Niezwykła lekcja z ożywionymi obrazami
- Data publikacji
- 26 kwietnia 2018
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, 25 04 2018 gościło w swych murach niecodziennych uczniów. Wiceminister Kultury Jarosław Sellin zasiadł w szkolnej ławce obok Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, a w roli nauczyciela wystąpił dr Marek Olkuśnik. To wszystko z okazji obchodów „Roku dla Niepodległej” i prezentacji projektu „Historia w ożywionych obrazach”.
Tematyka dotyczyła genezy powstania kościuszkowskiego, sytuacji społecznej na ziemiach polskich w końcu XVIII w., a także kultury materialnej końca XVII w. W jej trakcie miała miejsce projekcja filmu pt. „Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r.” na podstawie obrazu Wojciecha Kossaka. Jest to jeden z obrazów wyprodukowanych w ramach cyklu „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”
Jak przyznał Jarosław Sellin „Spełniło się moje marzenie sprzed ćwierćwiecza, bo byłem wtedy nauczycielem historii (…) i marzyłem o takich materiałach pomocniczych, które dzisiaj szkołom oferujemy. W ramach realizacji wieloletniego programu rządowego „Niepodległa” prezentujemy produkt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych”.
Ów produkt to dwa pakiety po dziesięć około 15-minutowych filmów. Każdy kończy się tzw. stopklatką, będącą znanym obrazem. Pierwszy pakiet skupia się na twórczości Jana Matejki i jego obrazach dotyczących najważniejszych momentów dziejowych historii Polski. Drugi pakiet przedstawia wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości, ożywiając obrazy jak „Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego, czy „Patrol powstańczy” Maksymiliana Gierymskiego. W filmach wystąpili m.in. Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, czy Tomasz Schimscheiner. Fabularne historie opatrzył komentarzem narratora Olgierd Łukaszewicz.
Wytwórnia do każdej produkcji dołączyła zestawy dydaktyczne. Zeszyty edukacyjne posiadają po trzy zróżnicowane i szczegółowe scenariusze lekcji w formie modułowej, jak i materiały dodatkowe: wybór tekstów źródłowych, mapy, karty pracy, quizy, ćwiczenia, a także elementy edukacji filmowej. Dedykowane są nauczycielom historii, języka polskiego, wiedzy o kulturze, a także animatorom kultury, liderom grup rekonstrukcyjnych, instruktorom harcerskim, jak i wszystkim miłośnikom historii i sztuki.
Rok szkolny 2018/19 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”. Na inicjatywy z tym związane przeznaczono prawie 7 milionów złotych. Minister Zalewska wskazała, że „100-lecie polskiej niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczuciu dumy z bycia Polakiem.” Podczas tej pokazowej lekcji wyrażono nadzieję, że większość szkół zechce zainteresować się filmami i dalej będzie upowszechniać wiedzę o polskiej historii.