Kontrast
Wielkość czcionki

START - polscy olimpijczycy na nowoczesnej wystawie

START – wyjątkowa wystawa poświęcona wybitnym polskim olimpijczykom i paraolimpijczykom, sportowcom i trenerom stanęła w Parku Olimpijskim PKOl w Warszawie. Można ją odwiedzić od 11 października do 6 grudnia 2021. Naturalnych rozmiarów rzeźby, wykonane w nowoczesnej technologii, przedstawiają reprezentantów Polski w ich sportowych pozach. Z okazji 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wspólnego świętowania dokonań polskich sportowców na międzynarodowych arenach sportowych. Ekspozycji towarzyszy wystawa do pobrania, którą można wykorzystywać do celów edukacyjnych i niekomercyjnych.

baner wydarzenia

START – historia sportu

Nieprzypadkowo wystawa prezentowana jest właśnie teraz: pomiędzy Igrzyskami XXXII Olimpiady Tokio 2020, a XXIV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Pekin 2022 i Paraolimpijskimi (Tokio 2020 oraz Pekin 2022). Ekspozycja stanowi podziękowanie dla sportowców reprezentujących Polskę w zawodach oraz wyraz wsparcia względem tych, którzy właśnie szykują się do startu w olimpijskiej rywalizacji. Wspólne kibicowanie zaś wśród oglądających zawody buduje więzi i pozwala razem przeżywać wyjątkowe chwile.

Polska ekipa po raz pierwszy wyszła na Ceremonię Otwarcia w 1924 roku podczas igrzysk w Paryżu. Reprezentacja paraolimpijska rywalizację rozpoczęła w Heidelbergu w 1972 roku. To dwa starty historii polskiego sportu, przełamywania barier, wspaniałych osiągnięć i wielkich wzruszeń, która przyniosła Polsce ponad 300 medali olimpijskich i prawie 800 paraolimpijskich. W sportowych zmaganiach, budzących silne emocje i obfitujących w nieprzewidziane zwroty okoliczności, nasi zawodnicy są ambasadorami wartości i przykładem dla młodych pokoleń.

rzeźby na trawniku przed szklanym budynkiem PKOl

Ekspozycja wystawy START przed PKOl w Warszawie.
Fot. Jarosław Barański / BPN

Symboliczne rozpoczęcie wystawy to 11 października – przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do 6 grudnia 2021 rzeźby będzie można podziwiać w Parku Olimpijskim PKOl w Warszawie. Po tym okresie zostaną rozesłane po całej Polsce, do miejsc kojarzonych z poszczególnymi sportowcami.

Nowoczesny START

Naturalnych rozmiarów rzeźby stworzono nowoczesną techniką druku 3D, a następnie poddano je obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Żywa kolorystyka rzeźb nawiązuje do podstawowych barw tworzących olimpijskie kręgi, podkreślając szlachetną uniwersalność sportowej rywalizacji. Wymiar symboliczny ma również tytuł wystawy – słowo START, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do opowieści o światowym święcie sportu jakim zawsze są Igrzyska Olimpijskie.

plakat wystawy

Przygotowano rzeźby:

  • Anity Włodarczyk (lekkoatletki),
  • Tomasza Majewskiego (lekkoatlety),
  • Ryszarda Szurkowskiego (kolarza),
  • Haliny Konopackiej (lekkoatletki),
  • Ireny Szewińskiej (lekkoatletki),
  • Jerzego Kuleja (boksera),
  • Janusza Kusocińskiego (biegacza).

START – wystawa do pobrania

Uzupełnienie dla ekspozycji rzeźb stanowi wystawa planszowa opowiadająca o wybranych wybitnych postaciach budujących historię polskiego sportu. Wystawa do bezpłatnego pobrania i wykorzystania dostępna jest na niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.

Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

rzeźby na trawniku przed szklanym budynkiem PKOl

Ekspozycja wystawy START przed PKOl w Warszawie.
Fot. Jarosław Barański / BPN