Kontrast
Wielkość czcionki

Palcem po mapie: Szlakami II RP po województwie śląskim

Nadeszła wiosna, a z nią czas na planowanie nowych przygód! Niezależnie, czy odbywacie wirtualną podróż po mapie, czy planujecie letnie wojaże, Biuro Programu „Niepodległa” i Uniwersytet Śląski serdecznie zapraszają do poznawania województwa śląskiego „Szlakami II RP”. Przewodnik zawiera trzy trasy śladami: budynków, kuchni i postaci ważnych dla regionu i jest dostępny dla wszystkich w formacie pdf.

Szlakami II RP po województwie śląskim

W ciągu kolejnych lat Biuro Programu „Niepodległa” świętuje rocznice związane z kształtowaniem się niepodległej II Rzeczpospolitej, procesem ustalania jej granic i powstawania instytucji użytku publicznego. Sto lat temu, dzięki wspólnemu wysiłkowi militarnemu, politycznemu, kulturalnemu i społecznemu, Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, lecz także stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa. Śląsk podjął także własną walkę: zorganizowano trzy powstania śląskie (w latach: 1919, 1920 i 1921) i przeprowadzono plebiscyt w marcu 1921 roku. Ślady tych procesów pozostały w przestrzeniach wokół nas, choć często możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

okładka z napisami: Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim i grafiką szybu górniczego

Aby przybliżyć skomplikowane dziedzictwo międzywojnia powstał przewodnik „Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim”. Do współpracy zaprosiliśmy Uniwersytet Śląski. Dwóch doskonałych historyków, dr hab. Maciej Fic i dr hab. Lech Krzyżanowski, opracowało trzy trasy, które odsłaniają przed turystami, jak i przed lokalnymi mieszkańcami, dziedzictwo i kulturę regionu sprzed stu lat.

Trzy śląskie trasy

Wśród wybranych miejsc znalazły się np. budowle industrialne, ale nie brakuje też informacji o życiu codziennym Śląska, tradycjach religijnych i świeckich, zróżnicowanym społeczeństwie i postaciach znanych i mniej znanych, które swą działalnością budowały niepodległą Polskę. Międzywojenne województwo śląskie, choć najmniejsze wśród wszystkich tego typu jednostek odrodzonej II Rzeczpospolitej, stanowiło obszar ważny, ale również interesujący dla Polaków z innych części kraju.

Opracowane trasy dotyczą trzech wybranych elementów dziedzictwa II RP: architektury, kulinariów i postaci, które symbolizują tereny wchodzące w skład dzisiejszego województwa. Wiele z nich wprost odwołuje się do wydarzeń sprzed stu laty, inne stanowią schedę po okresie nieobecności Polski na mapach. Na każdej trasie znalazło się około 15 punktów rozłożonych po teranie całego regionu.

#zostańwdomu i planuj

Choć przewodnik można wykorzystywać przy planowaniu letnich wyjazdów, może też posłużyć jako album i zbiór ciekawych historii. Podróżowanie palcem po mapie pozwala na odkrywanie nowych, nieznanych miejsc i oderwanie się od rzeczywistości. Daj się zainspirować i znajdź więcej niż 15 obiektów – w przewodniku trzeba było dokonać wyboru, ale przecież jest mnóstwo tematów o których można pisać. Rozejrzyj się wirtualnie po okolicy – stań się domowym odkrywcą i dziel się nową wiedzą z innymi. A na początek tej przygody:

pobierz: Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim.

Życzymy wielu odkryć!