Kontrast
Wielkość czcionki

Prezentacje multimedialne II Rzeczpospolitej - Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie przygotowało dla wszystkich pasjonatów historii Polski i techniki polskiej wyjątkowy prezent! Wystawa „Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach” jest poświęcona przedwojennemu rzutnikowi ORNAK i wytwórni materiałów oświatowych o tej samej nazwie. Publikacje online, filmy i ciekawostki historyczne pozwalają w ciekawy sposób poznawać np. realia przemysłu II Rzeczypospolitej.

dawne urządzenie - rzutnik

Rzutnik ORNAK
mat. prasowe NMT

Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK

Wystawa „Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach” i towarzyszący jej projekt wykorzystują najnowsze techniki rzeczywistości rozszerzonej, by przedstawić postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odrodzoną Polskę przez pryzmat popularnych w okresie międzywojennym materiałów dydaktycznych. Powstawały one w Warszawskim ORNAK-u, wytwórni dostarczającej przezrocza dla szkół, wojska oraz placówek dyplomatycznych za granicą treści o stanie naszego kraju.

Najnowsza wiedza o gospodarce, ważnych postaciach i wydarzeniach trafiała do odbiorców jako – nazywając je współczesnym językiem – prezentacje multimedialne. Co zawierały owe prezentacje? Czym była latarnia projekcyjna? Jak potoczyły się niezwykłe losy twórcy rzutnika Henryka Feliksa Minsa? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na stronie Muzeum. Historia ORNAK-u to wyjątkowy splot techniki, patriotyzmu, przedsiębiorczości i wiary w niepodległe państwo.

Projekt ,,Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach’’ sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.