Kontrast
Wielkość czcionki

100 za 100. Połączenie aktywnego wypoczynku z odkrywaniem polskiej historii

W piątek, 12 lipca, będzie miało miejsce wielkie otwarcie pierwszego ze stu szlaków rowerowych tworzonych dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy oficjalny przejazd rozpocznie się w południe w Jaciążku. Inicjatorzy, przy współpracy z historykami, na terenie całego kraju poprowadzą trasy po miejscach historycznych nawiązujących do walk o wolną i niepodległą ojczyznę.

100 za 100 – nowe szlaki rowerowe

Uroczyste otwarcie pilotażowego odcinka szlaku rowerowego „100 za 100” Przasnysz – Jaciążek – Przasnysz to pierwsza trasa ze stu zaplanowanych. „Swoimi działaniami na tych terenach pragniemy zwrócić uwagę na zapomniane karty historii” – informują organizatorzy. „Poprzez takie miejsca przebiegać będzie pierwsza trasa w Polsce zaprojektowana dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy walczyli o wolność Polski od czasów jej powstania po dzień dzisiejszy”.

Baner ze zdjęciem mężczyzny jadącego na rowesze po drodze przez łąkę, w górze herb Przasnysza i logo projektu

Pilotażowy odcinek 100 za 100: Jaciążek – Przasnysz

Fundacja „Bez hamulców” w projekcie 100 za 100 łączy atrakcyjną przyrodę Polski z miejscami ważnymi dla historii naszego kraju. Pierwszy stworzony odcinek liczy ponad 80 km wśród starych drzewostanów nadleśnictw Przasnysz i Parciaki. Przyroda północnego Mazowsza jest jednym z największych walorów tych okolic, a fragmenty bogatej historii regionu są wplecione w krajobraz naturalny. W miejscach pamięci na trasie ustawiono dedykowane im tablice informacyjne. Rowerzystom na szlaku drogę wskażą kierunkowskazy z logo projektu i kodem QR, który pozwoli nie tylko odnaleźć się na trasie, ale także dowiedzieć się co i gdzie w okolicy można zjeść lub gdzie można zatrzymać się na nocleg.

Program uroczystości 12 lipca 2019 r.:

  • 12:00 Przecięcie wstęgi i rozpoczęcie pierwszego oficjalnego przejazdu na odcinku Jaciążek – Przasnysz (26 km)
  • 15:00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy Starostwie Powiatowym w Przasnyszu
  • 16:30 Wręczenie certyfikatów dla gospodarstw agroturystycznych położonych w pobliżu szlaku rowerowego „100 za 100” (Miejski Dom Kultury w Przasnyszu)
  • 16:45 Występy zespołów regionalnych
  • 19:00 Koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego (wokalista zespołu Contra Mundum)