Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwa Rodzinne Niepodległej - zostań rodzinnym archiwistą!

Podczas wiosennych porządków nierzadko można znaleźć zapomniane, rodzinne skarby. Między innymi dla takich odkrywców powstał projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dzięki przygotowanym materiałom i współpracy z archiwistami każdy może stworzyć profesjonalne archiwum rodzinne i podzielić się nim z innymi. W projekcie wielka, narodowa historia łączy się z tą małą, rodzinną, podkreślając rolę nieznanych szerzej osób, rodzin czy lokalnych społeczności w odbudowywaniu niepodległej Polski.

Poszukiwacze rodzinnych skarbów

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii. Dla rodzinnych archiwistów, którzy chcą otoczyć je opieką i przywrócić im dawny blask, profesjonalni archiwiści przygotowali specjalny poradnik. Teksty przynoszą odpowiedź na najróżniejsze pytania: jak własnoręcznie przeprowadzić porządkowanie archiwum, jak opisać zbiory, jak dokonać zabiegów konserwatorskich i jak je zdigitalizować. Dobrze zabezpieczone pamiątki będą mogły opowiadać swoje historie kolejnym pokoleniom.

baner złożony z logo projektu, dwóch starych rodzinnych zdjęć i hasła zostań rodzinnym archiwistą

 

 

Porady archiwistyczne na telefon

W ramach projektu, w 33 archiwach państwowych uruchomiono punkty konsultacyjne, gdzie także można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, zabezpieczenia starych  dokumentów i fotografii. Wszystkie punkty, wraz z danymi kontaktowymi, są wypisane na stronie projektu. Konsultacje są dostępne dla każdego, obecnie mailowo i telefonicznie.

Efekty współpracy profesjonalnych archiwistów z strażnikami rodzinnych pamiątek są już dostępne w zakładce kolekcje, która prezentuje profesjonalnie zdigitalizowane zespoły. Każda kolekcja, oprócz czarno-białych fotografii, prezentuje także warte opowiadania historie zwykłych ludzi, którzy przyczyniali się do walki o polską wolność i niepodległość.

Zapraszamy do poszukiwań skarbów w zakamarkach własnego domu!

baner złożony z logo projektu, dwóch starych rodzinnych zdjęć i hasła zostań rodzinnym archiwistą

Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.