Kontrast
Wielkość czcionki

Europejskie Dni Dziedzictwa - Polski Splot. Dołącz do organizatorów!

Europejskie Dni Dziedzictwa, w tym roku organizowane pod hasłem „Polski Splot”, zbliżają się wielkimi krokami. To wyjątkowa szansa dla instytucji kultury, właścicieli obiektów zabytkowych, muzeów, organizacji pozarządowych, samorządów i miłośników historii aby włączyć się w 27. edycję, która odbędzie się w dwa wrześniowe weekendy: 7-8 i 14-15. Zapraszamy do zgłoszeń!

Polski Splot, Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych ogólnoeuropejskich inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego, a także zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ochronne i popularyzatorskie. Każdego roku umożliwia ona bezpłatny dostęp do tysięcy rzadko otwieranych dla publiczności obiektów, a w jej ramach odbywa się wiele unikalnych wydarzeń, w których bierze udział ponad 20 milionów Europejczyków.

Dla organizatorów wydarzeń uczestnictwo w EDD oznacza udział w dużej międzynarodowej inicjatywie, której towarzyszy szeroko zakrojona kampania promocyjna w Internecie, mediach społecznościowych, audycjach radiowych. Proponowane wydarzenia zostaną ujęte w drukowanych informatorach z programem EDD, a ich organizatorzy otrzymają materiały promocyjne oraz atrakcyjne gadżety. Aby wziąć udział w inicjatywie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.edd.nid.pl  

Europejskie Dni Dziedzictwa – hasło 2019

Temat tegorocznej edycji można czytać zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. Nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków, którzy splatali kraj z trzech funkcjonujących w różnych administracjach części, symbolizuje proces jednoczenia i budowy. Ma pomóc pokazać, jak odradzało się państwo i jego instytucje po okresie niewoli. To także symbolika na poziomie użytkowym – kraj tworzyli przecież od podstaw architekci i urbaniści, którzy splatali mapę Polski odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta i budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie. Odwołujemy się także dosłownie do tradycji tkactwa, krawiectwa, zakładów włókienniczych czy kwestii nawiązujących do tematu mody polskiej.

Wydarzenia odzwierciedlające ideę przewodnią EDD będą przybliżały ich uczestnikom historię kształtowania się granic Polski po 1918 roku, prezentując sylwetki osób, które zaangażowały się w proces budowania i utrwalania naszej państwowości. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.