„Gorset i dynamit” - wystawa do pobrania o żonach mężów stanu II RP
„Gorset i dynamit” to wystawa Biura „Niepodległa” prezentująca sylwetki żon mężów stanu, których osiągnięcia często pozostają w cieniu dokonań ich współmałżonków. Powstała z okazji ustanowionego przez Sejm RP roku Aleksandry Piłsudskiej 2023. Pliki wystawy są dostępne do pobrania – wystarczy je wydrukować na dowolnym nośniku i wyeksponować w przestrzeni swojej instytucji, szkoły, czy na nośnikach. Zapraszamy do korzystania!
Kobiety II RP – budownicze niepodległej Polski
Historia II Rzeczypospolitej łączy historie ludzi, którzy walczyli o wolność ojczyzny i świadomie pracowali na rzecz jej odbudowy na różnych frontach – nie tylko tych wojskowych, ale też wyzwań codzienności, pracy czy zmian społecznych. W procesy te aktywnie włączali się zarówno Polacy, jak i Polki. One realizowały swoje cele dzięki determinacji, uporowi i często wbrew opinii bliskich i społeczeństwa. Były uważnymi obserwatorkami otoczenia i zjawisk w nim zachodzących. Aleksandra Piłsudska, Maria Bartel, Elżbieta Korfanty, Cezaria Jędrzejewicz, Helena Paderewska, Zofia Moraczewska i Michalina Mościcka miały wyjątkową perspektywę, jako żony mężów stanu, prezydentów i premierów II RP.
W młodości przemycały broń, zakładały organizacje kobiece, walczyły o niepodległość Polski i przemierzały Europę, żeby zdobyć wykształcenie. Po wyjściu za mąż nie zwolniły tempa. Wraz z tysiącami koleżanek i działaczek odbudowywały ojczyznę, do czego niezbędne było ujednolicenie i zrekonstruowanie niemal każdej dziedziny życia w obszarze nowych granic II RP. Panujące niepokoje społeczne i wojna toczącą się nadal na części ziem polskich nie ułatwiały zadania z którym się mierzyły, ale one potrafiły sprytnie wykorzystać posiadane zasoby i pozycję dla osiągnięcia wyznaczonych celów.
„Gorset i dynamit” – 7 rozdziałów, 7 dam międzywojennej Polski
Na wystawie „Gorset i dynamit” każda z dam II RP reprezentuje jedną z kwestii kluczowych dla budowania silnego państwa. Każdy z siedmiu rozdziałów wystawy przedstawia wybrany problem kontekstowy, sylwetkę jednej z Dam Niepodległości oraz krótki biogram jej męża z pełnioną przez niego funkcją:
- Wolność – Aleksandra Piłsudska (1882-1963)
- Niepodległość – Maria Bartel (1881-1969)
- Tożsamość – Elżbieta Korfanty (1882-1966)
- Edukacja – Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa (1885-1967)
- Odpowiedzialność – Helena Paderewska (1858-1934)
- Zaangażowanie polityczne – Zofia Moraczewska (1873-1958)
- Prawa kobiet – Michalina Mościcka (1871-1932)
Główne plansze wystawy są czarne z dynamicznym motywem graficznym symbolizującym siłę i energię Polek. Zielone plansze, na których zaprezentowano mężów bohaterek, w zamierzeniu są mniejsze, stanowią dodatek do plansz z opowieścią o damach i Polsce.
Wystawa „Gorset i dynamit” stworzona przez pracowników Biura „Niepodległa” może być eksponowana w dowolnym miejscu. Ilustrują ją specjalnie dobrane archiwalne zdjęcia. Treści przygotowano po polsku i po angielsku. Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.
Pobierz swoją wystawę:
Wersja na plansze / ekspozytory:
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja do druku bez spadów
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja do druku ze spadami
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja „lekka” w jpg
Wersja A4/A3:
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja do druku bez spadów
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja do druku ze spadami
Wystawa „Gorset i dynamit” – wersja „lekka” w jpg
Zapraszamy do korzystania!