Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa dla Powstania Wielkopolskiego

Działania związane z uczczeniem setnej rocznicy wybuchu powstania

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości przygotowały program obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na wsparcie działań, koordynowanych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przeznaczono pół miliona złotych z budżetu Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Dofinansowanie otrzyma 28 wydarzeń prowadzonych przez wielkopolskie instytucje.   

Nie wyobrażamy sobie obchodów stulecia odzyskania niepodległości bez upamiętnienia tak ważnych dla naszego Państwa wydarzeń. Powstanie Wielkopolskie umożliwiło uformowanie dużej części zachodnich granic kraju po 1918 roku – powiedział Wojciech Kirejczyk, Zastępca Dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Działania koordynuje w naszym imieniu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a realizują je lokalne organizacje. Wierzymy, że to właśnie ludzie żyjący tutaj najskuteczniej zaproszą mieszkańców Wielkopolski do wspólnego świętowania. Na obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego przeznaczyliśmy 500 tys. zł, a wcześniej w ciągu roku z programu dotacyjnego Niepodległa dofinansowania otrzymało 17 projektów na kwotę 860 tys. zł.  – dodał Wojciech Kirejczyk.

Pierwsze wydarzenia, które upamiętniają ten zakończony sukcesem zryw narodowy odbyły się już na w połowie listopada 2018 roku.

Realizację pierwszych projektów zaczęliśmy 15 listopada, a kulminacyjnym momentem będą oczywiście dni od 26 do 28 grudnia. To właśnie dzień po słynnym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar wybuchło Powstanie – opowiada Tomasz Łęcki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Dokładnie sto lat po tamtych wydarzeniach, 26 grudnia, zaprosimy Poznaniaków na inscenizację wjazdu Paderewskiego do Poznania, a dzień później zainscenizujemy walki przed Odwachem. Kończymy 28 grudnia koncertem na Rynku – dodaje Tomasz Łęcki.

Działania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości to fragment całego projektu obchodów. Już od listopada trwały konkursy, prace nad wydawnictwami edukacyjnymi czy działania edukacyjne z dziećmi. W pierwszych dniach grudnia ruszyły Inicjatywy muzyczne takie jak występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie w Chludowie czy koncert megachóru złożonego z 12 chórów w Gnieźnie oraz inscenizowany pochód ulicami Poznania w setną rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

– Do 20 grudnia odbędzie się 16 projektów dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a kolejne 10 wydarzeń zaplanowane jest na 26 do 28 grudnia – uzupełnia Dyrektor Łęcki.

Więcej informacji o działaniach związanych z setną rocznicą Powstania Wielkopolskiego na stronach wmn.poznan.pl oraz niepodlegla.gov.pl.

Anna Sochacka
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
,
tel.: 669 333 737 / 61 851 72 89
 
Kamil Wnuk    
Biuro Programu Niepodległa   
     
tel. +48 797 143 508

 
zestawienie działań: Harmonogram Powstanie Wielkopolskie.docx lub Harmonogram Powstanie Wielkopolskie.pdf
komunikat prasowy: IP Powstanie Wielkopolskie w Niepodległej.docx lub IP Powstanie Wielkopolskie w Niepodległej.pdf