Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” w Pińczowie

Wielka historia z lokalnymi wątkami! Muzeum Regionalne w Pińczowie zaprasza na wystawę, „Powstanie Styczniowe na Ponidziu”. Goście będą mieli okazję poznać bohaterów, odkryć nieznane artefakty i zobaczyć nowoczesne multimedia. Ekspozycja trwa od 16 lutego do 31 października 2024 i została przygotowana z okazji 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” w Pińczowie

O Powstaniu Styczniowym, największym zrywie niepodległościowym XIX wieku, słyszał chyba każdy. Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” skupia się na historii lat 1863-1864 w rejonie Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Natężenie walk było tam wyjątkowo duże. Spośród tysięcy bohaterów tamtych wydarzeń opisano wybranych przywódców insurekcji, dowódców partyzanckich oddziałów czy zwykłych żołnierzy. Marian Langiewicz, Henryka Pustowójtówna, Dionizy Czachowski, Zygmunt Sierakowski czy ks. Stanisław Brzóska to bohaterowie, którzy trwale zapisali się na kartach Polskiej historii.

Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” została przygotowana z okazji obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na planszach, przygotowanych przez Muzeum Historii Polski, przedstawiono podobizny i życiorysy osób walczących w Powstaniu Styczniowym oraz ikoniczne przedstawienia scen walki z lat 1863-1864. Uzupełniają je moduły multimedialne i filmy. Zaprezentowano także nieznane dotąd eksponaty wypożyczone z Muzeum Historii Kielc, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i od prywatnych kolekcjonerów: Janusza Głombińskiego, Przemysława Schab, Roberta Osińskiego, Jolanty i Marka Michniewskich,  Dariusza Greń i Henryka Gawłowskiego.

kafelek wydarzenia

Powstanie Styczniowe – świętokrzyska historia

Wystawa opowiada o losach Powstania Styczniowego i o jego bohaterach kładąc nacisk na perspektywę Ponidzia. To w tym regionie rozegrała się jedna z najważniejszych bitew powstania: 18 marca 1863 na polach pod Grochowiskami Polacy pokonali Rosjan. Na ziemi świętokrzyskiej pamięć o powstańczych walkach jest wyjątkowo silna. Broń powstańcza, sztandary, biżuteria, ubiór żałobny, mundury powstańcze to tylko niektóre z unikalnych pamiątek po Powstaniu Styczniowym, prezentowanych w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

 W II Rzeczpospolitej powstańcy styczniowi zyskali status weteranów, przysługiwały im wojskowe honory, a przez rodaków byli uważani za „żywe pomniki” walki o wolność. My dziś, świętując 160. rocznicę zakończenia Powstania Styczniowego, wspominamy waleczność i odwagę tych, którzy chwycili wtedy za broń i tych, którzy wtedy ich wspierali nie bacząc na konsekwencje. Dwuletnie obchody, w które wpisuje się wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu”, to hołd dla bohaterów tamtych walk. Hasła przewodnie wystawy nawiązują do wartości, w o które walczyli m.in.: wolność, równość, niepodległość, braterstwo. 

kafelek wydarzenia

Grafika promująca wystawę „Powstanie Styczniowe na Ponidziu”.
Zdjęcia eksponatów wykonał Piotr Młynek | pinczowska.pl.

Wystawa będzie czynna od 16 lutego do 31 października 2024 roku. Można ją oglądać w głównym budynku Muzeum Regionalnego przy ul. Piłsudskiego 2 a w Pińczowie. Kuratorami wystawy są: Justyna Dziadek, Dariusz Greń, Wojciech Kalwat i Sebastian Pawlina. Współorganizatorami są Biuro „Niepodległa” oraz Muzeum Historii Polski. Partnerzy to Muzeum Historii Kielc i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Zapraszamy!

kafelek wydarzenia