Kontrast
Wielkość czcionki

Recepta na zdrowie - debata online o medycynie w II Rzeczpospolitej

Jakie choroby dotykały mieszkańców II RP? Czy w międzywojniu były jakieś pandemie? Czy był obowiązek szczepienia? Na te pytania – i wiele innych! – odpowiedzą profesorowie podczas debaty „Recepta na zdrowie. Na froncie medycznym II RP”.  Transmisja z Willi Bzów już 7 września 2021 o godzinie 19:00 kanałach YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Facebook Biura Programu „Niepodległa” oraz na stronie niepodlegla.gov.pl.

Problemy zdrowotne pierwszych lat II Rzeczpospolitej

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają na debatę poświęconą problemom zdrowia, medycyny, epidemii i szczepień w pierwszych latach II Rzeczpospolitej. Historycy będą dyskutować we wnętrzach Willi Bzów w Sulejówku – budynku, w którym przez wiele lat mieściła się przychodnia zdrowia, a dziś, po odrestaurowaniu, jest częścią muzealnego kompleksu.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało zakończenia działań wojennych – walki o granice rozciągnęły się na kolejne lata. Dlatego też jednym z palących problemów młodego państwa była publiczna opieka zdrowotna. Ogromnym wyzwaniem była organizacja struktur państwowych i ujednolicanie systemów, które zostały przejęte po trzech zaborcach. Spowodowane wojną migracje ludności sprzyjały rozwojowi i transmisji chorób zakaźnych – grypa „hiszpanka”, gruźlica, dur brzuszny czy choroby weneryczne atakowały kolejne osoby. Tymczasem ludność cywilna pozostawała często bez opieki lekarskiej, gdyż większość personelu medycznego była zaangażowana na froncie. Do tego dochodziły problemy sanitarne, niska świadomość znaczenia higieny oraz brak opieki okołoporodowej. Jak niepodległa Polska poradziła sobie z tymi wyzwaniami?

baner wydarzenia

Medycyna, epidemie, szczepienia 100 lat temu

Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty.

dr Sebastian Adamkiewicz (prowadzący) – historyk, muzealnik, koordynator sekcji naukowej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Publicysta i popularyzator historii, edukator, twórca historycznych słuchowisk radiowych. Współpracownik portalu Histmag.org i Biura Programu „Niepodległa”.

dr nauk med. Maria Biegańska-Płonka – pracownik naukowy w Zakładzie Historii Medycyny, Farmacji i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuje się w historii medycyny II Rzeczpospolitej a zainteresowania badawcze odzwierciedliła w rozprawie doktorskiej pt. „Opieka pediatryczna lekarzy Szpitala Anny Marii nad dziećmi w Łodzi w okresie II Rzeczypospolitej”. Jej publikacje naukowe dotyczą działalności Towarzystwa Opieki nad Matką i Dzieckiem „Kropla Mleka” w Łodzi i Polsko-Amerykańskiego Komitetu Pomocy Dzieciom, historii radiologii oraz biografistyki lekarzy i osób związanych z opieką zdrowotną.

dr hab. Marek Dutkiewicz – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Habilitował się na podstawie rozprawy „Służba zdrowia legionów polskich”. Autor ponad 160 publikacji z zakresu historii wojskowości polskiej 1914-1989, wojskowej służby zdrowia, historii munduru i odznak Wojska Polskiego. Pracował w Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Członek założyciel Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, prezes Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

prof. Grzegorz Nowik – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Kierował Zespołem Upowszechniania Tradycji oraz Komisją Symboliki Wojskowej w MON. Zajmuje się badaniem dziejów najnowszych, historii harcerstwa, wojskowości i myśli politycznej, kieruje zespołem wydającym dokumenty wojny 1918–1920.

baner wydarzenia

Debata jest częścią cyklu debat historycznych współorganizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt jest  realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.