Kontrast
Wielkość czcionki

„Z Piłsudskimi po Łazienkach” - historyczny spacer śladami Józefa i Aleksandry

Ślady historycznych postaci czekają na odkrycie w przestrzeniach wokół nas. Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do poznawania swoich ogrodów i budowli śladami Piłsudskich. Jak z postacią Naczelnika łączą się Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria czy Park Belwederski? Aby poznać historię wystarczy udać się na spacer i skorzystać z przygotowanych materiałów!

Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek

25 października 2021 r. przypadła setna rocznica ślubu Aleksandry Szczerbińskiej i Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało projekt „Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek”. W jego ramach na terenie ogrodów poszukiwano śladów Piłsudskich, a efekty prac zaprezentowano w przygotowanych spacerach i mapach. Dziś każdy może udać się na spacer, od Pałacu na Wyspie, do którego przylegała kaplica, gdzie zawarli związek małżeński, aż po Park Belwederski, gdzie bawiły się ich córki.

zdjęcie dwóch mapek na stole

Mapy „Z Piłsudskimi po Łazienkach”
Fot. ze strony Muzeum Łazienki Królewskie

Aby pobrać przewodnik na spacer wystarczy wejść na stronę Łazienek Królewskich. Dodatkowo przygotowano film, w którym po alejkach oprowadza dr Mariusz Kolmasiak, uzupełniając informacje z mapy. Analogiczny spacer przygotowano po innej rezydencji Piłsudskich, dworku Milusin w Sulejówku, obecnie części Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, partnera projektu „Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek”. Częścią projektu było także seminarium popularnonaukowe „Wierzymy, że dajemy czyn. O Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia”, które odbyło się 28-29 września 2021 roku.

Projekt „Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.