Kontrast
Wielkość czcionki

Zobacz o czym pisały śląskie gazety sto lat temu!

W lokalnej prasie na Śląsku można dziś znaleźć przedruki gazet sprzed 100 lat. Wszystko za sprawą Instytut Opolskiego, który w ten sposób świętuje 100. rocznicę włączenia Górnego Śląska w granice Polski.

Przełom lat 20. i 30. XX wieku dla regionu był okresem burzliwych walk politycznych, militarnych oraz propagandowych – co znalazło swoje odzwierciedlenie na łamach prasy. Dziś w „Gazecie Granicznej” możemy zobaczyć artykuły z tego okresu, ale też reklamy czy… karykatury, które bawiły Ślązaków 100 lat temu. Ma to przybliżyć nam współczesnym realia sprzed wieku, edukować i prezentować społeczne nastroje, które towarzyszyły Polakom w ich życiu codziennym w okresie międzywojnnym.

Finalnie Górny Śląsk znalazł się w granicach odrodzonej Polski, co uroczyście oraz symbolicznie zostało przypieczętowane 20 czerwca 1922 r., gdy oddziały Wojska Polskiego z generałem Stanisławem Szeptyckim były witane przez tłumy na moście w Szopienicach (dziś będących częścią Katowic). Czy można się było tego spodziewać patrząc w gazety? Jakie wnioski można z nich wyciągnąć? Zachęcamy do przeprowadzenia własnego śledztwa nie tylko Ślązaków! Dzisiejszy numer okazjonalnej „jednodniówki”, a także jej poprzednie edycje można zaleźć online na stronie Instytutu Śląskiego. Zachęcamy do lektury! 

Fragment z archiwalnej gazety

Fragment z „Gazety granicznej” przygotowanej przez Instytut Śląski. Żródło: Instytut Śląski

 
Projekt sfinansowano ze środków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Jeszcze nasza wiara słynie”.
 
Tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę polecamy uwadze serwis Opolskie drogi do wolności poświęcony powstaniom śląskim.