Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w trasie

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” ponownie rusza w trasę w 2022 roku! Historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, zawita do 40 miejscowości z całej Polski. W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni. Zapraszamy do zwiedzania!

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

plakat z datami trasy 2022, napisem "szukaj nas w całej polsce" i sylwetką legionisty

Choć mieszkańcy II Rzeczpospolitej mieli różne poglądy, wyznania, talenty i pomysły na przyszłość, to razem budowali wspólnotę, na rzecz której pracowali. Dziś ciekawostki z  funkcjonowania młodego kraju można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliżą specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

wjazd osób na wózkach inwalidzkich do ciężarówki z wystawą
Rampa dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Fot. BPN

Wystawa jest dostępna także dla dzieci i dorosłych poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Samochodowi towarzyszą dwa namioty. W jednym z nich podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. W drugim namiocie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości dzięki fotobudce.

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - zewnętrzna okleina
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w trasie

Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce, ponieważ przystanki rozłożono tak, aby objęły wszystkie województwa. By śledzić trasę mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” zapraszamy na stronę niepodlegla.gov.pl i na Facebooka. Poniżej znajduje się lista przystanków, która może jeszcze ulegać modyfikacjom. Cała trasa, z 40 punktami na mapie, potrwa od kwietnia do połowy października.

Planowane miasta na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2022 to:

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - zewnętrzna okleina
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami. Każdy przystanek to trzy dni na odwiedzenie mobilnego teatru. Godziny otwarcia prezentują się następująco:

  • Dzień 1: 12:00 – 18:00
  • Dzień 2: 10:00 – 18:00
  • Dzień 3: 10:00 – 16:00

Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, dlatego prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem zasad korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” oraz Fotobudki.

W teatrze historii

Narracja multimedialnej ekspozycji prowadzi widza przez różne strefy. Każda z nich opowiada o pewnej sile, która połączyła rodaków i która przyczyniła się do polskiej niepodległości. Przez to też każda pokazuje inny aspekt pierwszych lat międzywojennej Rzeczypospolitej.

Siła Symbolu

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z ekranami poświęconymi symbolom narodowym
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Zwiedzających, jeszcze przed wejściem, witają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego. Depesza notyfikująca powstanie niepodległego państwa polskiego z listopada 1918 roku to symboliczny początek historii Polski sprzed nieco ponad stu lat. Siła Symbolu opowiada o elementach wizualnych i dźwiękowych, które łączą wszystkich rodaków – polskich symbolach narodowych. Obok znajduje się ekran, na którym pokazano wybrane sceny ze wspólnego świętowania Polek i Polaków z ostatnich lat, które pokazują, że Niepodległa jest dla wszystkich.

Siła Różnorodności

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z ekranami poświęconymi symbolom ojców niepodległości
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Sześciu różnych mężczyzn, którzy wspólnie doprowadzili do odbudowy niepodległego państwa polskiego, pokazuje Siłę Różnorodności. Sylwetki Ojców Niepodległości przedstawiono w holoboxie. Nowoczesna technologia pozwala obejrzeć z różnych stron przedmioty należące do ważnych postaci historycznych: czapkę „Maciejówkę” Józefa Piłsudskiego, niemą klawiaturę do ćwiczeń w podróży Ignacego Jana Paderewskiego, oficerki Wincenta Witosa, legitymację poselską Wojciecha Korfantego, książkę Romana Dmowskiego i wstęgę na ramię Ignacego Daszyńskiego. Jednocześnie przedmioty codziennego użytku przypominają, że choć dziś ci mężczyźni są uważani za bohaterów, sami byli zwykłymi ludźmi.

Siła Innowacyjności

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z ekranami poświęconymi polskim wynalazkom
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

W strefie dla dzieci na stanowisku prezentowany jest film animowany o pionierze przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej, Ignacym Łukasiewiczu. Pomagał on także budować gmachy i drogi, organizował kasy zapomogowe – w uznaniu jego zasług dla odbudowy niepodległej Polski Sejm RP ogłosił Łukasiewicza patronem roku 2022. Poniżej ekranu ustawiono interaktywny stół, który prezentuje 21 polskich wynalazków i ich autorów. Stanowisko to stanowi pomost między historią a współczesnością.

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z ekranami poświęconymi bitwie warszawskiej
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Druga część Strefy Innowacyjności to opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszych lat II Rzeczypospolitej – wojnie polsko-bolszewickiej. W historię tego konfliktu można zanurzyć się dzięki wirtualnej podróży do roku 1920. Po założeniu gogli VR i słuchawek, każdy może stać się bohaterem filmu „Wiktoria 1920” i razem z towarzyszami z linii frontu odmienić losy konfliktu dostarczając przechwycony meldunek do warszawskiej cytadeli. Na specjalnym ekranie można poznać ciekawsze wątki filmowej opowieści, np. sylwetki łodzianina Jana Kowalewskiego, asa polskiego radiowywiadu, czy amerykańskiego pilota Meriana C. Coopera, późniejszego reżysera słynnego „King Konga” i zdobywcy Oscara za wkład w rozwój kina. W strefie znajduje się także ekran, na którym można poznać portal bitwa1920.gov.pl za pomocą interaktywnych rozdziałów przedstawiających historię polsko-bolszewickiego konfliktu, jego przyczyny i skutki.

Siła Historii

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z ekranami poświęconymi odznakom legionowym
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Siła historii to moduł zawierający najwięcej informacji z różnych dziedzin życia, pokazujący jak Polaków łączą historyczne wydarzenia i procesy. Cztery stanowiska opowiadają o pierwszych latach niepodległej Polski. Każdy rok (1918, 1919, 1920, 1921) jest pokazany na osobnym urządzeniu, na którym za pomocą dotyku można przewijać informacje o najważniejszych datach jak i procesach, które dla tego roku były szczególnie istotne. Fakty i opisy uzupełniają zdigitalizowane archiwalia, animowane zdjęcia i filmiki. W tej strefie zaprezentowano także piramidę holograficzną, w której pokazane są wybrane odznaki oddziałów Legionów Polskich. Wybrano dziesięć najciekawszych, by opowiedzieć o żołnierzach i dowódcach toczących boje o niepodległą ojczyznę na frontach wojen 1914-1921.

Siła Sztuki

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z makietą i ekranami poświęconymi sztuce
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Sztuka była siłą, która łączyła Polaków i była jednocześnie wyrazem tożsamości narodowej. Szczególnym punktem tej strefy jest makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Pokazanie polskiej kultury było wtedy dobitnym dowodem na odrodzenie się państwowości i zjednoczenie wcześniej rozbitego kraju, a jednocześnie wystawa przyniosła sekcji polskiej aż 205 nagród. Dodatkowo na ekranie obok pokazane są wzory i fragmenty projektów przygotowane przez polskich artystów do pawilonu jak np. plakaty, zabawki czy batiki. Nie zabrakło także jednego z najważniejszych osiągnięć na arenie międzynarodowej – na specjalnej tablicy można przyjrzeć się medalowi Nagrody Nobla, który otrzymał Władysław Reymont w 1924 roku za czterotomową epopeję narodową pod tytułem „Chłopi”.

Siła Przemiany

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Fot. T. Tołłoczko / BPN

Siła Przemiany pokazuje, jak zmiany dokonywane są nie tylko przez wielkich bohaterów, ale także przez zwykłych ludzi. Na specjalnym ekranie przedstawiono sylwetki lokalnych bohaterów okresu odzyskiwania niepodległości – działaczy, nauczycieli, inżynierów, którzy przyczynili się do odbudowy i trwania polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Archiwalne zdjęcia zostały ożywione dzięki specjalnym algorytmom, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że dawne postaci patrzą prosto na widza. Gości żegna hologram Józefa Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku.

Kino VR

Namiot VR z fotelami i googlami
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Po wyjściu z samochodu, na zakończenie na zwiedzających czeka namiot, w którym rozstawione zostaną obrotowe fotele. Zasiadając w nich w goglach VR i słuchawkach obejrzeć będzie można produkcje „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. Pierwsza przenosi widzów w czasie na kort tenisowy z międzywojenną mistrzynią Jadwigą Jędrzejewską. Druga zaprasza za kulisy międzywojennej rewii z przystojnym Aleksandrem Żabczyńskim. Na obejrzenie obu filmów należy przeznaczyć ok. 40 minut.

Fotobudka

wnętrze fotobudki z aparatem do robienia zdjęć
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Na zakończenie czeka namiot, gdzie umieszczono strefę zabawy. W fotobudce każdy może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym Ojcem Niepodległości, które zostanie wysłane na wskazany adres e-mail. W tej strefie na gości mogą czekać niespodzianki.

Zasady zwiedzania

Zwiedzanie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest możliwe zgodnie z zasadami korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” oraz Fotobudki. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego Teatr.

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - zewnętrzna okleina
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. T. Tołłoczko / BPN

Podziękowania

Szczególne podziękowania za udostępnienie materiałów na ekspozycję Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” skierowane są do:

  • Archiwum Państwowego w Warszawie;
  • Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP;
  • Domu Gazety Olsztyńskiej – Muzeum Warmii i Mazur;
  • Gminy Milanówek i  Milanowskiego Centrum Kultury;
  • Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie
  • Muzeum Etnograficznego w Krakowie;
  • Muzeum Historii Katowic;
  • Muzeum Narodowego w Krakowie;
  • Muzeum Narodowego w Warszawie;
  • Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie;
  • Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie;
  • Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie;
  • Muzeum Wojska Polskiego;
  • Biblioteki Gdańskiej PAN;
  • Pracowni i Muzeum Witrażu, przy Al. Krasińskiego 23 w Krakowie, www.muzeumwitrazu.pl;
  • Spadkobierców Zofii Stryjeńskiej;
  • Towarzystwa Ziemi Płockiej;
  • Wirtualnego Muzeum Jana Szczepkowskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN.

plakat informujący o dofinansowaniu z budżetu państwa
logo orlenu z podpisem o tytule mecenasa