jak wiele wysiłku włożono w ten proces w latach 1919-1922.

„Pokolenie ’22” – koncert w Parku Śląskim

18 czerwca o godz. 20.00, na Polach Marsowych w Parku Śląskim w Chorzowie rozpocznie się koncert „Pokolenie ’22”. Dla Śląska zagrają reprezentujący trzy pokolenia artyści i twórcy o śląskich korzeniach, m.in.: Stanisław Soyka, Renata Przemyk, Abradab, Sebastian Riedel czy Baasch. Podczas wydarzenia będą przypominane okoliczności przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Zaplanowano transmisję wydarzenia na Facebooku i YouTube Biura Programu „Niepodległa”. Partnerami wydarzenia są: Województwo Śląskie, Park Śląski, Instytut Śląski oraz Tauron. Wstęp wolny – zapraszamy!

plakat koncertu

Wystawa planszowa „#ŚląskWspólnaSprawa” do pobrania

Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach przygotowało wystawę planszową do pobrania i wydrukowania. Wystawa „#ŚląskWspólnaSprawa” to materiał popularnonaukowy, który przybliża życie na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. Obok wybitnych postaci autorzy plansz przybliżają zjawiska z kultury i życia codziennego w II Rzeczpospolitej.  Wzorem poprzednich wystaw – z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze A1 (59,4 cm x 84,1 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.

plakat z opisem osób zaangażowanych w powstanie wystawy

 

„Śląsk – wspólna sprawa” – Debata w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” 8 czerwca 2022 zaprosiły gości do wysłuchania debaty pod tytułem „Śląsk – wspólna sprawa”. Tomasz Borówka z portalu ŚLĄZAG poprowadził dyskusję 4 specjalistów: Grzegorza Nowika z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Aleksandry Matuszczyk z Muzeum Miejskiego w Tychach, Karola Maklesa i Pawła Parysa z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Rozmowa o powstaniach śląskich, plebiscycie z 1922 roku i konsekwencjach tych wydarzeń została zarejestrowana i jest dostępna na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

baner denaty z wymienionymi prelegentami

Tydzień Śląski w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”

W połowie lipca w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich zorganizowany zostanie Tydzień Śląski, który przybliży kulturę i historię Śląska. Zaplanowano spektakl interaktywny dla dzieci „Tańce i zabawy ze Śląska”, potańcówkę ze śląską kapelą, cykl warsztatów dla dzieci o kulturze, tradycji i obyczajach i koncert jazzowy inspirowany śląską tradycją muzyczną. Szczegóły na profilu Facebook Niepodległa. Miejsce spotkań.

Niepodległa. Miejsce Spotkań.
Fot. Jarosław Barański / BPN

Pokazy filmów VR w województwie śląskim

Z okazji 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska w granice Polski Biuro Programu „Niepodległa” i Fundacja Koncept Kultura zapraszają na pokazy filmów VR w miejscowościach województwa śląskiego. W międzywojniu polska kultura wpływała na Śląsk, a Śląsk na polską kulturę, dlatego zaprezentowana zostanie rewia sprzed stu lat w filmie VR „Nie kochać w taką noc”. Z kolei tenisistka Jadwiga Jędrzejowska po II wojnie światowej mieszkała w Katowicach – dlatego też warto zobaczyć produkcję VR „Dża-Dża”. Pokazy ruszą w lipcu, szczegóły zostaną podane wkrótce.

ludzie siedzący na obrotowych fotelach zzałożonymi googlami VR i słuchawkami, sala ma historyczny wystrój z belek drewnianych i cegieł

Pokazy filmów VR w Wieży Trynitarskiej w Lublinie, 4-15 maja 2022.
Fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Anthill.

Obchody w Wodzisławiu Śląskim 2 lipca 2022

Przyłączenie Śląska do II RP było procesem. Od powitania pierwszych oddziałów Wojsk Polskich na moście w Szopienicach aż po Akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej minął miesiąc, w trakcie którego zajmowane były kolejne obszary. 4 lipca 1922 wojsko dotarło do Wodzisławia Śląskiego. Z okazji setnej rocznicy tych wydarzeń 2 lipca 2022 na wodzisławskim rynku zaplanowano cały program obchodów. Powstanie rekonstrukcja dawnej bramy triumfalnej, będą koncerty, pokazy tańców i wystawy, dystrybuowana będzie okolicznościowa gazetka.

banerek wydarzenia

Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk”

Muzeum Śląskie w Katowicach, w ramach obchodzonej rocznicy, zaprasza na serię wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” pokaże dzieje i wkład Śląska w rozwój Polski od średniowiecza po II RP. Kamienie milowe w historii regionu oraz ciekawostki historyczne i kulturowe przybliżą Śląsk całej Polsce. Wystawa jest mobilna, od 20 czerwca 2022 zagości na dziedzińcu warszawskiego Pałacu pod Blachą. Będzie ją tam można oglądać do 16 lipca 2022, a więcej informacji dostępnych jest na specjalnej stronie dlaciebiepolsko.pl.

baner wydarzenia

2 lipca 2022 po zmroku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych i historycznych „MUZEUM●WY●DŹWIĘKI”. Odbędzie się w siedzibie Muzeum, w Katowicach. Jego repertuar to w pełni autorskie aranżacje tradycyjnych pieśni powstańczych, m.in.: Roty Śląskiej. Przed koncertem, od godziny 16:00, dostępne będą atrakcje dla rodzin, np. gra terenowa, konkursy z nagrodami czy rodzinne zajęcia jogi.

Wystawa „Był to dzień niezapomniany – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk” przypomina, jak przebiegał sam proces włączania ziem śląskich do Polski. Prezentowana będzie od 16 czerwca do 30 września 2022 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Narracja wystawy prezentuje dwie równolegle rozwijające się płaszczyzny życia Stanisława Szeptyckiego: prywatną oraz wojskową. Ekspozycję uzupełnia zbiór obiektów związanych z górnośląskimi wydarzeniami 1922 roku, w którym najważniejsza jest pamiątkowa szabla ofiarowana generałowi przez władze województwa śląskiego.

Instytut Śląski w Opolu na 100-lecie

Instytucją koordynującą obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich i włączenia ziem Górnego Śląska do macierzy został Instytut Śląski, a kierującym nim dr Bartosz Kuświk jest pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami. Instytut przygotował ofertę kulturalną zarówno dla Ślązaków, jak i dla całej Polski, zapraszając do wspólnego świętowania. We współpracy z TVP stworzono serię fabularyzowanych filmów dokumentalnych o kobietach związanych z powstaniami śląskimi oraz dokument o procesie kształtowania granic Polski na Śląsku. Ich premiera nastąpi już niedługo. 

Bazę wiedzy o wydarzeniach lat 1918-1922 stanowi wciąż rozwijana internetowa Encyklopedia Powstań Śląskich. Niedługo odbędzie się debata naukowa pod tytułem „Przyłączenie Śląska do Macierzy”. 3 lipca w Rybniku zostanie zorganizowany koncert pieśni powstańczych i patriotycznych. Dodatkowo na ulicach śląskich miast będzie można znaleźć plakaty w ramach akcji „Dziękujemy, że jesteście z nami”. Szczegóły wszystkich wydarzeń pojawią się wrótce na stronie Instytutu.

Otwarcie Panteonu Śląskiego

W niedzielę 19 czerwca 2022 otwarty zostanie Panteon Górnośląski. Jest to nowa instytucja kultur zlokalizowana w podziemiach Pomnika Historii Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Na wystawie, przygotowanej z użyciem innowacyjnych technologii, opowieść o stu latach historii zostanie zaprezentowana poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” związanych z przestrzeniami administracji i polityki, nauki i szkolnictwa, kultury i sportu. Panteon Górnośląski ma być pomnikiem upamiętniającym powrót Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej w 1922 roku. Od 16 lipca można umawiać się na zwiedzanie – informacje na stronie instytucji.

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania! Śląsk – wspólna sprawa!

baner kampanii