Kontrast
Wielkość czcionki

B jak Batory - wyjątkowy projekt wokół transatlantyku "Batory" na rocznicę zaślubin Polski z morzem

W podróż po polskich miastach wyrusza wystawa plenerowa o legendarnym polskim transatlantyku: M/S Batorym. Na jej planszach zamieszczono wspomnienia osób, które miały okazję podróżować statkiem, a całość uzupełniają fotografie z ich domowych archiwów i wyjątkowe cytaty. Pierwszy przystanek: Skwer Kościuszki w Gdyni, już od 11 maja!

M/S Batory we wspomnieniach

M/S Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą jako regularny środek transportu do Ameryki oraz w konwojach podczas II wojny światowej. „Lucky ship”, jak go nazywano, owiany jest wieloma legendami. To statek niezwykle ważny dla naszej historii i dlatego wokół niego skupione są wydarzenia mające upamiętnić tak istotne dla odbudowy polskiej państwowości kamienie milowe jak nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi, zaślubiny Polski z morzem czy też budowę Gdyni i rekonstrukcję polskiej floty.

statek, MS Batory, fotografia czarno-biała, statek zacumowany w porcie, nabrzeże

M/S Batory, ok. 1962, archiwum prywatne

M/S Batory, bliźniaczy statek jednostki M/S Piłsudski, podczas swojej służby odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów. Historię transatlantyku opisały Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska w swojej publikacji zatytułowanej „Marsz, marsz BATORY”, w której znalazły się wspomnienia pasażerów statku. Książka powstała na podstawie rozmów z ponad 50 osobami, które pamiętają swoją podróż. Wydawnictwo towarzyszy wystawom plenerowym prezentującym zebrany przez autorki materiał.

Wystawa „Marsz, marsz Batory”

Po raz pierwszy wystawa będzie dostępna dla widzów 11 maja na skwerze im. Tadeusza Kościuszki w Gdyni, gdzie będzie gościć do 2 czerwca. Na jej planszach zamieszczono wspomnienia osób, które pamiętają swoją podróż. Całość uzupełniają unikalne fotografie. Wystawa następnie przeniesie się do Warszawy, gdzie będzie można ją oglądać od 28 czerwca przy ulicy Krakowskie Przemieście. Jesienią zapowiedziano kolejne odsłony.

Wystawom towarzyszyć będą wernisaże i spotkania, podczas których będzie można poznać więcej szczegółów z przeszłości M/S Batory i porozmawiać z autorkami projektu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy w podróż przez wspomnienia tworzące barwną historię tamtych czasów pełną emocji, niełatwych decyzji i nowych doświadczeń!