Podróż po II RP w audiobookach Muzeum Historii Polski
- Data publikacji
- 19 października 2021
„Cuda Polski” – seria ilustrowanych przewodników w okresie II Rzeczypospolitej pozwalała rodakom poznawać swoją ojczyznę. Sto lat później Muzeum Historii Polski zaprasza do poznawania historii w pięciu audiobookach stworzonych na podstawie tej serii. Głosami znanych polskich aktorów zabierają one słuchaczy w podróż po międzywojennej Polsce. Audiobooki „Cuda Polski” dostępne są bezpłatnie na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.
„Cuda Polski” – audiobooki za darmo
W okresie II Rzeczypospolitej seria „Cuda Polski” była niezwykle popularna. Dzięki temu odgrywała rolę w budowaniu wśród Polaków wiedzy o odbudowywanym kraju, jego walorach przyrodniczych i bogatej historii. Współczesnym odbiorcom seria ilustrowanych przewodników pomaga zrozumieć, jak wyglądał kraj w dwudziestoleciu międzywojennym, jak patrzono wówczas na historię i z czego nasi przodkowie byli dumni. Autorami kolejnych odcinków serii byli znakomici polscy pisarze i publicyści. Dzięki ich tekstom słuchacze mogą się przenieść w świat, który już nie istnieje.
Muzeum Historii Polski wybrało do nagrania pięć tytułów: „Warszawę” Aleksandra Janowskiego, „Polesie” i „Huculszczyznę” Ferdynanda A. Ossendowskiego, „Morze i Pomorze” Jerzego Smoleńskiego i „Sandomierskie” Aleksandra Patkowskiego. Lektorami audiobooków zostali znani aktorzy: Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Olga Bołądź, Marcin Bosak oraz Krzysztof Czeczot. Oficjalna premiera odbyła się 16 października 2021 roku. Audiobooki „Cuda Polski” dostępne są bezpłatnie na kanale YouTube Muzeum Historii Polski, w księgarni internetowej Publio, a także w aplikacji Audioteka.
„Morze i Pomorze” czyta Danuta Stenka
Jerzy Smoleński w ramach serii opisał „Morze i Pomorze”. Jego słowa czyta Danuta Stenka. Jest to opowieść o polskim pomorzu w czasie, gdy Polacy mieli go zaledwie około 140 km. Autor, obok plaż i miasteczek, pokazał Bory Tucholskie, Szwajcarię Kaszubską i opisał kulturę ludzi zamieszkujących te ziemie. Szczególną uwagę poświęcił Gdyni i jej rozwojowi od maleńkiej osady rybackiej, po symbol sukcesu Polski międzywojennej.
„Warszawa” czyta Krzysztof Czeczot
„Warszawa” Aleksandra Janowskiego to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Słuchacz, dzięki słowom czytanym przez Krzysztofa Czeczota, przenosi się na ulice miasta, które ulegnie zniszczeniu w latach 1944-1945. Ta część serii „Cuda Polski” opowiada o stolicy, która z kolejnymi wiekami rosła i piękniała. Od jej skromnych początków, autor prowadzi słuchacza przez czasy Wazów i Stanisława Augusta Poniatowskiego i przypatruje się walkom o odzyskanie niepodległości i uzyskanie miana stolicy II Rzeczpospolitej.
„Huculszczyzna” czyta Marcin Bosak
Ferdynand Antoni Ossendowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów międzywojnia. Napisana przez niego „Huculszczyzna” z 1936 roku to obraz krainy pełnej olśniewających pejzaży i mało znanej kultury oraz historii, która fascynowała polskich twórców już od XIX wieku. Jego słowa dla współczesnego słuchacza przeczytał Marcin Bosak.
„Polesie” czyta Olga Bołądź
Olga Bołądź wzięła na warsztat kolejny tekst Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego – „Polesie” z 1934 roku. Audiobook to opowieść Ossendowskiego o krainie mało znanej i zagadkowej, trudno dostępnej i mało zaludnionej w II RP. Dzięki temu przewodnikowi słuchacz będzie przedziera się przez poleskie bagna, jeziora i gęstwinę i poznaje kulturę i historię regionu.
„Sandomierskie” czyta Wiktor Zborowski
Aleksander Patkowski w swoim przewodniku „Sandomierskie” zachwyca się łagodnymi wzniesieniami i górami z malowniczymi wąwozami i lasami. Wiktor Zborowski, czytając jego słowa, przybliża historię terenów, od czasów Piastowskich po jemu współczesne, oraz zwyczaje miejscowej ludności.
Audiobooki historyczne „Cuda Polski” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.