Kontrast
Wielkość czcionki

"Where is Poland?" - przewodnik po historii Polski pod zaborami

Where is Poland?” to anglojęzyczny, multimedialny przewodnik po ziemiach polskich pod zaborami, przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Obejmuje wydarzenia i procesy w skomplikowanej historii Polski od zaborów do końca I wojny. Na czytelników czekają materiały ikonograficzne z epoki, aplikacje i minigry.

na szarym tle tytuł projektu, logo organizatorów i zaproszenie do dalszego przewijania

Screen tytułowy ze strony whereispoland.com

Kanwą opowieści w przewodniku stały się opisy duńskiego krytyka Georga Brandesa, które opublikował w książce “Wrażenia z Polski” („Indtryk fra Polen”, 1888), napisanej po podróży w roku 1885.  Udowadniał on, że choć kraj nie istniał na mapach, to naród i kultura wciąż były żywe. Brandes stał się orędownikiem sprawy polskiej na arenie międzynarodowej.

Przewodnik składa się z dziewięciu rozdziałów, z których każdy jest również samodzielną całością, poświęconą innemu aspektowi polskiego życia pod zaborami. Choć czasowo obejmuje on ramy od rozbiorów do końca I wojny światowej, to narracja opowiada głównie o trzech ostatnich dekadach rozbiorów, epoce paradoksów, nasilenia polityki rusyfikacji i germanizacji, rozkwitu polskiej kultury i gwałtownych przemian – modernizacji, industrializacji, zmian społecznych. Pytanie “Gdzie jest Polska?” („Where is Poland?”) jest powracającym refrenem przewodnika.

na czerwonym tle rozrzucone: sylwetka mężczyzny i fragment mapy

Screen ze strony whereispoland.com przedstawiający zaznaczoną miejscowość Granica i portret Georga Brandesa

Projekt przewodnika to połączenie reportażu historycznego z multimedialną formą. Stworzono go z myślą o zagranicznym czytelniku, który nie zna historii Polski. Opowieść wzbogacają archiwalne materiały: pocztówki, zdjęcia, druki ulotne, filmy i nagrania i elementy interaktywne: minigry i aplikacje. Za projekt i jego techniczną realizację odpowiada studio kreatywne Huncwot.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.