Kontrast
Wielkość czcionki

Historie z rodzinnych archiwów na wystawie Archiwum Państwowego w Kielcach

Archiwum Państwowe w Kielcach świętuje 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej prezentując wystawę w ramach projektu „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów. Dwuczęściowa wystawa online o wojsku dwudziestolecia międzywojennego w Kielcach została udostępniona 14 sierpnia.

Wystawa online – „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów – Wojsko dwudziestolecia międzywojennego w Kielcach”

zdjęcie jest materiałem w wystawy i przedstawia defiladę 4. Pułku Piechoty Legionów podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 1934 r.
Defilada 4. Pułku Piechoty Legionów podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 1934 r.

Od 15 sierpnia na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kielcach można oglądać wystawę „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów – Wojsko dwudziestolecia międzywojennego w Kielcach”. Zaprezentowano na niej fotografie należące do Krzysztofa Idzika – darczyńcy Archiwum. Na zdjęciach zobaczyć można 4. Pułk Piechoty Legionów oraz 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów, stacjonujące w Kielcach w dwudziestoleciu międzywojennym. Pamięć o obu Pułkach pielęgnowana jest w Kielcach do dnia dzisiejszego. Obecność żołnierzy w Kielcach przez cały czas trwania wojny polsko-bolszewickiej dawała mieszkańcom miasta radość i poczucie bezpieczeństwa.

Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”

Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt, który jest realizowany przez Archiwa Państwowe. Jego celem jest zwrócenie zainteresowania społeczeństwa na wyjątkową wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.