Rzeczpospolita Zakopiańska - góralski manifest niepodległości na wystawie w Michigan
- Data publikacji
- 17 kwietnia 2019
Rzeczpospolita Zakopiańska to wyjątkowy twór państwowy, o którym mało kto słyszał – teraz szansę na poznanie tego epizodu w historii Polski ma publiczność w Michigan. Specjalną wystawę zorganizował Copernicus Program in Polish Studies University of Michigan, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.
7 października 1918 roku Rada Regencyjna w Warszawie proklamowała utworzenie niepodległego Państwa Polskiego – wtedy właśnie mieszkańcy Zakopanego jako pierwsi otwarcie wypowiedzieli posłuszeństwo władzom zaborczym. Na swojego przywódcę wybrali pisarza, Stefana Żeromskiego. Autor „Ludzi bezdomnych” i „Przedwiośnia” był także działaczem politycznym, zaangażowanym w rozmaite lokalne inicjatywy społeczne i gospodarcze. Administracja rozpadających się Austro-Węgier, pochłonięta własnymi problemami, nie podjęła żadnych działań przeciwko Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Twór istniał do 16 października 1918 roku, kiedy to został wcielony do odradzającej się Rzeczpospolitej.
Wystawa „100 lat polskiej niepodległości: Zakopane 1918” w Ann Arbor w stanie Michigan przedstawia archiwalne fotografie i dokumenty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego dotyczące tego nieco ponad miesiąca w historii stolicy Tatr. Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady jej kuratora Macieja Krupy, etnologa, przewodnika tatrzańskiego, byłego dziennikarza BBC World Service i autora takich książek jak „Tatry, Zakopane – wczoraj i dziś” czy „Kroniki zakopiańskie”.
Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 3 maja 2019 roku.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Współfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.