„Tu byli” - akcja w pociągach Polregio
- Data publikacji
- 3 października 2022
78 lat temu, w październiku 1944 roku, Powstańcy Warszawscy, wzięci do niewoli po zakończeniu walk w stolicy, zostali przetransportowani koleją do niemieckiego obozu jenieckiego w Łambianowicach. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych znalazło wyjątkowy sposób na upamiętnienie ludzi, którzy brali udział w tym wydarzenia – od 5 do 7 października w pociągach relacji Nysa-Opole odbędą się happeningi ze wspomnieniami z transportu.
Z Warszawy do Łambianowic – transport Powstańców Warszawskich w 1944 roku
Na początku października 1944 r. Niemcy skierowali do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice), prawie 6-tysięczną grupę powstańców warszawskich, wziętych do niewoli po zakończeniu walk w stolicy. Do obozu jenieckiego transportowani byli koleją w bydlęcych wagonach. Upamiętniając 78. rocznicę tych wydarzeń, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Teatrem Ekostudio, organizuje happening w pociągach Polregio kursujących na trasie Opole-Nysa i Nysa-Opole.
Przedsięwzięcie oparte zostanie o kontekst historyczny, zrekonstruowany na podstawie relacji powstańców wspominających w jakich warunkach przebiegał transport, jakie emocje im towarzyszyły, co robili w czasie podróży, co im doskwierało najbardziej i w jaki sposób radzili sobie w dramatycznej sytuacji. Zamknięci w wagonach podążali w nieznane, mierząc się z niepewnością, lękiem, upokorzeniami, głodem, wszechobecnym brudem i robactwem, a nade wszystko – brutalnym traktowaniem. Z tego powodu akcja będzie zawierać elementy ekspresji scenicznej oraz nieformalnej dydaktyki historycznej.
Rozkład jazdy w ramach akcji „Tu byli” Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych
Celem akcji społeczno-artystycznej „Tu byli” jest zaintrygowanie podróżujących, pobudzenie ich do refleksji skierowanej w przeszłość i niebanalne przekazanie wiedzy o losach powstańców po opuszczeniu Warszawy. W happeningu wezmą udział aktorzy, muzealni edukatorzy i niczego niepodejrzewający pasażerowie. Przedsięwzięcie realizowane jest w następujących składach Polregio:
5 października 2022
- Opola-Nysa, godz. 14.44-15.45
- Nysa-Opole, godz. 15.52-17.02
6 października 2022
- Opole-Nysa, godz. 13.24-14.31
- Nysa-Opole, godz. 15.52-17.02
7 października 2022
- Opole-Nysa, godz. 5.28-7.00
- Nysy-Opola, godz. 7.51-8.48
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu pt. „Wolność jest w nich. Powstańcy warszawscy 1944-2022”, sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach w Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.