Kontrast
Wielkość czcionki

Encyklopedia PWN na rocznicę odzyskania niepodległości

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało encyklopedię „Polska Niepodległa”, której celem jest „wszechstronne ukazanie dziejów II Rzeczypospolitej i wydarzeń z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Okładka Encyklopedii PWN z okazji stulecia niepodległości

Polska Niepodległa. Encyklopedia PWN

Układ encyklopedii jest przejrzysty. Książka podzielona jest na 9 działów: „Historia”, „Społeczeństwo i gospodarka”, „Nauka i oświata”, „Literatura”, „Sztuka”, „Muzyka”, „Teatr i film”, „Książka, prasa i radio” oraz „Sport”. Każdy dział rozpoczyna wyróżnione wprowadzenie, a na kolejnych stronach umieszczono dobrane tematycznie hasła w porządku alfabetycznym. Na końcu dołączono „Aneks źródłowy” z przedrukami kilkudziesięciu dokumentów historyczno-ustrojowych z lat 1914-1939.

Chronologicznie i tematycznie publikacja obejmuje okres II Rzeczypospolitej. Pozycja zawiera blisko 2000 haseł, około 500 ilustracji, liczne mapy, tabele i teksty źródłowe. Wszystko zostało ujęte elegancką okładką. Dzięki estetycznej formie i bogatej treści, jak napisano w recenzjach, „książka ta bez wątpienia będzie stanowić ozdobę każdej domowej biblioteczki”.