Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa START - postaci wybitnych polskich olimpijczyków w Warszawie!

Biuro Programu „Niepodległa” i Westfield Arkadia zapraszają na kolejną odsłonę fantastycznej ekspozycji! START, czyli wyjątkowa wystawa poświęcona wybitnym polskim olimpijczykom i paraolimpijczykom, sportowcom i trenerom, została ustawiona 6 grudnia 2021 na placu przed wejściem do centrum handlowego. Kolorowe rzeźby naturalnych rozmiarów, podświetlane po zmroku, przedstawiają reprezentantów Polski w ich sportowych pozach. Kibiców, którzy ledwo ochłonęli po emocjach igrzysk z Tokio, a już nie mogą doczekać się zimowych IO w Pekinie, zapraszamy do zwiedzania plenerowej galerii do początku roku 2022.

Pomiędzy Igrzyskami Tokio 2020 i Pekin 2022 – wystawa w Warszawie

Ekspozycja START to podziękowanie dla sportowców reprezentujących Polskę w zawodach oraz wyraz wsparcia względem tych, którzy szykują się do startu w zimowej rywalizacji. Mistrzowie olimpijscy są ambasadorami wartości i przykładem dla młodych pokoleń. Z kolei wspólne kibicowanie wśród widzów buduje więzi i pozwala razem przeżywać wyjątkowe chwile, dlatego wystawa prezentowana jest pomiędzy Igrzyskami XXXII Olimpiady Tokio 2020, a XXIV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Pekin 2022 i Paraolimpijskimi (Tokio 2020 oraz Pekin 2022). Od 6 grudnia 2021 do 7 stycznia 2022 roku rzeźby czekają na zwiedzających przed wejściem do Westfield Arkadia, największego centrum handlowego w Polsce.

W galerii plenerowej stanęły postaci:

  • Tomasza Majewskiego (lekkoatlety),
  • Haliny Konopackiej (lekkoatletki),
  • Jerzego Kuleja (boksera),
  • Janusza Kusocińskiego (biegacza),
  • Kazimierza Górskiego (piłkarza i trenera piłkarskiego),
  • Huberta Wagnera (siatkarza i trenera siatkarskiego)
  • Rafała Wilka (paraolimpijczyka, kolarza ścigającego się na handbike’u)

Ekspozycja plenerowa START – rzeźby naturalnych rozmiarów

Ekspozycja przed Westfield Arkadią to już druga odsłona wystawy START. Jej symboliczna premiera miała miejsce 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Polska ekipa po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich niecałe 100 lat temu, w 1924 roku w Paryżu. Reprezentacja paraolimpijska rywalizację rozpoczęła w Heidelbergu w 1972 roku. Te dwa starty to kamienie milowe polskiego sportu, które rozpoczęły serię wspaniałych osiągnięć i wielkich wzruszeń. Polska ma na swoim koncie ponad 300 medali olimpijskich i prawie 800 paraolimpijskich. Więcej fantastycznych historii można przeczytać na wystawie planszowej. Wystawa START do bezpłatnego pobrania i wykorzystania dostępna jest na niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.

rzeźby sportowców na trawniku, w tle centrum handlowe

Ekspozycja wystawy START przed Westfield Arkadią w Warszawie.
Fot. BPN

Z setek olimpijskich mistrzów do galerii plenerowej wybrano zaledwie kilkoro tych wybitnie zasłużonych dla historii polskiego sportu. Stworzono ich kolorowe sylwetki. Żywa kolorystyka rzeźb nawiązuje do podstawowych barw tworzących olimpijskie kręgi, podkreślając szlachetną uniwersalność sportowej rywalizacji. Naturalnych rozmiarów rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Wymiar symboliczny ma tytuł wystawy – słowo START, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do niejednej sportowej historii, opowieści o biciu rekordów, przełamywaniu słabości, duchu fair play i gorących emocjach.

Zapraszamy do odwiedzin od 6 grudnia 2021 do 7 stycznia 2022!

rzeźby sportowców na trawniku, w tle centrum handlowe

Ekspozycja wystawy START przed Westfield Arkadią w Warszawie.
Fot. BPN

Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.