Kontrast
Wielkość czcionki

103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem - pokazy VR w Pucku

103 lata temu Generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. 10 lutego 2023, już po raz kolejny, w nadbałtyckim Pucku, serdecznie zapraszamy na obchody rocznicowe. Z tej okazji Biuro „Nieodległa” przygotowuje pokazy kina VR na Starym Rynku. Zapisy dostępne na stronie internetowej konceptrezerwacje.pl.

Pokazy VR na Starym Rynku w Pucku

Fundacja Koncept Kultura oraz Biuro „Niepodległa” zapraszają do przestrzeni ustawionego na Starym Rynku Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w piątek i sobotę 10-11 lutego 2023. Podczas obchodów 103. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem sferyczna kopuła czekać będzie na gości z 15 obrotowymi fotelami z zestawami VR. Pokazy odbywają się co 45 minut w godzinach 12.00–19.30. Miejsca można rezerwować za pomocą strony internetowej konceptrezerwacje.pl. Pokazy będą obejmować dwa filmy:

„Podwodna misja – MS Piłsudski”

Pływający na legendarnym polskim transatlantyku MS „Piłsudski” dziadek Józek zaraził morską pasją swoją małą wnuczkę – Kasię. Dziś czterdziestoletnia Kaśka jest doktorem archeologii podwodnej i wraz z zespołem wyrusza z misją badawczą na wrak legendarnego statku, na którym zaczęła się historia miłości jej dziadków. Czy załodze uda się zejść kilkadziesiąt metrów pod wodę i bezpiecznie wrócić z inwentaryzacji 3D „Piłsudskiego”? Czy odkryją skrywane na wraku skarby, a może tajemnice? Widzowie zanurzą się w tej historii w przenośni i dosłownie, bowiem zejdą w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”. Na potrzeby filmu graficy i animatorzy odtworzyli wypełnione polską sztuką art deco wnętrza transatlantyku. Dzięki technologii VR widzowie będą mogli zajrzeć do wraku, stanąć na pokładzie statku w czasie jego świetności, rozejrzeć się po odtworzonym porcie w Gdyni (Nabrzeżu Francuskim z 1936 r.), kiedy odpływał stamtąd MS “Piłsudski”. Podwodna misja Kaśki i jej zespołu przeplatana jest pełną przygód historią dziadka Józefa, któremu towarzyszymy podczas zakradania się na statek, pierwszych rejsów i wreszcie w chwili zatopienia „Piłsudskiego”.

„Kino”

W 2022 roku przypadała 120. rocznica stworzenia filmów Kazimierza Prószyńskiego, które są uznawane za pierwsze polskie produkcje fabularne – „Powrót birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”. Film „Kino” w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu z 1902 roku, lecz także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwalania. VR pozwoli na spotkanie z młodym Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącym swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – pleografu. Na widza czeka odtworzony„Powrót birbanta”, jak i sceny z procesu kręcenia filmu. To jednak nie wszystko – „Kino” jest filmem szkatułkowym, a widz dostrzeże, że tak naprawdę jest na planie współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek), gdzie obecny na planie konsultant (Jakub Kamieński) będzie zgłaszać reżyserowi pewne wątpliwości.

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz mających kłopoty z błędnikiem!

103. rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem w Pucku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to zaledwie część obchodów. Atrakcji nie zabraknie w cały weekend rocznicowy. Oprócz oficjalnych obchodów, konferencji i fantastycznych wystaw będzie można wziąć udział w harcerskim rajdzie pieszym, morsowaniu czy turnieju sportowym. Więcej informacji o wydarzeniach jest dostępnych na stronie: miastopuck.pl.

plakat wydarzenia

Serdecznie zapraszamy! Świętujmy razem!