Kontrast
Wielkość czcionki

Głosujmy na Wydarzenie Historyczne Roku!

 

Muzeum Historii Polski już po raz 11 przygotowało konkurs, by docenić najlepsze wydarzenie historyczne roku. W 2017 roku mieliśmy setki fantastycznych imprez – nadesłano do organizatorów ponad 200 zgłoszeń z Polski i zagranicy. Jury, po pierwszym etapie zgłoszeń, podjęło się trudu wyboru 15 inicjatyw. Które okażą się najlepsze?

Plakat 11. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”

Szczęśliwą piętnastkę podzielono na trzy kategorie: „Wydarzenie”, „Wystawa” i „Edukacja i Multimedia”. Teraz, w etapie drugim, nadszedł czas, by poznać opinię publiki. Głosować może każdy. Wystarczy wejść na stronę internetową Wydarzenia Historycznego Roku, zapoznać się z opisami i klikniąć. Każdy ma do dyspozycji 3 głosy, po jednym w każdej kategorii.

Miło nam poinformować, że 4 inicjatywy, wpisane w Program „Niepodległa” zostały zakwalifikowane. 3 znajdują się w kategorii „Wydarzenie”, 1 w kategorii „Wystawa”. Wszystkie nawiązują do najciekawszych wątków polskiej kultury, dziedzictwa i niepodległości. Przypomnijmy je.

Rekordowa wystawa #Dziedzictwo

Jan Rembowski - Pochód góralek

Jan Rembowski – Pochód góralek
Tempera na płótnie, fot. MNK

Wystawa #dziedzictwo została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Była to największa ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie od lat osiemdziesiątych XX w. Prezentowała ponad 650 dzieł, specjalnie dobranych by opowiedzieć historię polskiej państwowości. Obejmowała m.in. denar Bolesława Chrobrego, pierwsze wydanie „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Mickiewicza, nuty Chopina, obrazy Matejki i wiele innych fantastycznych okazów. Wystawę podzielono na 4 kategorie: „geografia”, „język”, „obywatele” i „obyczaj”, a jej celem było pokazanie dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami, ale też nakłonienie do rozmyślań nad tym, jak współczesne pokolenia dopisują kolejny rozdział historii. Przy okazji wystawy przygotowano wiele imprez jak spotkania, debaty, wykłady, warsztaty dla dzieci i rodzin, wycieczki, spacery oraz akcje miejskie.

Największa wystawa monograficzna „Wyspiański”

Stanisław Wyspiański, "Autoportret z żoną", fot. MNK

Stanisław Wyspiański, „Autoportret z żoną”, fot. MNK

Druga nominacja, tym razem w kategorii „Wydarzenia” także należy do Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2017 roku minęło 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa Wyspiański” To największa wystawa monograficzna tego artysty w historii polskiego muzealnictwa. Zaprezentowano blisko 500 wybranych dzieł artysty, pokazujących talent Wyspiańskiego, jako artysty kompletnego. Jest to także jedyne wydarzenie, które wciąż jest dostępne dla zwiedzających. W jego ramach zorganizowano także drugą wystawę, o ojcu Stanisława Wyspiańskiego – Franciszku, wydarzenia edukacyjne, wydano katalog, książkę popularno-naukową, dwa przewodniki, dwa kalendaria, czy szkicowniki wykorzystywane w trakcie spacerów muzealnych. Stworzono Szlak Stanisława Wyspiańskiego po Krakowie. W projekt zaangażowane były krakowskie instytucje kultury, objął on swoimi działaniami całe miasto, przybliżając wszystkim fantastyczną postać autora „Wesela”.

Stulecie polskiej awangardy na stulecie odzyskania niepodległości

Enrico Prampolini (1894–1956) Projekt architektoniczny Teatru jajko na wystawę E–42, 1940–1941 tempera, karton, 72 × 69 cm kolekcja prywatna, Rzym

Enrico Prampolini (1894–1956) Projekt architektoniczny Teatru jajko na wystawę E–42, 1940–1941 tempera, karton, 72 × 69 cm kolekcja prywatna, Rzym

Kolejne wydarzenie, „100 lat awangardy”, to projekt, który przygotowało Muzeum Sztuki w Łodzi. Był to ogromny cykl wystawienniczy. Objął on następujące ekspozycje: „Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności”, „Muzeum Rytmu”, „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, „Enrico Pampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy”, „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”, „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design” oraz zagraniczna prezentacja „Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Prototypy awangardy” w Museo Reina Sofía w Madrycie. Każda z nich odsłaniała przed widzami wkład polskich awangardzistów w światową sztukę. By pomóc zrozumieć procesy zachodzące w sztuce nowoczesnej realizowano program towarzyszący, bogaty w wykłady, prelekcje, spotkania oraz działania performatywne, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Historia w ożywionych obrazach

Ostatnie wydarzenie to połączenie malarstwa historycznego i sztuki filmowej. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ożywiła na ekranie dzieła malarskie, które Polacy znają z podręczników w ramach projektu „Polska Niepodległa − Historia w ożywionych obrazach”. Doskonale znani aktorzy i wybitni twórcy wzięli na warsztat np. Tadeusza Rejtana, Tadeusza Kościuszkę, bohaterów Powstania Styczniowego, szwoleżerów z czasów Księstwa Warszawskiego, czy Józefa Piłsudskiego na czele podległych mu oddziałów strzeleckich. Kulisy powstawania filmów, kostiumy, rekwizyty i fotosy posłużyły potem do stworzenia wystawy. Odkrywała ona przed widzami tajniki produkcji filmowej i pogłębiała wiedzę z zakresu edukacji filmowej, kulturalnej i medialnej.

Przed Państwem trudny wybór, ale zachęcamy do głosowania!