Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie - poznaj historie 100-latków!

Wyjątkowa wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” podróżuje po całym kraju. Fragmenty wspomnień 100-latków, wyciągnięte z szuflady dokumenty, zdjęcia wyciągnięte z archiwum – to wszystko czeka na ciekawych gości. Od 20 lutego do 6 marca ekspozycję będzie można obejrzeć przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

3 x 100, czyli 100 100-latków na 100-lecie

W 2018 r. Polska obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotował projekt „100 100-latków na 100-lecie”, którego celem było dotarcie do świadków wydarzeń kształtujących polską historię XX wieku i nagranie z nimi wywiadów biograficznych. Tak powstała wyjątkowa wystawa, składająca się z fragmentów wspomnień, wyciągniętych z szuflady dokumentów oraz zdjęć – „Rówieśnicy Niepodległej”.

plansze wystawowe ustawione przed budynkiem

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości OPiP.

Od 2018 r. wystawa prezentowana była w całej Polsce. Oprócz Wrocławia, gdzie miał miejsce jej uroczysty wernisaż, zagościła w Opolu, Malborku i Białymstoku. W 2020 r. ekspozycja dotrze do pięciu kolejnych miast, a pierwszym z nich będzie Radzionków w województwie śląskim.

Wędrująca wystawa w Radzionkowie

Wystawa składa się z 10-ciu dwustronnych plansz. Jej odbiorcy wędrując po symbolicznej osi czasu poznają historie ludzi na tle zawiłych losów Polski. Są tam opowieści o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, dramatycznych doświadczeniach II wojny światowej, jak i wspomnienia o powojennej rzeczywistości – codzienności w czasach komunizmu. Stulatkowie wskazują najważniejsze w ich opinii osiągnięcia i wydarzenia minionego stulecia. Odpowiadają też na pytanie czym dla nich jest niepodległość. 

plansze wystawowe ustawione przed budynkiem

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości OPiP.

Autorami plenerowej wystawy „Rówieśnicy Niepodległej” są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk. Od 20 lutego do 6 marca ekspozycja zagości przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (ul. Św. Wojciecha 118). Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Aby każdy mógł obejrzeć wystawę udostępniono ją także on-line. Pod koniec roku 2020 zaplanowano publikację popularnonaukową „Rówieśnicy Niepodległej” oraz artykuł naukowy podsumowujący projekt „100 100-latków na 100-lecie”.

mężczyzna czytający plansze wystawowe

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości OPiP.

Projekt „100 100-latków na 100-lecie” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.